EUROLEAGUE

Η Ζαλγκίρις επιβλήθηκε 79-70 της Μονακό στο Κάουνας

Έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο στην οκτάδα της Ευρωλίγκας

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στα playoffs της Ευρωλίγκας έκανε η Ζαλγκίρις, η οποία και επικράτησε 79-70 της Μονακό στο Κάουνας και τη κατάμεστη «Ζαλγκίριο Αρένα», στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Νίκη με την οποία οι Λιθουανοί έμειναν γερά στο κόλπο της οκτάδας και στη διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στα playoffs, πιάνοντας στην όγδοη θέση της βαθμολογίας και στο 16-15 την Μπασκόνια (υπερτερούν οι Ισπανοί στην ισοβαθμία).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπραζντέικις με 22 πόντους και 5 ασίστ, με τον 24χρονο Λιθουανό μάλιστα να σημειώνει 4 στα 5 τρίποντα! Από την άλλη, για τη Μονακό, η οποία έπεσε στο 20-11 βλέποντας το νικηφόρο σερί της πέντε νικών να φτάνει στο τέλος του, ξεχώρισε ο Μοτιεγιούνας με 13 πόντους.

Το ματς:

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» στην επίθεση και με τέσσερα τρίποντα στα τελευταία λεπτά, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 για το 28-19.

Με τον Μπραζντέικις να βρίσκεται στη… ζώνη του λυκόφωτος, πετυχαίνοντας 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις διατηρούσε με σχετική άνεση τη διαφορά στις τάξεις των 8-9 πόντων, με τη Μονακό από την άλλη, να βλέπει τα «ατού» της να μένουν χαμηλά στο σκοράρισμα, με τους Λιθουανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με σκορ 48-41.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να μειώσουν τη διαφορά πέρα από τους πέντε πόντους. Αντιθέτως, με καλάθια των Λεκαβίτσιους και Μπιρούτις, η Ζαλγκίρις ανέβασε τη διαφορά στο +12 και το 65-53 της περιόδου. Η εικόνα του αγώνα ήταν τέτοια που δεν έδειχνε ικανή να αλλάξει η κατάσταση στο Κάουνας, με τους φηπεδούχους να φτάνουν στο ροζ φύλλο αγώνα πιο άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-41, 65-53, 79-70.