Ιδανικός «αυτόχειρας» ο Παναθηναϊκός

Ήττα 86-81 από τη Μακάμπι!

Οι «πράσινοι» ανέτρεψαν διψήφια διαφορά στο δεύτερο μέρος, χωρίς τον Αταμάν που αποβλήθηκε στο 24′, αλλά ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στο τέλος της κανονικής διάρκειας και μία χαμένη βολή από τον Σλούκα λίγο πριν τη λήξη της παράτασης, τους κόστισαν την ήττα 86-81, από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Το «τριφύλλι» κρατούσε τη νίκη στα χέρια του (72-70), στα 5,8’’ πριν από τη λήξη, με τον Λεσόρ να στέλνει τον Σόρκιν στη γραμμή, εκείνος να κάνει 0/2 και ένα φόλοου του Νίμπο να διαμορφώνει το 72-72, αφού στην τελευταία επίθεση ο Βιλντόσα αστόχησε τρίποντο.

Τα πράγματα «στράβωσαν» για τον Παναθηναϊκό και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τη Μακάμπι να πηγαίνει στο +5 (75-80), με τους «πράσινους» να μειώνουν στον πόντο (79-80), αλλά ο Σλούκας να κάνει 2/3 βολές στα 6” πριν τη λήξη, που όπως αποδείχτηκε ήταν… καταδικαστικές.

Κορυφαίος της Μακάμπι ο Κόλσον με 21 πόντους, ενώ άλλους 15π. είχε ο ΝτιΜπαρτολομέο. Νταμπλ-νταμπλ για τον Μπράουν με 12π. και 12 ασίστ.

Από το «τριφύλλι», ξεχώρισε ο Βιλντόσα με 15 πόντους.

Έτσι, οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 1-3, ενώ από την άλλη η «ομάδα του λαού» πήγε στο 2-1.

Με τους Μπαλτσερόφσκι, Ερνανγκόμεθ, Γκριγκόνις, Γκραντ και Σλούκα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Καλό ρυθμό είχε από νωρίς το ματς, με τις δύο ομάδες να εκμεταλλεύονταν αρκετά τις δεύτερες ευκαιρίες και να βρίσκουν σκορ κυρίως από την περιφέρεια (9-7), στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός επέμενε άστοχα από έξω από τα 6,75μ. με τη Μακάμπι να βρίσκει ανοικτό γήπεδο με Κόλσον και ΝτιΜπαρτολομέο και να τρέχει σερί 8-0, για το +6 (9-15), μέχρι το 6’. Με την είσοδο του Λεσόρ στο παρκέ οι Ισραηλινοί «φορτώθηκαν» φάουλ και οι «πράσινοι» μείωσαν προσωρινά (11-15), αλλά η νευρικότητα στην επίθεση έδωσε την ευκαιρία στην «ομάδα του λαού» να αντιδράσει για το +8 (12-20), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο το «τριφύλλι» έσφιξε αμυντικά και μείωσε με τον Βιλντόσα στο -5 (15-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το τρίποντο του Μπλατ έστειλε τη Μακάμπι ξανά στο +8 (15-23) στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, χάρη στον τρομερό και στις δύο πλευρές του παρκέ -με μεγάλες άμυνες και καλάθια- Αντετοκούνμπο, ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεπε να ανέβει περισσότερο η διαφορά (20-26), μέχρι το 16’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πράσινων» και με ένα μίνι 5-0 από ΝτιΜπαρτολομέο και Μπράουν, πήγαν στο +11 (20-31). Στα τελευταία τρία λεπτά, οι Ισραηλινοί ανέβασαν ρυθμούς, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να είχαν κάκιστες επιστροφές και τους Κόλσον και Μπλατ να στέλνουν τη Μακάμπι στα αποδυτήρια με το +15 (24-39).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα επιθετικά στο δεύτερο μέρος, με τα τρίποντα των Γκραντ και Γκριγκόνις, αλλά δεν είχε ανάλογη επίδοση στην άμυνα και έτσι η Μακάμπι διατηρούσε την απόστασή της (33-44), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με την είσοδο του Μήτογλου στο παρκέ οι «πράσινοι» έγιναν πιο… ζωηροί, ενώ το γήπεδο πήρε «φωτιά» με την αποβολή του Εργκίν Αταμάν με δεύτερη τεχνική ποινή. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν με τον Μπράουν, στο +12 (35-47), 26’. Ωστόσο, στη συνέχεια το «τριφύλλι» πήρε… μπρος χάρη στον Μήτογλου, ο οποίος με δικά του καλάθια μείωσε τη διαφορά στο -5 (42-47), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός του ματς είχε… εκτοξευτεί με τους γηπεδούχους να ήταν κοντά, αλλά το τρίποντο του Μπράουν στο τέλος να στέλνει τους Ισραηλινούς στο +8 (49-57), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ΝτιΜπαρτολομέο εξακολουθούσε να ήταν πρόβλημα για την άμυνα του Παναθηναϊκού και στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τη Μακάμπι να ξεφεύγει ξανά στο +10 (52-62). Οι «πράσινοι» επέστρεψαν με Αντετοκούνμπο και Βιλντόσα, φέρνοντας το ματς στο καλάθι (62-64), στο 34’, χάνοντας μάλιστα αρκετές ευκαιρίες για το προσπέρασμα. Οι φιλοξενούμενοι «ξεκόλλησαν» με δύο βολές του Νίμπο, αλλά Γκριγκόνις και Μήτογλου έδωσαν το προβάδισμα (67-66) στο «τριφύλλι», στο 36’. Με το τρίποντο του Αργεντινού, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +2 (70-68), με τον Κόλσον να ισοφαρίζει (70-70), στο 38’. Ακολούθησε ένα λάθος του Λεσόρ και μία καλή άμυνα του Βιλντόσα, με τον Γάλλο ψηλό από τη γραμμή να κάνει το 71-70, στα 43’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» έβγαλαν την άμυνα και ο Μήτογλου έκανε 1/2 βολές (72-70), στα 7,3’’. Στα 5,8’’ ο Σόρκιν πήγε στη γραμμή σε φάουλ του Λεσόρ, με τον ψηλό της Μακάμπι να 0/2, αλλά με φόλοου του Νίμπο το σκορ έγινε 72-72, στα 4,8’’. Στην τελευταία επίθεση ο Βιλντόσα αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την αστοχία του και η Μακάμπι με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο ξέφυγε στο +5 (75-80), στο 43’. Το ματς «κόλλησε» στο επόμενο διάστημα, με τους Λεσόρ και Γκριγκόνις να μειώνουν στον πόντο (79-80) και τον Μπλατ να πηγαίνει στη γραμμή, κάνοντας 2/2 βολές (79-82), στα 14,1’’ για τη λήξη. Στα 6’’ πριν τη λήξη, ο Σλούκας κέρδισε τρεις βολές και έκανε 2/3 για το 82-83. Στη συνέχεια, ο Μπράουν έκανε 2/2 από τη γραμμή, με τον Βιλντόσα να κάνει λάθος και τον Κλίβελαντ να διαμορφώνει το τελικό 81-86.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 κ.δ., 81-86 παρ.