BCL

Η Βόννη έφυγε με τη νίκη από τα Λιόσια (66-73)

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενος ήταν ο Τι Τζέι Σορτς με 26 πόντους και 7 ασίστ

Τεράστια χαμένη ευκαιρία έχασε η ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League και παρότι έφτασε τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (34-17)… κόλλησε στο τρίτο δεκάλεπτο και με έναν απίθανο Τι Τζέι Σορτς (σταμάτησε στους 26 πόντους), που έδωσε τη νίκη στη Βόννη με 73-66.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενος ήταν ο υποφαινόμενος με 26 πόντους και 7 ασίστ. Ακολούθησε ο Τζέρεμι Μόργκαν με 14 πόντους και και 6 ριμπάουντ. Ο Φιν Ντιλέινι σημείωσε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της ΑΕΚ, ξεχώρισε ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 20 πόντους αλλά και 5 λάθη, καθώς επωμίσθηκε αρκετό επιθετικό βάρος. Ο Ακίλ Μίτσελ μέτρησε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 τάπες. Ο Τιμ Φρέιζερ είχε μηδέν πόντους, ενώ έπραξε 13 τελικές πάσες.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και η ΑΕΚ έκανε το πρώτο αποφασιστικό βήμα με τον Τιμ Φρέιζερ κυρίως να δημιουργεί, έχοντας 4 ασίστ από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ακίλ Μίτσελ μαζί με τον Κάμερον ΜακΓκριφ κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό, όμως ο Τι Τζέι Σορτς ήταν εκεί για να μην αφήσει τους γηπεδούχους να… ξεφύγουν (16-12).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ… πάτησε γκάζι και δια χειρός Γιάνις Στρέλνιεκς με 8 πόντους, ανέβασε τη διαφορά στο +12 (24-12). Ο Μίτσελ συνέχισε… τον χαβά του στις δύο ρακέτες και με δύο βολές το προβάδισμα για το σύνολο του Ηλία Καντζούρη βρέθηκε στις παρυφές του +20 (31-14). Σημαντικός παράγοντας εξελίχθηκε ο Φρέιζερ, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 7 τελικές πάσες αλλά συνάμα με τρία προσωπικά φάουλ. Η Βόννη προεξάρχοντος των Γουόρντ και Γουίλιαμς μείωσε σε 34-23. Το ημίχρονο έκλεισε ιδανικά με το buzzer beater του Βασίλη Ξανθόπουλου με fade away.

Αν η προηγούμενη περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους, η δεύτερη άνηκε απόλυτα στη Βόννη που ξεκίνησε με σερί 5-0, δείχνοντας τις διαθέσεις της. Σύντομα επέστρεψε στην διεκδίκηση της αναμέτρησης με τον Ντιλέινι να φέρνει το ματς σε απόσταση σουτ (42-40). Το μομέντουμ είχε αλλάξει στρατόπεδο, η Βόννη απέκτησε ένα κρίσιμο +6 (46-52) και ο Ηλίας Καντζούρης έπρεπε να μηχανευτεί τρόπους να βοηθήσει τους αθλητές του. Η αμυντική συγκέντρωση των φιλοξενούμενων έφερε επιθετικό transition και αυτοπεποίθηση: η ευστοχία ανέβηκε από τη περιφέρεια και συνάμα τελείωνε τις φάσεις στη ρακέτα.
Στην τελευταία περίοδο όσο και αν προσπάθησε η ΑΕΚ, δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα. Μείωνε τη διαφορά αλλά μιλούσε η κλάση του Σορτς. Η συνέχεια της αψιμαχίας του Φρέιζερ με τον πρώτο σκορερ του ματς ήταν η απόδειξη πως η «Ένωση» έψαχνε… το μυαλό της. Το τελικό 73-66 δικαίωσε την προσπάθεια της Βόννης και την επιμονής της, ενώ μόνο πίκρα μένει στο στόμα της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73