Η Ζαλγκίρις πήρε τη ματσάρα με την Μπάγερν Μονάχου (74-73)

Έβαλε τέλος στο σερί τεσσάρων ηττών στην Ευρωλίγκα!

Σε ένα πολύ κλειστό ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ, οι Λιθουανοί πήραν την εντός έδρας νίκη επί των Βαυαρών με σκορ 74-73, χάρη στο νικητήριο καλάθι του Κίναν Έβανς, 9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα!

Με τη νίκη αυτή, η Ζαλγκίρις έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών στην Ευρωλίγκα, ανεβαίνοντας στο 4-5 και πλησιάζοντας έτσι την πρώτη δεκάδα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σμιτς με 16 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Ντίμσα (14π.), Έβανς (11π.) και Μπιρούτις (10π., 9ρ.).

Για τους Βαυαρούς που έπεσαν στο 3-6, πήγε στράφι η εξαιρετική εμφάνιση του Σερζ Ιμπάκα, με τον Ισπανό φόργουορντ/σέντερ να ολοκληρώνει το ματς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, στην καλύτερή του εμφάνιση στην εφετινή σεζόν.

Το ματς:

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Σερζ Ιμπάκα σε πρώτο πλάνο προηγήθηκε 9-5 στο 3’. Με τα διαδοχικά τρίποντα των Έβανς και Σμιτς, η Ζαλγκίρις όχι μόνο απάντησε, αλλά πήρε και το προβάδισμα για το 16-12 στο 7’, ενώ λίγο αργότερα, ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +7 για το 25-18 της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα, ένα τρίποντο του Λεκαβίτσιους και ένα δίποντο του Έβανς στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, επέτρεψαν στους Λιθουανούς να ξεφύγουν με +10 (31-21) στο 12’. Από τα μέσα της περιόδου ωστόσο, η Μπάγερν έσφιξε την άμυνά της και «χτυπώντας» στη ρακέτα, έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 14-1 σε κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-41!

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε δυνατά στο ματς, με αποτέλεσμα να «χτίσει» σιγά-σιγά μια καλή διαφορά, φτάνοντας μέχρι και το +9 για το 55-46 στο 25′. Η Ζαλγκίρις όμως επέστρεψε στο ματς και με τους Μπιρούτις και Ντίμσα να βρίσκουν μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά της περιόδου, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 και το 62-61!
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου καμία ομάδα δεν μπόρεσε να «χτίσει» μια καλή και ασφαλή διαφορά ώστε να «καθαρίσει» το ματς. Κάπως έτσι το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Ιμπάκα να δίνει προβάδισμα στην Μπάγερν με τρίποντο από την κορυφή (72-73) στα 29 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η «απάντηση» για τη Ζαλγκίρις ήρθε από τον Έβανς για το 74-73 στα 9” πριν το τέλος, και ενώ στη λήξη του αγώνα ο Μπολμάρο αστόχησε σε δίποντο νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-43, 62-61, 74-73.