ΔΙΕΘΝΗ

Η Βόλφσμπουργκ καθάρισε τη Μάιντς 3-0

Aνέβηκε ξανά στην 7η θέση, η οποία δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο

Ένα μισάωρο ήταν αρκετό για τη Βόλφσμπουργκ, προκειμένου να καθαρίσει τη Μάιντς (3-0) και να επιστρέψει στις ευρωπαϊκές θέσεις. Οι «λύκοι» καθάρισαν το παιχνίδι σε 28 λεπτά και ανέβηκαν ξανά στην 7η θέση με 46 βαθμούς, στο -2 από τη 6η Λεβερκούζεν.

Ο Βιντ άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό έπειτα από ωραία πάσα του Σβάνμπεργκ, ενώ στο 13′, ο Μπορνό βρήκε και αυτός δίχτυα, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, στο 28′, ο Μπακού έκανε ωραία ενέργεια και πάσαρε στον Βιντ, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-0.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό τους, με το 3-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.