EURO

Ιταλία – Αυστρία 2-1: Προβλημάτισε αλλά προκρίθηκε η «Σκουάντρα Ατζούρα»!

Πρόκριση στην παράταση για την Ιταλία, άξια συγχαρητηρίων η μαχητική Αυστρία.

Στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου Ιταλία και Αυστρία ήρθαν αντιμέτωπες με σκοπό τη νίκη και την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Οι Ιταλοί δεν είχαν γνωρίσει την ήττα στις τελευταίες 13 συναντήσεις τους με την Αυστρία μετρώντας 10 νίκες και 3 ισοπαλίες. Τελευταία ήττα της «Σκουάντρα Ατζούρα» από τους Δανούς ήταν σε φιλικό αγώνα τον μακρινό Δεκέμβρη του 1960 με 2-1, ενώ η προηγούμενη φορά που οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες ήταν τον Αύγουστο του 2008 με το ματς να λήγει ισόπαλο 2-2.

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση στο «Γουέμπλεϊ» Ιταλία και Αυστρία έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, καθώς στην κανονική διάρκεια έμειναν στο 0-0, με τους Ιταλούς να παίρνουν εντέλει την πρόκριση επικρατώντας με 2-1. Τα γκολ της ιταλικής πρόκρισης σημείωσαν οι Κιέζα(95΄) και Πεσίνα(105΄), ενώ από πλευράς Αυστρίας ο Κάλαϊτζιτς ήταν εκείνος που μείωσε σε 2-1 στο 114΄. Η Ιταλία παρότι τα… χρειάστηκε στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με την Αυστρία να είναι καλύτερη σε αρκετά διαστήματα, κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «8» του θεσμού, εκεί όπου θα περιμένει τον αντίπαλο της από το ζευγάρι Βέλγιο – Πορτογαλία.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Αυστρία δεν έδειχνε διάθεση να περιμένει τους Ιταλούς πίσω από το κέντρο πιέζοντας ψηλά, γεγονός που βοηθούσε στον καλό ρυθμό του αγώνα. Η πρώτη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης ήρθε στο 11΄ με τον Σπινατσόλα να κάνει το σουτ από πλάγια θέση αλλά να μη βρίσκει στόχο. Τρία λεπτά μετά το σουτ του Σπινατσόλα, ο Ινσίνιε βρήκε χώρο ξανά από την αριστερή πλευρά αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάχμαν. Όσο κυλούσε ο χρόνος η Ιταλία έκανε αισθητή την παρουσία της με τον Μπαρέλα να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Μπάχμαν να πραγματοποιεί την πρώτη σημαντική επέμβαση του αγώνα απομακρύνοντας με τα πόδια στη δεξιά του γωνία. Πρώτη τελική προσπάθεια και για την Αυστρία στο 18΄ με τον Αρναούτοβιτς να φεύγει στην πλάτη της ιταλικής άμυνας αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα αρκετά άουτ. Από το 15΄ και μετά η Ιταλία ανέβασε στροφές με την Αυστρία να κλείνεται στα καρέ της προκειμένου να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα προσπαθώντας να απειλήσει σε αντεπιθέσεις. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν για την Ιταλία στο 32΄ με τον Ιμόμπιλε να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπάχμαν, ο οποίος έμεινε «άγαλμα» στη συγκεκριμένη φάση. Σε μία από τις τελευταίες προσπάθειες του πρώτου ημιχρόνου ο Σπινατσόλα έκανε το σουτ με τον Μπάχμαν να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Μόλις στο 50΄ του δευτέρου ημιχρόνου η Αυστρία κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής των Ιταλών με τον Ντι Λορέντσο να ανατρέπει τον Μπαουμπγκάρντνερ. Ο Αλάμπα ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ περνώντας τη μπάλα πάνω από το ιταλικό τείχος αλλά και ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα. Η Ιταλία απείλησε για πρώτη φορά στον αγώνα από αέρος με τον Μπονούτσι στο 56΄ να πηδάει ψηλότερα από όλους αλλά να στέλνει τη μπάλα μακριά από την εστία του Μπάχμαν. Σημαντική στιγμή για την Αυστρία στο 62΄ με τον Ζάμπιτσερ να κάνει το σουτ, τον Μπονούτσι να βάζει την κόντρα και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντοναρούμα. Από την εκτέλεση του κόρνερ και την εξέλιξη της φάσης ο Αρναούτοβιτς έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Ντοναρούμα έπεσε και πραγματοποίησε την πρώτη του επέμβαση στον αγώνα. Αφού προειδοποίησε δις, η Αυστρία βρήκε γκολ στο 65΄ με τον Αρναούτοβιτς να σκοράρει από δύσκολη θέση αλλά δευτερόλεπτα μετά το βαρ ακύρωσε το γκολ καθώς ο επιθετικός της Σανγκάη Πορτ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στα επόμενα λεπτά η Ιταλία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά οι προσπάθειες των Πεσίνα και Ινσίνιε ήταν άστοχες στο 71΄ και στο 73΄ αντίστοιχα. Με τα λεπτά να κυλούν και καμία από τις δύο ομάδες να κάνει κάτι το ουσιαστικό στο παιχνίδι, οι δύο προπονητές έκαναν τα σχέδια τους για την παράταση του αγώνα.

