ΟΦΗ

Ιδανικός αυτόχειρας ο ΟΦΗ, γνώρισε ήττα με ανατροπή από τη Λαμία!

Ο ΟΦΗ έχασε δικό του ματς γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τη Λαμία.

Ο ΟΦΗ αντιμετώπισε στη Λαμία την ομώνυμη ομάδα για την 20η αγωνιστική της Super League 1 γνωρίζοντας απρόσμενη ήττα με 2-1!

Ιδανικοί αυτόχειρες οι Κρητικοί μιας και είδαν τη Λαμία να πετυχαίνει δύο γκολ σε διάστημα οκτώ λεπτών στο τέλος του αγώνα, ανατρέποντας το γκολ του Τσιλιανίδη στο 32΄ με το οποίο είχαν πάρει το προβάδισμα οι «ασπρόμαυροι». Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δέχτηκαν δύο γκολ πληρώνοντας την αδράνεια της άμυνας τους, αλλά δεν κατάφεραν προηγουμένως να «τελειώσουν» το ματς χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες κυρίως με τους Durmishaj και Toral.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Μανούσος ο οποίος μετά την είσοδό του στο ματς κατάφερε να σημειώσει και τα δύο γκολ της ομάδας του δίνοντάς της ουσιαστικά τρεις… χαμένους βαθμούς!

Με αυτό το αποτέλεσμα η Λαμία έφτασε τους 18 βαθμούς παραμένοντας στην 11η θέση, ενώ ο ΟΦΗ παρέμεινε εκτός εξάδας και τους στους 26 βαθμούς.

Στο μυαλό του κόουτς

Σε διάταξη 4-3-3 με τον Waterman στην εστία, ο Νίκος Νιόπλιας έδωσε φανέλα βασικού στον Selimovic, ο οποίος αποτέλεσε το κεντρικό αμυντικό δίδυμο μαζί με τον Πασαλίδη, ενώ στα άκρα παρέμειναν οι Μαρινάκης και Μπαλογιάννης. Στο χώρο του κέντρου και σε ρόλο αμυντικού χαφ προτιμήθηκε ο De Guzman, ενώ ο Gallegos διατήρησε τη θέση του, με τον Toral να έχει πιο ελεύθερο ρόλο. Όσον αφορά την επιθετική γραμμή των Κρητικών, Λάμπρου και Τσιλιανίδης παρέμειναν στο άκρα, ενώ στην αιχμή του δόρατος προτιμήθηκε ο Durmishaj.

Για τη Λαμία ο Μιχάλης Γρηγορίου «κατέβασε» την ομάδα του σε 4-5-1 με τον Saranov στα γκολπόστ. Στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά επιλέχθηκαν οι προβυδάκης, Μαζουλουξής Adejo και Martinez, ενώ στο κέντρο ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Nunez και Bejarano, με τον Τσούκαλο  να είναι μπροστά τους και τον Romanic σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο. Μοναδικός προωθημένος για τους γηπεδούχους ήταν ο Καραμάνος, με τον Bangoura να τον πλαισιώνει.

Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά με τον ΟΦΗ να έχει την πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης αλλά το συρτό σουτ του Toral στο 8΄ κατέληξε στην αγκαλιά του Saranov. Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό το παιχνίδι με τη Λαμία να μην αφήνει τον ΟΦΗ να δημιουργήσει και να περιμένει στο μισό του γηπέδου. Ο «βαρύς» από την έντονη βροχόπτωση αγωνιστικός χώρος έπαιζε τον δικό του ρόλο στο αργό τέμπο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μετράνε μόλις μία τελική στο στόχο στο πρώτο 20λεπτο, αυτή του Jon Toral.

Η πρώτη τελική από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 23΄ με το διαγώνιο σουτ του Bangoura να περνάει αρκετά άουτ. Ο ΟΦΗ απάντησε με τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς μέχρι εκείνη την ώρα στο 27΄, με τον Toral να περνάει «μαγική» μπαλιά στον Λάμπρου, ο οποίος επιχείρησε το σουτ στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Saranov.

