ΟΦΗ

Κακός ΟΦΗ στην Τρίπολη και πρώτη ήττα για το 2022!

Ο ΟΦΗ δίχως να φανεί ανταγωνιστικός γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Κατώτερος των περιστάσεων στην πρώτη αναμέτρηση του νέου έτους ο ΟΦΗ, με τον Αστέρα Τρίπολης να παίρνει μια δίκαιη νίκη στην έδρα του με 1-0 για την 16η αγωνιστική της Super League 1!

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ουσιαστικά πέταξε ένα ημίχρονο πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος. Ο Αστέρας κατάφερε να σημειώσει το γκολ της νίκης στο 37΄ με τον Riera να νικάει τον Waterman από το ύψος της μικρής περιοχής, σε μια από τις πολλές τελικές προσπάθειες των γηπεδούχων στο ματς.

Ο ΟΦΗ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πιο κινητικός, δίχως ωστόσο να αξίζει να πάρει κάτι από τον αγώνα. Μοναδική ουσιαστική απειλή για τον Παπαδόπουλο και μεγαλύτερη ευκαιρία στην αναμέτρηση για τον ΟΦΗ ήταν μια ατομική ενέργεια και σουτ του Λάμπρου στο 61ο λεπτό με τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ο Αστέρας Τρίπολης τόσο στο πρώτο μέρος, όσο και στο δεύτερο, είχε ευκαιρίες για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ· στο πρώτο ημίχρονο κυρίως με τον Baralles που δεν είχε αντίπαλο στον… αέρα, ενώ στο δεύτερο ο Soni έδειξε την ποιότητα του αλλά αστοχία και Waterman κράτησαν το σκορ στο 1-0.

Με αυτήν τη νίκη ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε τους 20 βαθμούς παραμένοντας στην 8η θέση, ενώ ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να φτάσει τον ΠΑΣ στην 4η θέση παραμένοντας 6ος με 22 βαθμούς.

Στο μυαλό του κόουτς

Αρκετές αλλαγές από τον Νίκο Νιόπλια λόγω των απουσιών που αντιμετωπίζει ο ΟΦΗ στον πρώτο αγώνα του νέου έτους. Ο έμπειρος τεχνικός παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-3 με τον Waterman στην εστία αντί του διεθνή Epassy και τετράδα στην άμυνα με Βούρο δεξιά, Μπαλογιάννη δεξιά και Γιαννούλη-Πασαλίδη στο κέντρο. Στη μεσαία γραμμή επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα ο Nabi για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, με τους Gallegos και De Guzman να αγωνίζονται πίσω του. Φανέλα βασικού πήρε ξανά και ο Kamau αγωνιζόμενος στο δεξί άκρο της επίθεσης, με τον Λάμπρου να διατηρείται στα αριστερά και τον Castaignos στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Αστέρα Τρίπολης ο Milan Rastavac που είδε και εκείνος κάποιους ποδοσφαιριστές του να τίθενται εκτός της συγκεκριμένης αναμέτρησης, επέλεξε το 4-3-3 με τον Παπαδόπουλο κάτω από τα δοκάρια. Carmona, Alvarez, Χριστόπουλος και Atienza αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα, με τους Munafo και Κανελλόπουλο στα αμυντικά χαφ. Σε ρόλο δεκαριού αγωνίστηκε ο Riera, ο Capilla επιλέχθηκε αριστερά, ο Riera δεξιά και ο Barrales στην αιχμή του δόρατος.

Νωρίς η πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Barrales να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και να παίρνει την κεφαλιά αλλά να μη βρίσκει στόχο μόλις στο 1ο λεπτό. Πρώτη καλή στιγμή και για τον ΟΦΗ στο 7΄ με τον Nabi να βγάζει πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Kamau, ο οποίος αντί να σουτάρει επιχείρησε την παράλληλη μπαλιά , με τον Carmona να απομακρύνει σε κόρνερ.

Καλός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά με τους ποδοσφαιριστές του Milan Rastavac να ψάχνουν τον Barrales και τον ΟΦΗ να φτάνει στην αντίπαλη περιοχή αλλά να τα… χαλάει στην τελική ενέργεια. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Riera στο 13΄ με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Waterman.

Έχοντας συμπληρώσει είκοσι λεπτά αγώνα, ο ΟΦΗ προσπαθεί να αλλάξει γρήγορα τη μπάλα προκειμένου να φτάσει με αξιώσεις απέναντι στον Παπαδόπουλο, με τους Λάμπρου και Kamau όμως να μη δίνουν τις απαραίτητες βοήθειες στα άκρα και τον Νιόπλια να τους αλλάζει συχνά πλευρά.

Ευκαιρία για τον Αστέρα στο 22΄ με τον Sito να σηκώνεται ανενόχλητος στην «καρδιά» της άμυνας του ΟΦΗ στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Waterman. Άλλη μία φάση που παίκτης των γηπεδούχων σηκώνεται για κεφαλιά χωρίς κάποιον αντίπαλο να τον εμποδίζει. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «Αρκάδες» στο 25΄ με τον Baralles να παίρνει την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και τον Waterman να αποκρούει με υπερένταση.

