ATP

Κέρδισε θέση στο κυρίως ταμπλό του Indian Wells ο Κοκκινάκης

Επικρατώντας στον 2ο και τελευταίο γύρο του Pospisil με 7-6 (5), 7-5

Ο Κοκκινάκης ολοκλήρωσε χωρίς χαμένο σετ τα προκριματικά στο Indian Wells της Καλιφόρνιας, επικρατώντας στον 2ο και τελευταίο γύρο του Pospisil με 7-6 (5), 7-5, σε 2 ώρες και 12 λεπτά ενός πολύ κλειστού παιχνιδιού.

Ο Κοκκινάκης, ο οποίος είχε κερδίσει χθες τον Thomas Fabbiano με 6-3, 6-4, βρήκε μεγαλύτερη αντίσταση από τον Pospisil, ήταν όμως ο καλύτερος παίκτης στα πιο κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και διατήρησε την ψυχραιμία του όταν χρειάστηκε.

Στο 1ο σετ ο 25χρονος Ελληνοαυστραλός απώλεσε ένα προβάδισμα με break που κρατούσε από νωρίς και είδε το 5-3 να γίνεται 5-5, έχοντας χάσει μάλιστα και διπλό set point (και break point) για το 6-3 στο 9ο game.

O Pospisil λίγο έλειψε να “κλέψει” αυτό το σετ, ο Κοκκινάκης ωστόσο κατάφερε να επιστρέψει από το 1-4 και το 4-5 στο tie-break, όπου κέρδισε τους 3 τελευταίους πόντους και τους 6 από τους 7 τελευταίους, για να το κατακτήσει με 7-5.

Κάτι αντίστοιχο έγινε και στο 2ο σετ, στο οποίο ο Κοκκινάκης προηγήθηκε με 3-0 και με 4-1, είδε όμως ξανά το προβάδισμά του να χάνεται και ισοφαρίστηκε σε 4-4. Στο 8ο game έχασε μάλιστα 5 break points για να ανακτήσει το πάνω χέρι, με τον Καναδό να αντιστέκεται σθεναρά και να φτάνει τελικά στην ισοφάριση.

Ο Κοκκινάκης βρέθηκε και πάλι σε δύσκολη θέση, όταν σέρβιρε στο 5-5, 15-30, αλλά για μια ακόμα φορά έμεινε ψύχραιμος και είχε την ουσία όταν χρειάστηκε περισσότερο. Κράτησε το σερβίς του για να περάσει μπροστά με 6-5 και έκανε και το break που του εξασφάλισε τη νίκη, έστω και αν χρειάστηκε να το κάνει με πολύ πιο περιπετειώδη τρόπο απ’ ότι θα μπορούσε.