Η Βίρτους πέρασε με 77-75 από την έδρα της Παρτίζαν

Με τον Λούντμπεργκ να ευστοχεί σε μεγάλο σουτ 18” πριν το φινάλε

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν «μάσησε» από την καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της Παρτίζαν στην κατάμεστη «Stark Arena», λυγίζοντας στο φινάλε το σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς με το τελικό 77-75 για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας ακόμα και στο +13 στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε χρειάστηκαν ένα μεγάλο δίποντο του Λούντμπεργκ στα 18” πριν το φινάλε για το 75-72, αλλά και την ψυχραιμία των Σενγκέλια και Μπελινέλι από την γραμμή των βολών για να φτάσουν στη 12η νίκη της σεζόν και να ανέβουν – έστω και προσωρινά – στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα! Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο διπλό της Βίρτους επί της Παρτίζαν από το… μακρινό 2002!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λούντμπεργκ με 16 πόντους, με τον Μπελινέλι να ακολουθεί με 14. Από 10 πόντους είχαν οι Σενγκέλια, Αμπάς και Χάκετ, με τον τελευταίο να αποχωρεί από το παρκέ στην τελευταία περίοδο με πρόβλημα τραυματισμού.

Για τους Σέρβους, που έπεσαν στην 10η θέση και το 9-8, ξεχώρισε ο Νάναλι με 19 πόντους και 6 ασίστ.

Το ματς:

Οι φίλαθλοι της Παρτίζαν δημιούργησαν για ακόμα μία φορά εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στην «Stark Arena», δίνοντας μια ωραία και άγρια ομορφιά στο παιχνίδι. Παρά την ώθηση που έδιναν οι φίλοι των γηπεδούχων στο σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο ματς ήταν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 12-7 στο 6′. Στη συνέχεια, ο Πάντερ μείωσε στο καλάθι (10-12) για να ακολουθήσει ένα γρήγορο 9-0 σερί της Βίρτους, η οποία και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (10-21) στο 8′. Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, οι Σέρβοι ροκάνισαν τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο πίσω με σκορ 23-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με δύο γρήγορα καλάθια των Νάναλι και Καμπόκλο, τα οποία και επέτρεψαν στην Παρτίζαν να ισοφαρίσει σε 23-23 στο 11′. Και πάλι όμως η Βίρτους βρήκε τις απαντήσεις της και «εκτελώντας» από μακριά με τους Αμπάς, Χάκετ και Λούντμπεργκ, εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 για το 41-28 στο 16′! Καμπόκλο και Νάναλι έδωσαν επιθετική πνοή στους γηπεδούχους, μειώνοντας έτσι σε 41-36, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δίποντο του Σενγκέλια και τα διαδοχικά τρίποντα των Μπελινέλι και Κορντινιέ στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, επέτρεψαν στους Ιταλούς να αγγίξουν εκ νέου τη μέγιστη τιμή της διαφοράς και το +13 για το 49-36. Από τα μέσα του δεκαλέπτου και έπειτα η ομάδα του Βελιγραδίου ισορρόπησε τα πράγματα. Έχοντας τον Νάναλι σε τρομερό εκτελεστικό βράδυ και με τους Πάντερ και Γιάραμαζ να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση, οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά για το 60-55 της περιόδου.

Κάπως έτσι η τέταρτη και τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό θρίλερ! Με τους Νάναλι και Καμίνσκι να βρίσκουν μεγάλα σουτ, η Παρτίζαν μείωσε σε 69-68 στο 36′ και 75-74 στο 39′. Το δίποντο του Λούντμπεργκ όμως 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έστειλε τη Βίρτους στο +3 (75-72), με τους Σενγκέλια και Μπελινέλι να ευστοχούν στη συνέχεια στις βολές που εκτέλεσαν για το τελικό 77-75. Μοιραίος για την Παρτίζαν ήταν ο Καμίνσκι, ο οποίος και αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων. στην εκπνοή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-41, 55-60, 75-77.