Στην παράταση του αγώνα οι Ιταλοί ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι με του σουτ του Κιέζα στο 94΄ να μπλοκάρεται από τον πολύ σταθερό σήμερα Μπάχμαν. Ένα λεπτό μετά την χαμένη ευκαιρία, ο Σπινατσόλα βρήκε πολύ όμορφα στη δεξιά πλευρά τον Κιέζα ο οποίος κατέβασε τη μπάλα με το κεφάλι και «εκτέλεσε» τον Μπάχμαν για το 1-0 των Ιταλών. Νέα ευκαιρία για την Ιταλία με τον Μπάχμαν να κάνει φοβερή επέμβαση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε στο 104΄. Η Ιταλία «σφράγισε» την πρόκριση στο 105΄ με τον Πεσίνα να γίνεται κάτοχος της μπάλας από την αριστερή πλευρά και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στην απέναντι γωνία του Μπάχμαν για το 2-0 της «Σκουάντρα Ατζούρα». Στο 106΄ ο Σάουμπ με το που μπήκε στον αγώνα επιχείρησε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Ντοναρούμα έπεσε και απομάκρυνε τον κίνδυνο στην αριστερή του γωνία. Τεράστια ευκαιρία για την Αυστρία να μειώσει σε 2-1 με τον Ζάμπιτσερ να μη βρίσκει στόχο σε δύο χρόνους βρισκόμενος σε πλεονεκτική θέση. Η Αυστρία, αφού απείλησε πολλάκις στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 114΄ με τον Κάλαϊτζιτς να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά ψαράκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα. Στα τελευταία λεπτά της παράτασης όλη η Αυστρία βγήκε μπροστά στην προσπάθεια της να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στα πέναλτι, αλλά οι Ιταλοί υπερασπίστηκαν αποτελεσματικά το υπέρ τους σκορ και πήραν την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Ενδεκάδες:

Ιταλία(Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα(Πεσίνα 67΄), Τζορτζίνιο, Βεράτι(Λοκατέλι 67΄), Μπεράρντι(ΚΙέζα 84΄), Ινσίνιε(Κριστάντε 108΄), Ιμόμπιλε(Μπελότι 84΄)

Αυστρία(Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ(Τρίμελ 114΄), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Σλάγκερ(Γκρέγκοριτς 106΄), Γκρίλιτς(Σάουμπ 106΄), Λάιμερ(Ιλσάνκερ 114΄), Ζάμπιτσερ, Μπαουμγκάρντνερ(Σεφ 90΄), Αρναούτοβιτς(Κάλαιτσιτς 97΄)