Η Βιλερμπάν πέρασε με νίκη 72-68 από το Κάουνας

Καθοδηγούμενη από Οκόμπο και Γουενμπανιάμα

Νίκη γοήτρου επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 72-68 σημείωσε η Βιλερμπάν για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας βάζοντας τέλος σε ένα σερί οκτώ ηττών. Έτσι έριξε τους Λιθουανούς με 7-19 στην τελευταία θέση και πάει με ψυχολογία στο ματς της Παρασκευής απέναντι στον Ολυμπιακό στο «Αστρομπάλ».

Ο Έλι Οκόμπι με 21 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές που με 8-17 είναι 13οι πλέον στην κατάταξη, ενώ Κρις Τζόουνς και Βίκτορ Γουενμπανιάμα πρόσθεσαν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Ο Εντγκάρας Ουλάνοβας με 15 πόντους και 5 ασίστ διασώθηκε από τους ηττημένους. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν χρησιμοποιήθηκε από την ομάδα της Λιόν.

Οι γηπεδούχοι με ώθηση από το πιστό κοινό τους και «ζεστό» από την αρχή τον φορμαρισμένο Ουλάνοβας μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκαν με 7-0. Γρήγορα, ωστόσο, η Βιλερμπάν αντέδρασε και με τον κόουτς Πάρκερ να επιστρατεύει δίδυμους πύργους Φαλ-Γουενμπανιάμα έκλεισε το ημίχρονο προπορευόμενη (32-33). Οι φιλοξενούμενοι με πολύτιμες βοήθειες από τον Τζόουνς έφτασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και στο +9 (35-44, 40-49), ωστόσο η Ζαλγκίρις απάντησε με ένα 10-0 και με τον Λεκαβίτσιους πέρασε μπροστά στην τέταρτη περίοδο (55-53). Η γαλλική ομάδα έφτασε σε παράσταση νίκης, 63-68, με μεγάλα καλάθια από τον Οκόμπο και οι παίκτες του Γιούρε Ζντοβτς δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Με τρίποντο του Κάβανο στα 17’’ η Ζαλγκίρις μείωσε στους δύο (68-70), αλλά ο Λάιτι με 2/2 βολές «καθάρισε» το ματς.

Δεκάλεπτα: 17-15, 32-33, 50-49, 68-72