EUROLEAGUE

Η Ζάλγκιρις άλωσε την έδρα της Βίρτους Μπολόνια με σκορ 87-77

Εξαιρετική πορεία της και παραμένοντας στις θέσεις της οκτάδας

Η λιθουανική ομάδα που την προηγούμενη εβδομάδα έχασε για όλη τη σεζόν τον Κίναν Έβανς έδειξε ανεπηρέαστη, περνώντας από τη δύσκολη έδρα της Βίρτους Μπολόνιαμε σκορ 87-77 και ανεβαίνοντας στο 10-8, ρεκόρ που την θεμελιώνει σε θέση οκτάδας!

Οι δύο ομάδες ενεπλάκησαν σε ένα σκληρό ντέρμπι μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 27-17 η Ζάλγκιρις κυριάρχησε και τελικά έφτασε στη νίκη χωρίς να… ιδρώσει στο τέλος.

Η πληθωρική Ζάλγκιρις είχε με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ τον Ρικ Σμιτς, ενώ 17 είχε ο Μπραζντέικις, 15 ο Ουλάνοβας και άλλους 13 ο Μπουτκεβίτσιους. Βοήθησε με 10 πόντους ο Αϊζάια Τέιλορ που έκανε το ντεμπούτο του.

Από τη Βίρτους Μπολόνια, που έπεσε στο 8-10, απίθανα πράγματα έκανε ο Μίλος Τεόντοσιτς με 21 πόντους και 12 ασίστ, θυμίζοντας τις ένδοξες στιγμές του στην Ευρωλίγκα!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με την επίθεση «κολλημένη» στο ματς, με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για πέντε λεπτά στην πρώτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν γρήγορα στο +7 (2-9), ενώ η ανομβρία της Βίρτους τους έφερε με ηγέτη τον Μπραζντέικις στο +14 (6-20). Η Μπολόνια έδειξε κάποια αντίδραση με Μπάκο και Γουίμς, μειώνοντας στους 9 (13-22), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 13-24, μετά από καλάθι στη λήξη του Μπουτκεβίτσιους.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ζάλγκιρις διατήρησε μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου καλό προβάδισμα, παρόλα αυτά σταδιακά οι γπηεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό χάρη στον Τεόντοσιτς. Το δεύτερο μισό της περιόδου ανήκε στους Ιταλούς, που με καθοδηγητές τον Σέρβο μαζί με τον Χάκετ άρχισαν σταδιακά να ροκανίζουν τη διαφορά, που έπεσε στους 4 (36-40) πριν την ανάπαυλα.

Οι Λιθουανοί επέβαλλαν ξανά την κυριαρχία τους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ξεφεύγοντας με Μπραζντέικις και Ουλάνοβας στο +9 (36-45). Η Ζάλγκιρις διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου, όταν οι γηπεδούχοι με Τεόντοσιτς, Παγιόλα και Χάκετ άρχισαν και πάλι να επιστρέφουν στο ματς, μειώνοντας σταδιακά μέχρι να ισοφαρίσουν με τη λήξη της περιόδου (60-60).

Mε την έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου, η Ζάλγκιρις γρήγορα έδειξε τη διάθεσή της να πάρει ξανά τον έλεγχο του ματς, πηγαίνοντας ξανά στο +5 με τρίποντο του Σμιτς (63-68). Ο Λετονός μαζί με τον Ουλάνοβας και τον Μπραζντέικις πήραν φωτιά στο τελευταίο μέρος του αγώνα, καθοδηγώντας μια επιθετική έξαρση που έφερε τελικά τη Ζάλγκιρις στο τελικό +10 (77-87), με ένα επιμέρους σκορ 17-27 στην τέταρτη περίοδο.

Tα δεκάλεπτα: 13-24, 36-40, 60-60, 77-87