EURO

Κλείδωσε το Euro η Ισπανία με το 1-0 στην έδρα της Νορβηγίας

Η παρέα των Χάαλαντ-Σολμπάκεν μένει εκτός

Συνεπής στο ραντεβού της με τα τελικά του Euro η Ισπανία, η οποία πέρασε με 1-0 από την έδρα της Νορβηγίας και εξασφάλισε την πρόκρισή της στο τουρνουά του 2024.

Την ίδια ώρα, η παρέα των Χάαλαντ και Σολμπάκεν έμεινε εκτός από άλλη μια μεγάλη διοργάνωση και παρότι διαθέτει αρκετό ταλέντο, δεν μπορεί να… σταυρώσει τα μεγάλα αποτελέσματα που θα της χαρίσουν μια σπουδαία πρόκριση.

Ο Γκάβι το μοναδικό τέρμα για τους Ισπανούς που πλέον είναι και στην κορυφή του ομίλου, παρέα με τη Σκωτία η οποία εξασφάλισε και αυτή μαθηματικά την πρόκρισή της.

To πρόγραμμα της αγωνιστικής:
Γεωργία-Κύπρος 4-0
(46’ Κιτεϊσβίλι, 58’ Κβαρατσκέλια, 82’ Σενγκέλια, 90+5’ Μικαουτάτζε)

Νορβηγία-Ισπανία: 0-1

Δυνατά μπήκε η Ισπανία στο ματς, με τον Μοράτα να ανοίγει το σκορ στο 20’ αλλά τελικά το τέρμα του επιθετικού της φούρια ρόχα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Χάαλαντ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων και η ομάδα του προσπαθεί να απειλήσει στις αντεπιθέσεις, αλλά να μην τα καταφέρνει ιδιαίτερα, αλλά ο σταρ της Σίτι έμοιαζε ολομόναχος, με το 0-0 πάντως να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τον Γκάβι στο 49ο λεπτό τελικά να ανοίγει το σκορ μετά από φάση διαρκείας και… πολιορκία στα αντίπαλα καρέ που κατέληξε στο 1-0. Στην συνέχεια του αγώνα η Νορβηγία είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να φανεί απειλητική, χωρίς ωστόσο να το καταφέρνει.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα η Ισπανία κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της και να πάρει την πρόκριση και μαθηματικά, παίρνοντας μαζί της στα τελικά και την Σκωτία, ενώ από την άλλη η Νορβηγία πήγε… σπίτι της