ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Και τώρα… «Play offs» και «Play outs» στη Super League 2!

«Απόδραση» από τη Νίκαια για τα Χανιά, ο Διαγόρας Ρόδου συμπλήρωσε το «παζλ» των «Play offs»

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League 2 ο Εργοτέλης επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 επί του Απόλλων Λάρισας, Χανιά και ΟΦΙ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 και 0-0 επί του Ιωνικού και Τρικάλων αντίστοιχα, ενώ εύκολη ήταν η επικράτηση του Λεβαδειακού στη Δράμα επί της Δόξας με 0-4. Στις σημαντικότερες αναμετρήσεις για τα «Play offs» ο Διαγόρας γνώρισε «γλυκιά» ήττα από τον Καραϊσκάκη με 2-1, ενώ η Παναχαϊκή ηττήθηκε εκτός έδρας από την Ξάνθη με 4-0. Με την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής, η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έλαβε τέλος σημαίνοντας την έναρξη των «Play offs» και «Play out» της Super League 2!

Με πρωταγωνιστή τον Κόνρααντ η επικράτηση του Εργοτέλη στη Λάρισα!

Την προηγούμενη αγωνιστική ο Εργοτέλης εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα «Play offs» και σήμερα απέναντι στον «αδιάφορο» αλλά πάντα αξιόμαχο Απόλλων Λάρισας ήθελε τη νίκη που θα μείωνε τη βαθμολογική διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται πάνω από εκείνον στον βαθμολογικό πίνακα. Με πρωταγωνιστή τον Κόνρααντ ο Εργοτέλης επικράτησε με 0-3 επί του Απόλλων Λάρισας κλείνοντας με τον ιδανικότερο τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την κανονική διάρκεια της Super League 2!

Στο πρώτο μέρος ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα στο 21΄ με τον Κόνρααντ να κάνει ασσίστ τη συστημένη πάσα που δέχθηκε από τον Μανουσάκη και πλασάροντας από κοντά τον Αστρά  έκανε το 1-0 για την ομάδα του Ηρακλείου! Στο 41΄ο Απόλλων Λάρισας είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει αλλά το σουτ του Σέχου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 57΄ ο Εργοτέλης κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Κόνρααντ να χρίζεται για δεύτερη φορά σκόρερ για τους φιλοξενούμενους. Στο 77΄ ο νεοεισελθών Κοκκίνης έκανε το 0-3 για τον Εργοτέλη πετυχαίνοντας ένα όμορφο γκολ περνώντας και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Αστρά! Έυκολη επικράτηση για την ομάδα του Ηρακλείου που κλείνει με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και πλέον, βρισκόμενη στα «Play offs» θα διεκδικήσει τις όποιες πιθανότητες της αναλογούν για την άνοδο στη Super League 1!

Έσωσαν την παρτίδα στο τέλος τα «Χ»ανιά!

Ο Ιωνικός υποδέχτηκε στον τελευταίο αγώνα της κανονικής διάρκειας της Super League 2 τα Χανιά με την ψυχολογία να είναι καλύτερη από ποτέ μετά και τη νίκη του την προηγούμενη αγωνιστική στη Λειβαδιά. Τα Χανιά πριν τον αγώνα στη Νίκαια βρίσκονταν μόλις 4 βαθμούς μακριά από τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου και με ενδεχόμενη νίκη θα έκλεινε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Με γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας από ένα ματς στο οποίο δεν ήταν καλύτερη του αντιπάλου της και έτσι μπαίνει στα «Play offs» βρισκόμενη έξι βαθμούς πίσω από τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου. Ο Ιωνικός από την άλλη με αυτήν την ισοπαλία παρέμεινε πρώτος αλλά είδε τη βαθμολογική διαφορά να «ψαλιδίζεται» από τους διώκτες του!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τα Χανιά ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη με τον Βασιλόγιαννη να αναλαμβάνει την απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο τερματοφύλακας του Ιωνικού, Γκίνης, μπλόκαρε τη μπάλα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ιωνικός έκανε το 1-0 με τον Παπαγεωργίου να πραγματοποιεί τη σέντρα, τον Βλαχομήτρο που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας να τη γυρίζει συστημένη στον Κάστρο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 14ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Στο 88΄ τα Χανιά κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Βασιλόγιαννη να πραγματοποιεί εξαιρετική σέντρα και τον Τριανταφυλλάκο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ιωνικού με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά για το 1-1 των φιλοξενούμενων. Στη συγκεκριμένη φάση ο σκόρερ αποβλήθηκε από τον αγώνα αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα λόγω του πανηγυρισμού του. Μην έχοντας μείνει χρόνος στην αναμέτρηση, ο Ιωνικός δεν κατάφερε να αντιδράσει με τον αγώνα να μένει στο 1-1, ένα αποτέλεσμα που με τον τρόπο που ήρθε χαροποιεί την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου. Ο Ιωνικός παραμένει πρώτος αλλά η διαφορά από τους διώκτες του μειώθηκε, ενώ τα Χανιά με την παρουσία τους στα «Play offs» θα διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητες τους αναλογούν για την άνοδο στη «Super League 1»!