Πρώτη ουσιαστική απειλή από πλευράς ΟΦΗ στο 29ο λεπτό με τον Nabi να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και να πλασάρει αδύναμα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Ο Αστέρας κατάφερε να εξαργυρώσει με γκολ την καλύτερη εικόνα του στο πρώτο μέρος κάνοντας το 1-0 στο 37΄ με τον Carmona να σεντράρει από τα δεξιά και τον Riera να σκοράρει με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι.

Ευκαιρία για τον ΟΦΗ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Castaignos να βρίσκεται σε θέση «τετ-α-τετ» αλλά να τον προλαβαίνει ο Παπαδόπουλος.

Λίγα πράγματα από τον ΟΦΗ στο πρώτο μέρος, η απουσία του Mellado στο κέντρο είναι κάτι παραπάνω από εμφανής, με τον Αστέρα να έχει υπερισχύσει σε αυτό το σημείο του γηπέδου και να κάνει τη διαφορά μέχρι τώρα. Πέραν της τελικής  προσπάθειας του Nabi ο ΟΦΗ δεν έχει άλλη τελική προσπάθεια, κάτι που θα πρέπει να αλλάξει ο Νίκος Νιόπλιας στο δεύτερο ημίχρονο προκειμένου να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από την Τρίπολη. Στο αμυντικό κομμάτι δεν ήταν λίγες οι φορές που οι επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές του Αστέρα βρέθηκαν μόνοι εντός μεγάλης περιοχής του ΟΦΗ, με τον Riera να βρίσκει στόχο λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα και να στέλνει την ομάδα του με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Στη θέση του Kamau ο Τσιλιανίδης με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Δύο τελικές προσπάθειες για τον Αστέρα Τρίπολης στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον νεοεισελθών Soni να δοκιμάζει και τις δύο φορές το πόδι του αλλά αστοχία και Waterman κράτησαν το 1-0.

Νέα αλλαγή από τον Νίκο Νιόπλια, ο οποίος αλλάζει σύστημα περνώντας στο ματς τον Van Duinen στη θέση του Nabi. Πλέον ο ΟΦΗ θα αγωνιστεί με δίδυμο στα φορ.

Συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με τον ΟΦΗ να είναι πίσω στο σκορ και να μη μπορεί να απειλήσει την εστία του Παπαδόπουλου που έως τώρα έχει ένα ήσυχο βράδυ.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 61΄, η μεγαλύτερη έως τώρα στον αγώνα, με τον Λάμπρο να νικάει με το πείσμα του τον Χριστόπουλο, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Πιο δραστήριος εδώ και λίγα λεπτά ο ΟΦΗ, με τον Αστέρα να έχει κλειστεί και να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους σε αντεπιθέσεις.

Δύο ακόμα αλλαγές από πλευράς Νίκου Νιόπλια, ο οποίος έριξε στο γήπεδο τους Γρίβα και Neira στις θέσεις των Castaignos και Gallegos αντίστοιχα. Πιο επιθετικός ο ΟΦΗ πλέον, είναι σαφές ότι θα ψάξει.

Πρώτο σουτ στο στόχο για τον ΟΦΗ στο 65΄ με τον Τσιλιανίδη να αλλάζει τη μπάλα με τον Λάμπρου, ο πρώτος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Αυξάνει την πίεση του ο ΟΦΗ και πλέον δείχνει πιο κινητικός.

Σαν σε προπόνηση ο Baralles πήρε μία ακόμη κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στο 71΄, ευτυχώς για τον ΟΦΗ και αυτή η προσπάθεια ήταν άστοχη.

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ στο 73΄ που το κερδίζει ο Τσιλιανίδης, πήρε φόρα ο Λάμπρου αλλά η εκτέλεσή του σταμάτησε στο τοίχος.

Μεγάλη επέμβαση του Waterman στο 79΄ σε μακρινό σουτ του πάντα επικίνδυνου για τον Αστέρα Soni, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να παραχωρεί το κόρνερ.

Νέο φάουλ για τον ΟΦΗ κοντά στην περιοχή του Αστέρα στο 83΄, περισσότερο σαν κόρνερ αυτήν τη φορά με τον Λάμπρου αναλαμβάνει και αυτήν την εκτέλεση. Καλή η εκτέλεση του ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ αλλά καθάρισε η άμυνα των γηπεδούχων.

Τρία λεπτά καθυστερήσεις στο ματς.

Φάουλ σε καλή θέση για τον Αστέρα με την ολοκλήρωση του επιπλέον χρόνου. Ο Alvarez ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Waterman.

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω στο ματς, γνωρίζοντας μια δίκαιη ήττα με 1-0 στην Τρίπολη και παρέμεινε στην 6η θέση και στους 22 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Αστέρας Τρίπολης (Milan Rastavac): Παπαδόπουλος, Carmona, Alvarez, Χριστόπουλος, Atienza, Munafo(90΄Iglesias), Κανελλόπουλος(77΄Valiente), Sito(67΄Crespi), Rier(67΄Tilica), Capilla(46΄Soni), Barrales

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Waterman, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Gallegos(64΄Neira), De Guzman(86΄Στάικος), Nabi(58΄Van Duinen), Kamau(46΄Τσιλιανίδης), Λάμπρου, Castaignos(64΄Γρίβας)