CHAMPIONS LEAGUE

Ισοπαλία της Μπαρτσελόνα στη Νάπολι και ανοιχτή η πρόκριση!

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες

Επτάψυχη Νάπολι, μπλόκαρε την συνολικά ανώτερη Μπαρτσελόνα! Οι «μπλαουγκράνα» είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες να τελειώσουν νωρίς το ματς, αλλά δεν έχτισαν πάνω στο προβάδισμα που τους έδωσε ο Λεβαντόφσκι και το πλήρωσαν. Διότι ο Οσιμέν πλήγωσε το σύνολο του Τσάβι και το τελικό 1-1 κρατάει κάτι παραπάνω από ζωντανούς τους «παρτενοπέι», με τη ρεβάνς στη Βαρκελώνη να προμηνύεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.

Άψογο τελείωμα από τον Λεβαντόφσκι για το 1-0 των Καταλανών που είχαν 11 τελικές συνολικά στο ματς, με τον Οσιμέν να εκμεταλλεύεται την αδράνεια του Ίνιγο Μαρτίνεθ και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο ντεμπούτο του Καλτσόνα στον πάγκο της Νάπολι.

Καλύτερη ήταν η Μπαρτσελόνα στο πρώτο μέρος, έχοντας τις πιο κλασικές ευκαιρίες, με τη Νάπολι να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 14ο λεπτό ο Πέδρι έκανε μια ωραία κάθετη στον Λεβαντόφσκι, με το πλασέ του Πολωνού να περνάει ελάχιστα άουτ. Οι «μπλαουγκράνα» συνέχιζαν με τον ίδιο ρυθμό, έχοντας άλλη μια ευκαιρία στο 22’. Συγκεκριμένα, ο Λεβαντόφσκι έκανε ένα κοντινό πλασέ, με τον Μέρετ να διώχνει με το πόδι! Δευτερόλεπτα αργότερα ο Γκιντογκάν απείλησε ξανά με σουτάρα, αλλά ο Ιταλός είπε και πάλι «όχι»!

Τα λεπτά περνούσαν, η Νάπολι από το 35’ και ύστερα είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της, αλλά είχε πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων και δεν εκμεταλλεύτηκε καμία ευκαιρία της. Μέχρι το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με την Μπαρτσελόνα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να απειλεί την εστία της Νάπολι. Στο 60’ τελικά η ομάδα του Τσάβι άνοιξε το σκορ, όταν μετά από πολύ ωραία κάθετη του Πέδρι στον Λεβαντόφσκι, ο Πολωνός με άψογο συρτό τελείωμα μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Μέρετ για το 1-0! Δεν σταμάτησε όμως εκεί, με τους «μπλαουγκράνα» να έχουν ακόμα μια ευκαιρία στο 66’ να διπλασιάσουν τα τέρματα. Συγκεκριμένα, ο Πέδρι έκανε ένα δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, ο Μέρετ δεν μπλόκαρε καλά και τελικά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Νάπολι από το 70’ και μετά άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται απειλητική, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά, οι «παρτενοπέι» το βρήκαν στο 75ο λεπτό, όταν ο Ανγκισά έκανε μια ωραία κάθετη στον Οσιμέν, με τον Νιγηριανό με πλασέ να νικάει τον Τερ Στέγκεν για το 1-1. Η Μπαρτσελόνα δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα με αυτό το γκολ και ξαναπήρε γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα, με την ομάδα του Καλτσόνα να γίνεται επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Τα λεπτά περνούσαν και θα περίμενε κανείς την Μπαρτσελόνα να ψαχτεί για το γκολ της νίκης, αλλά αυτό δεν συνέβη. Η Νάπολι το έψαχνε περισσότερο, αλλά δεν είχε ουσία και λίγο έλειψε το «Ντιέγκο Μαραντόνα» να παγώσει στο φινάλε. Το πλασέ όμως του Γκιντογκάν από τα όρια της περιοχής, ξύρισε το δεξί δοκάρι και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς.

MVP: Ο Οσιμέν θα πάρει τον ρόλο του κορυφαίου, διότι σώζει την ομάδα του με το γκολ που πετυχαίνει και την κρατάει όρθια ενόψει της ρεβάνς.