«Λευκή ισοπαλία» δίχως θέαμα στα Τρίκαλα!

Ο ΟΦΙ μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής βρέθηκε μόνος στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος έναν βαθμό πίσω από τον Καραϊσκάκη. Σήμερα στα Τρίκαλα κόντρα στην τοπική ομάδα είχε ανάγκη τους τρεις βαθμούς ώστε να κλείσει με νίκη την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Δίχως θέαμα και ουσία η αναμέτρηση στα Τρίκαλα έληξε με το «άχρωμο» 0-0. Μια ισοπαλία η οποία καθηλώνει τον ΟΦΙ στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα ενόψει των «Play out» της Super League 2!

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν είχε να προσφέρει πολλά σε όσους το παρακολουθούσαν αφού οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Τόσο τα Τρίκαλα, όσο και ο ΟΦΙ προσέγγισαν τον αγώνα αρκετά συντηρητικά δίχως να ρισκάρουν με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια δίχως τέρματα.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ήταν ακριβώς όπως το πρώτο! Οι δύο ομάδες δεν είχαν ουσιαστικές φάσεις με τον ΟΦΙ να ρισκάρει περισσότερο στο τέλος μιας και το τελικό 0-0 θα τον καθιέρωνε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τελικά δε άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα με τον ΟΦΙ να μπαίνει στα «Play out» βρισκόμενος τρεις βαθμούς πίσω από τον Καραϊσκάκη στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος.

Επιβλητική εμφάνιση της Ξάνθης, έστειλε εκτός «Play offs» την Παναχαϊκή!

Στην Ξάνθη έγινε, ίσως, η πιο σημαντική αναμέτρηση της αγωνιστικής με την τοπική ομάδα να υποδέχεται τη Παναχαϊκή. Οι Πατρινοί μετά την ισοπαλία στην έδρα τους με τον Εργοτέλη παρέμειναν στην 7η θέση του πρωταθλήματος μόλις ένα βαθμό μακριά από τον 6ο Διαγόρα Ρόδου. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν τη νίκη πάση θυσία! Η μεν Ξάνθη με νίκη θα τερμάτιζε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ενώ η δε Παναχαϊκή με δική της νίκη, και την ίδια ώρα «στραβοπάτημα» του Διαγόρα στην Άρτα, θα ήταν αυτή που θα συμπλήρωνε την «εξάδα» των «Play offs».

Το πρώτο μέρος του αγώνα δεν είχε πολλά να μας προσφέρει με την πρώτη ευκαιρία να έρχεται στο 16΄ για τους γηπεδούχους με το μακρινό σουτ του Τάτου να περνάει άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ξάνθη βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Καπνίδη να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και να βάζει μπροστά στο σκορ την Ξάνθη με 1-0. Στο 35΄ η Ξάνθη είχε μοναδική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά η κεφαλιά του Καπνίδη σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κολοβούρη.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Ξάνθη διπλασίασε τα τέρματα της με τον Τάτο να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κολοβούρη για το 2-0 των γηπεδούχων. Στο 59΄ η Ξάνθη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Καπνίδη να σκοράρει σε κενό τέρμα μετά από μακρινό σουτ του Τάτου που βρήκε στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στο 82΄ η Ξάνθη έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της φτάνοντας και σε τέταρτο γκολ με τον Μικελτάντζε να πετυχαίνει ένα από τα ευκολότερα τέρματα της καριέρας του. Εύκολη επικράτηση για τους γηπεδούχους που κλείνουν με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις τους πριν την έναρξη των «Play offs», μια διαδικασία στην οποία δε θα συμμετάσχει η Παναχαϊκή καθώς με τη σημερινή της ήττα έμεινε στην 7η θέση η οποία την οδηγεί στη διαδικασία των «Play out»

Εκπληκτική εμφάνιση στη Δράμα και τώρα… «Play offs» για τον Λεβαδειακό!