Στο 32΄ ο ΟΦΗ έκανε το 1-0 με τον Gallegos να κάνει τη σέντρα-σουτ και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα μετά από επαφή του Τσιλιανίδη πάνω στη γραμμή του τέρματος. Ωστόσο, ο διαιτητής της αναμέτρησης Τσακαλίδης ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ του Τσιλιανίδη στον Martinez προτού περάσει η μπάλα τη γραμμή. Ο VAR στη συνέχεια κάλεσε τον διαιτητή να ξαναδεί τη φάση στο μόνιτορ, με τον Τσακαλίδη να δείχνει τελικά σέντρα επικυρώνοντας το γκολ των φιλοξενούμενων.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία στο 38΄ με τον Waterman να αποκρούει σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Nunes. Στα επόμενα λεπτά και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Λαμία πολιορκούσε την άμυνα του ΟΦΗ, με τους Κρητικούς να αντέχουν και να πηγαίνουν με το 0-1 στην ανάπαυλα.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του αλλά η εξ’ επαφής κεφαλιά ψαράκι του Toral μετά από εξαιρετική σέντρα του Gallegos πέρασε άουτ. Η Λαμία απάντησε στις ευκαιρίες στο 50΄ με τον Martinez να αστοχεί από πολύ ευνοϊκή θέση.

Πολύ καλύτερος ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο μέρος με τη Λαμία να πιέζει για την ισοφάριση και τον ΟΦΗ να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος στην κόντρα. Αισθητά καλύτερη η Λαμία στο δεύτερο μέρος με τους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ να κάνουν πολλά αβίαστα λάθη και να μη δείχνουν ψύχραιμοι.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία στο 56΄ με τον Τσούκαλο να παίρνει τη κεφαλιά στην καρδιά της άμυνα τους ΟΦΗ αλλά να αστοχεί με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ μετά από κόντρα σε ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Λαμία εμφανιζόταν αρκετά απειλητική φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση σε 1-2 περιπτώσεις, την ίδια ώρα που ο ΟΦΗ προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του στο γήπεδο έχοντας χάσει πλήρως τη μάχη του κέντρου.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 62΄ με τον Λάμπρου να βγάζει τετ-α-τετ τον Durmishaj αλλά ο Saranov βγήκε γρήγορα από την εστία του και απέκρουσε το σουτ του επιθετικού του ΟΦΗ παραχωρώντας το κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι «ασπρόμαυροι» είχαν νέα σημαντική στιγμή με τον Toral να φέρνει τη μπάλα στο αριστερό και να εκτελεί άστοχα. Έχει ανεβάσει στροφές ο ΟΦΗ μετά το νωθρό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος αλλά δε μπορεί να… τελειώσει το ματς με ένα δεύτερο γκολ.

Με ένα τέταρτο να απομένει μέχρι τη συμπλήρωση του 90λέπτου, ο Νίκος Νιόπλιας έκανε τις πρώτες του αλλαγές περνώντας στο ματς του Van Duinen και Kamau στις θέσεις των Durmishaj και Τσιλιανίδη.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 80΄ με τον Τζανδάρη να πηδάει ψηλότερα από όλους και να παίρνει την κεφαλιά αλλά να αστοχεί. Ιδιαίτερα επικίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι στα κόρνερ με την άμυνα του ΟΦΗ να έχει μεγάλα προβλήματα στις στημένες φάσεις.

Στο 81΄ ο ΟΦΗ κατάφερε να κάνει το 0-2 με τον Kamau, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο εξτρέμ του ΟΦΗ ήταν σε θέση οφσάιντ μετά από κεφαλιά ψαράκι του Toral. Ακριβώς ένα λεπτό αργότερα η Λαμία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Μανούσο να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και να πλασάρει υποδειγματικά τον Waterman μετά από ωραίο γύρισμα του Arabuli φέρνοντας το ματς στα ίσια με ένα δεκάλεπτο να απομένει.

Ψυχρολουσία για τον ΟΦΗ στο 88΄ με τη Λαμία να φέρνει… τούμπα το ματς με τον Μανούσο να βρίσκει και δεύτερο γκολ μετά από τεράστιο λάθος του Kamau σκάβοντας τον Waterman για το 2-1 των γηπεδούχων. Απίστευτα πράγματα στο «Αθανάσιος Διάκος»!

Ντεμπούτο με τη φανέλα του ΟΦΗ για τον Luiz Phellype με το νέο απόκτημα των Κρητικών να μπαίνει στο ματς στη θέση του Toral με 4 λεπτά καθυστερήσεων να απομένουν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Waterman, Μαρινάκης, Selimovic, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, De Guzman, Gallegos, Toral(90΄Phellype), Λάμπρου, Τσιλιανίδης(74΄Kamau), Durmishaj(74΄Van Duinen)

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Saranov, Μαζουλουξής, Adejo, Προβυδάκης, Martinez(Σαραμαντάς), Bejarano(46΄Τζανδάρης), Nunez, Bangoura, Romanic(63΄Arabuli), Τσούκαλος(63΄Μανούσος), Καραμάνος(72΄Μανουσάκης)