ΟΦΗ

Ιστορικό διπλό της Κηφισιάς 2-1 κόντρα στον αξιολύπητο ΟΦΗ

Στο ντεμπούτο του Κώστα Μπράτσου στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου, η ομάδα των Βορείων Προαστείων πραγματοποίησε μια καλή και γεμάτη εμφάνιση στο Ηράκλειο της Κρήτης, πανηγυρίζοντας τεράστιο διπλό επί του ΟΦΗ με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Μάλιστα, πρόκειται για ένα ιστορικό αποτέλεσμα για τους νεοφώτιστους, αφού εκτός από το γεγονός ότι «ξεκόλλησαν» από τον… βυθό του βαθμολογικού πίνακα (15β.), πανηγύρισαν και το πρώτο διπλό της ιστορίας τους σε επίπεδο πρώτης εθνικής κατηγορίας!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Όγκνιεν Οζέγκοβιτς που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, την ίδια ώρα, όπου ο ΟΦΗ προβλημάτισε, αλλά και απογοήτευσε για ακόμα μία φορά το τελευταίο διάστημα με την απόδοσή του.

Στο μυαλό του κόουτς
Ο Πεπ Μελ παρέταξε τον ΟΦΗ με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από την εστία βρέθηκε ο Μπάουμαν, με τους Λάρσον, Βούρο, Θοράρινσον και Μπρεσάν να ξεκινούν στην τετράδα της άμυνας. Γκαγιέγος και Μεγιάδο έπαιξαν στον άξονα με τους Αποστολάκη και Τοράλ να ξεκινούν στις πτέρυγες και τον Ριέρα να παίζει πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Ισέκα.

Από την άλλη, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Κηφισιάς, ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1. Στα γκολπόστ ήταν ο Αναγνωστόπουλος, με τους Γκόμπελιτς, Τσάπαν, Τεσέιρα και Μιλίσεβιτς να ξεκινούν στην άμυνα. Βαφέας και Σολόα βρέθηκαν στον άξονα, με τη μεσοεπιθετική τριάδα να αποτελείται από τους Μενέντες, Κρισιούμα και Μπιφουμά, με τον Οζέγκοβιτς να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Το θετικό αντίκτυπο που είχε η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία της Κηφισιάς φάνηκε με το… καλημέρα στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυναμικά και να βγάζουν ένταση και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο του «Γεντί Κουλέ». Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 3ο λεπτό του αγώνα, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έφτασε κοντά στο γκολ, όταν το σουτ του Τεσέιρα από πλεονεκτική θέση μετά από κόρνερ, κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά και πάλι από εκτέλεση κόρνερ, με την κεφαλιά του Οζέγκοβιτς στο πρώτο δοκάρι να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Τελικώς, αυτό το εκρηκτικό ξεκίνημα της Κηφισιάς απέφερε «καρπούς» στο 8ο λεπτό, με τον Κρισιούμα να κερδίζει πέναλτι από τον Μπρεσάν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οζέγκοβιτς, ο οποίος με το 8ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα έκανε το 0-1 στο 10’!

Η εξέλιξη αυτή φαίνεται πως «αφύπνισε» τους Κρητικούς, οι οποίοι αμέσως μετά το γκολ ανέβασαν τις γραμμές τους και αύξησαν την πίεση προς την αντίπαλη άμυνα. Μέσα σε ένα δίλεπτο (11’-12’), οι γηπεδούχοι απείλησαν δις με τα άστοχα σουτ των Μεγιάδο και Θοράρινσον, ενώ πήραν και τον έλεγχο του αγώνα για περίπου ένα δεκάλεπτο.

Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε στην Κηφισιά, η οποία έπαιζε γρήγορα και με κοντινές πάσες, απειλώντας με τον Μενέντες στο 19’μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια. Στο 24’, ο δραστήριος Κρισιούμα, «άγγιξε» το 0-2 με κοντινό σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στον Τοράλ και κατέληξε κόρνερ. Από το μισάωρο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ, χωρίς ωστόσο ιδιαίτερη επιτυχία. Το μόνο που είχε να επιδείξει η ομάδα του Πεπ Μελ σε αυτό το διάστημα, ήταν το δυνατό σουτ του Τοράλ από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο έδιωξε σωτήρια ο Σολόα στο 43′. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Τσάπαν πάνω στον Ριέρα, ωστόσο, μετά από εξέταση VAR ο διαιτητής, Μανούχος, έδωσε οφσάιντ.

