Η Ζενίτ επιβλήθηκε 75-66 της Άλμπα

4η συνεχόμενη νίκη της Ζενίτ στην Ευρωλίγκα

Λόιντ λαμπρός καθοδήγησε μαεστρικά τη Ζενίτ στη νίκη επί της Άλμπα στην Αγία Πετρούπολη (75-66).Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος κι έσπασε τα κοντέρ, αφού πέτυχε 25 πόντους, κατέβασε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ κι έκανε 5 κλεψίματα!Έτσι, η ομάδα του Πασκουάλ πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη της στην Ευρωλίγκα, ανέβηκε στο 7-3 και εδραιώνεται στην πρώτη εξάδα.
Από την άλλη, για τους Γερμανούς, που υποχώρησαν στο 3-7, διακρίθηκε ο Έρικσον, που τελείωσε το ματς με 20 πόντους.

Η Άλμπα
 μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και με τον Λο να εκτελεί, προηγήθηκε 5-0 στα πρώτα δευτερόλεπτα. Οι Γερμανοί συνέχισαν να έχουν μικρό προβάδισμα (10-12 στο 6’), ωστόσο κάπου εκεί πάτησαν το γκάζι οι παίκτες του Πασκουάλ κι έτρεξαν σερί 10-0, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +6 (20-14).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και ψαλίδισαν τη διαφορά (22-21 στο 13’). Παρ’ όλα αυτά, ο Λόιντ ήταν ασταμάτητος και καθοδήγησε εκ του ασφαλούς τη Ζενίτ: με 7 πόντους σε 4 περίπου λεπτά, έφερε την ομάδα του στο +11, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μπάρον, που διαμόρφωσε το 42-30.

Στην 3η περίοδο ανέλαβε δράση ο Έρικσον για την Άλμπα, με τον Σουηδό γκαρντ να πετυχαίνει 9 συνεχόμενους πόντους και να μειώνει (47-39 στο 25’). Οι παίκτες του Γκονθάλεθ πλησίασαν ακόμα περισσότερο (56-50), ωστόσο ο καταπληκτικός Λόιντ έστειλε τη διαφορά στο +9 στο φινάλε του δεκαλέπτου (59-50).

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν διψήφια διαφορά και βρέθηκαν στο +12 (69-57) δείχνοντας ότι καθαρίζουν τη νίκη. Μόνο που υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη κι έδωσαν το δικαίωμα στους Γερμανούς να πλησιάσουν με σερί 7-0 (69-64 στο 39’). Κάπου εκεί βγήκε πάλι μπροστά ο Λόιντ, ο οποίος πέτυχε 4 διαδοχικούς πόντους και σφράγισε την επικράτηση της Ζενίτ (75-66).

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-30, 59-50, 75-66.

Ζενίτ-Άλμπα 75-66