Ο Λεβαδειακός «πικράθηκε» από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Ιωνικό αλλά ήταν αναγκασμένος να την ξεχάσει και να παλέψει, προς το παρόν, για τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος την οποία και πριν την αναμέτρηση μοιραζόταν με την ομάδα της Ξάνθης. Ο Λεβαδειακός στη Δράμα είχε κάθε λόγο να επιδιώκει τη νίκη καθώς την ίδια ώρα η Ξάνθη έδινε δύσκολη μάχη στην έδρα της εναντίον της Παναχαϊκής η οποία «καιγόταν» για βαθμούς. Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση ο Λεβαδειακός επικράτησε με 0-4 επί της Δόξα Δράμας κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Λεβαδειακός ευτύχησε να προηγηθεί από νωρίς στο σκορ, μόλις στο 5΄, με τον Μαρίνο να χρίζεται σκόρερ για το 0-1 των Βοιωτών. Μετά το γκολ τους οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά επιδιώκοντας ένα δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα του αγώνα. Το δεύτερο γκολ τελικά ήρθε από την άσπρη βούλα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με τον Θεοχάρη να στέλνει τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Δόξα Δράμας για το 0-2 του Λεβαδειακού.

Στο δεύτερο μέρος ο Λεβαδειακός δεν άργησε να βρει και τρίτο γκολ με τον Κωστή να βάζει και εκείνος το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ στο 58΄. Η επικράτηση του Λεβαδειακού πήρε διαστάσεις θριάμβου με τον Πολέτο να πετυχαίνει και τέταρτο γκολ στο 68΄ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής. Εύκολη επικράτηση για τους Βοιωτούς που κλείνουν με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις και πλέον το ενδιαφέρον τους στρέφεται στα «Play offs» εκεί όπου ο Λεβαδειακός θα παλέψει μέχρι τέλους για την άνοδο στη Super League 1!

«Γλυκιά» ήττα για τον Διαγόρα στην Άρτα!

Καραϊσκάκης και Διαγόρας Ρόδου έκλεισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στην έδρα του πρώτου με τη νίκη για τους φιλοξενούμενους να είναι εκ των ων ουκ άνευ! Με την Παναχαϊκή να βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πίσω από τον 6ο Διαγόρα Ρόδου, ήταν λογικό η ομάδα της Ρόδου να θέλει τη νίκη ώστε να τελειώσει η ίδια την υπόθεση «Play offs». Οι φιλοξενούμενοι δεν τα κατάφεραν απέναντι στον Καραϊσκάκη και γνώρισαν την ήττα με 2-1. Μια «γλυκιά» ήττα για τους φιλοξενούμενους καθώς μετά και την ήττα της Παναχαϊκής στην Ξάνθη, ο Διαγόρας Ρόδου είναι εκείνος που πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα «Play offs» της Super League 2!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν τις δικές του στιγμές με τον Διαγόρα Ρόδου να ρισκάρει από νωρίς πιέζοντας ψηλά μιας και είχε ανάγκη τους τρεις βαθμούς ώστε να παραμείνει στις θέσεις που οδηγούν στα «Play offs». Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν στο 27΄ με τον Γεωργίου αλλά μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Ναζίμ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Διαγόρα και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1 για τον Καραϊσκάκη. Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τον Διαγόρα να καλείται να βρει σκορ νίκης στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Θεολόγου με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον Καραϊσκάκη κάνοντας το 2-1. Στη συνέχεια του αγώνα ο Διαγόρας Ρόδου ήταν αναγκασμένος να ρισκάρει αλλά ο Καραϊσκάκης δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη. Μία νίκη η οποία δεν ζημίωσε τον Διαγόρα Ρόδου αφού μετά και την ήττα της Παναχαϊκής στην Ξάνθη, η ομάδα της Ρόδου ήταν εκείνη που συμπλήρωσε την «εξάδα» των ομάδων που θα αγωνιστούν στα «Play offs» της Super League 2!