Η εικόνα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, ανάγκασε τον Πεπ Μελ να προβεί σε τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα του στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, κάνοντας πολύ πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο των Μπάκου, Φελίπε και Μπάκιτς. Η πρώτη στιγμή της επανάληψης ωστόσο άνηκε στην ομάδα των Βορείων Προαστίων με την εκτέλεση φάουλ του Μιλίσεβιτς να περνάει ελάχιστα μέτρα πάνω από την εστία του Μπάουμαν. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μπάκιτς σε μια παρόμοια φάση για τον ΟΦΗ, «μιμήθηκε» τον Βόσνιο, στην πρώτη φάση των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος.

Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι έπαιρναν ολοένα και περισσότερο την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν ιδιαίτερους κινδύνους. Σε ένα από τα λίγα ανεβάσματα της Κηφισιάς στο 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 64′! Συγκεκριμένα, μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, ο Μενέντες έκανε διαδοχικές ντρίπλες στα αριστερά της περιοχής πάνω στην γραμμή, έβγαλε τη σέντρα στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας, με τον Οζέγκοβιτς προ κενής εστίας να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στο ματς και 9ο στο φετινό πρωτάθλημα!

Παρά το σοκ από το γεγονός ότι βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο, ο ΟΦΗ δεν τα παράτησε και συνέχισε να ψάχνει το γκολ που θα τον ξαναβάλει στο κόλπο ενός θετικού αποτελέσματος. Ένα γκολ το οποίο και βρήκε στο 71ο λεπτό, με τον Αποστολάκη να πετάγεται πανέξυπνα στο πρώτο δοκάρι σε εκτέλεση κόρνερ του Νέιρα, και με την πλάτη (!) να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2, βάζοντας εκ νέου «φωτιά» στο ματς!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε «ροντέο», με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να έχουν μερικές καλές στιγμές να βρουν ένα ακόμα γκολ. Αρχικά, ο ΟΦΗ στο 75΄με το σουτ του Θοράρινσον, για να απαντήσει στο 83′ ο Κρισιούμα με το πολύ καλό σουτ στη γωνία που μπλόκαρε ο Μπάουμαν. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, η εκτέλεση φάουλ του Νέιρα από καλό σημείο σταμάτησε στα σώματα και κάπως έτσι η Κηφισιά πήρε τη νίκη με το τελικό 2-1.

MVP: Ο Όγκνιεν Οζέγκοβιτς κερδίζει δικαίως το βραβείο του MVP, καθώς πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχε για την Κηφισιά, βοήθησε σημαντικά και στην κυκλοφορία, αλλά και στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Η σφυρίχτρα: Ο Ευάγγελος Μανούχος έβγαλε 7 φορές την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του, σε ένα ματς με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα. Στο 78′, ελέγχεται η φάση για το πέναλτι που ζήτησε ο ΟΦΗ σε χέρι του Μποτία στο γύρισμα του Νέιρα, με το VAR να εξετάζει τη φάση και να μη δίνει κάτι.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΟΦΗ (Πεπ Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον (67′ Νέιρα), Θοράρινσον, Βούρος, Μπρεσάν (37′ Λαμπρόπουλος), Γκαγιέγος, Μεγιάδο (53′ Μπάκου), Ριέρα (53′ Φελίπε), Τοράλ (46′ Μπάκιτς), Αποστολάκης, Ισέκα.
Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Τσάπαν (90+1′ Λάντρε), Τεσέιρα, Μιλίσεβιτς, Βαφέα, Σολόα (90+1′ Τσανάτζια), Μενέντες (77′ Μποτία), Κρισιούμα, Μπιφούμα (61′ Ίλιεφ), Οζέγκοβιτς (77′ Τετέι)