Ήττα της ΑΕΚ από τον Κολοσσό στη Ρόδο με σκορ 73-67

Η χειρότερη ΑΕΚ της φετινής σεζόν

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη υπέστη ήττα-σοκ από τον καταπληκτικό Κολοσσό Ρόδου με σκορ 73-67, πέφτοντας στο 5-2 στην Basket League. Οι Ροδίτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, από την άλλη, πέτυχαν τη σπουδαιότερή τους νίκη της χρονίας, ανέβηκαν στο 3-4 και κοιτάζουν με αισιοδοξία την υπόλοιπη σεζόν!

Η ΑΕΚ φάνηκε από την αρχή πως δε θα είχε εύκολο βράδυ στα Δωδεκάνησα, καθώς ο Κολοσσός ήταν πολύ διαβασμένος αμυντικά, βγάζοντας τα μεγαλύτερα ατού της εκτός παιχνιδιού. Όταν στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε ρυθμό και επιθετικά, κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα και να πανηγυρίσει τη σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο και πάλι «μυθικός» Τι Τζέι Σταρκς. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος, και φόρτωσε τα καλάθια της ΑΕΚ με 25 πόντους! Η ΑΕΚ πληγώθηκε πολύ πάντως κι από έναν πρώην, τον Χάρη Γιαννόπουλο. Ο Έλληνας πρώην φόργουορντ της «Ένωσης» πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ η άνοδος της απόδοσής του στο δεύτερο ημίχρονο ήταν βασικός παράγων της νίκης του Κολοσσόυ.

Από την ομάδα του Καντζούρη, όλοι κινήθηκαν σε χαμηλά επίπεδα, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να έχει 12 και τον Τιμ Φρέιζιερ να «ξυπνάει» στην τέταρτη περίοδο, ολοκληρώνοντας το ματς με 15 πόντους, που πάντως δεν έφτασαν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ άστοχες τις δύο ομάδες και τις άμυνες να κυριαρχούν. Η ΑΕΚ βρίσκοντας λύσεις κυρίως με βολές προηγήθηκε νωρίς με 8-13, με τον Κολοσσό να ξεκινάει πολύ νευρικά, εκτός από τον όπως πάντα αποτελεσματικό Σταρκς. Τελικά, η «Ένωση», που σκόραρε 11 βολές στην πρώτη περίοδο, την ολοκλήρωσε με +5 υπέρ της (15-20).

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε γρήγορους πόντους ισοφάρισε (20-20). Η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει πόντους και εκτός βολών, με τρίποντα του Στρέλνιεκς, που έφεραν ξανά την ομάδα του Καντζούρη στο +6 (26-32). Παρόλα αυτά, η είσοδος του Μορέιρα έδωσε πνοή στους γηπεδούχους, που κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του κακού ποιοτικά ημιχρόνου (33-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ΜακΓκριφ και Φρέιζιερ ανέβασαν την απόδοσή τους, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βρεθεί ξανά στο +5 (39-44), συνεχίζοντας ωστόσο να βρίσκεται μακριά από τον καλό εαυτό της. Ο Κολοσσός κατάφερε να μείνει κοντά κυρίως χάρη σε πόντους του Γιαννόπουλου, ο οποίος μόνος του επανέφερε τους Ροδίτες μπροστά στο σκορ (45-44). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου κατάφερε τελικά να κρατήσει τη «βραχεία κεφαλή» στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-48).

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ τους, και με τον Σταρκς να κάνει «πάρτι» με συνεχόμενα τρίποντα, έφτασαν για πρώτη φορά στο +6 (60-54) στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Στη συνέχεια, Φρέιζιερ και Σταρκς επιδόθηκαν σε μια προσωπική «μονομαχία», που έφερε τον Κολοσσό Ρόδου να προηγείται με 5 (71-66) περίπου 1 λεπτό πριν το τέλος. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις που έψαχνε στα λεφτά, και τελικά γνώρισε την οδυνηρή ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67