ΟΦΗ

Κρίμα και άδικο για αυτόν τον ΟΦΗ, πέταξε δύο βαθμούς κόντρα στον Άρη!

Ο ΟΦΗ μπορεί να ήταν ανώτερος, αλλά ένα πέναλτι στο 90΄ έφερε το 1-1 για τον Άρη.

Στην… άτυπη ρεβάνς του αγώνα κυπέλλου στη Θεσσαλονίκη, ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά ένα πέναλτι στο 90΄ ήταν αρκετό για να ισοφαρίσει σε 1-1 ο Άρης για την 14η αγωνιστική της Super League 1.

Θυμίζουμε ότι η πραγματική ρεβάνς του κυπέλλου έχει προγραμματιστεί για την Πέμπτη 23/12 στο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να εδραιωθεί (με αγώνα λιγότερο) στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος, καθώς όχι μόνο είχε προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο με γκολ του Πασαλίδη, αλλά και η εικόνα του αγώνα δεν προμήνυε ισοφάριση από πλευράς του ακίνδυνου μέχρι το 90΄ Άρη.

Όμως ένα πέναλτι που παραχώρησε ο Μπαλογιάννης ήταν αρκετό για τον Ματέο Γκαρσία να ευστοχήσει και να χαρίσει έναν… ανέλπιστο βαθμό στους Θεσσαλονικείς.

Στο μυαλό του κόουτς

Όπως ήταν φυσιολογικό τόσο ο Νίκος Νιόπλιας, όσο και ο Άκης Μάντζιος προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση των δύο ομάδων πριν λίγες ημέρες για το κύπελλο Ελλάδας.

Πιο συγκεκριμένα, ο Νίκος Νιόπλιας επανέφερε τον Επασί κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του, παρατάσσοντάς τη σε σχηματισμό 4-3-3. Οι Πασαλίδης και Βούρος αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, με τους Μπαλογιάννη και Μαρινάκη να διατηρούν τις θέσεις τους στα πλάγια. Οι «τριπλέτα» στη μεσαία γραμμή αποτελούνταν από τους Μεγιάδο, Γκαγέγος και τον Τοράλ σε πιο ελεύθερο ρόλο, ενώ στα πλάγια προτιμήθηκαν οι Λάμπρου-Ντε Γκούζμαν, με τον Καστάνιος να βρίσκεται στην αιχμή του δόρατος.

Για τους Θεσσαλονικείς, ο Άκης Μάντζιος έμεινε στο 4-2-3-1, με τον Κουέστα στο τέρμα και τους Σάκις Φμπιάνο, Μπράμπετς και Γκάνεα στην άμυνα. Στην μεσαία γραμμή ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Τζέγκο και Σάσα, με τον Εντιαγέ να κινείται μπροστά τους, ενώ στην επιθετική γραμμή επιλέχθηκαν οι Ματέο Γκαρσία αριστερά, Γκάμα δεξιά και Καμαρά στην κορυφή.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης υπήρχε πίεση ψηλά και από τις δύο ομάδες όταν δεν είχαν την μπάλα στα πόδια τους, ενώ προσπαθούσαν να αναπτυχθούν με γρήγορες μεταβιβάσεις, κυρίως από τα πλάγια, όταν βρίσκονταν σε θέση επιτιθέμενου.

Δίχως φάση αλλά καλός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες ωστόσο να τα… χαλάνε στην τελική πάσα.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να βρει δίχτυα στην πρώτη του τελική προσπάθεια στον αγώνα στο 15΄, με τον Βούρο να προλαβαίνει την έξοδο του Κουέστα και να παίρνει τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου, ενώ ο Πασαλίδης στη συνέχεια με νέα κεφαλιά σκόραρε για το 1-0 των «ασπρόμαυρων». Με αυτόν τον περιπετειώδη τρόπο ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο ματς, ενώ από τη συγκεκριμένη φάση τραυματίστηκαν ο σκόρερ του ΟΦΗ και ο Εντιαγέ για τον Άρη, με τον ποδοσφαιριστή των «κίτρινων» να γίνεται αναγκαστική αλλαγή και τον Μαντσίνι να περνάει στη θέση του.

Η πρώτη τελική προσπάθεια από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 24΄ με την κεφαλιά του Τζέγκο να καταλήγει στα χέρια του Επασί.

Τίποτα το ουσιαστικό μετά το γκολ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με τα πολλά σφυρίγματα του Παπαπέτρου να έχουν συμβάλει στην ελάττωση του ρυθμού και τον ΟΦΗ να κρατάει με ευκολία το προβάδισμα.

Νέα καθυστέρηση στον αγώνα με τον Ματέο Γκαρσία να βρίσκεται στο έδαφος και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή με τον Ιτούρμπε να περνάει στη θέση του Αργεντινού. Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη στο πρώτο μέρος.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, με τον Τοράλ να περνάει την κατάλληλη στιγμή στον Γκαγέγος, αλλά ο Χιλιανός δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος με τον Κουέστα να εξουδετερώνει την απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 50΄. Μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ, με τον Άρη να μην μπορεί να πατήσει με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Φάουλ σε καλό σημείο στο 54΄ για τον Άρη, με τον Ιτούρμπε να δοκιμάζει το πόδι του απευθείας με δύναμη αλλά ο Επασί μπλόκαρε σταθερά στο κέντρο της εστίας του. Με την ολοκλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Άρης ήταν αναγκασμένος να ανεβάσει τις γραμμές του, ενώ η κατοχή της μπάλας είχε περάσει πλέον στους φιλοξενούμενους.

Ο Άρης πιέζει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΟΦΗ να μην κάνει σωστές επιλογές στις αντεπιθέσεις και να χάνει γρήγορα την κατοχή της μπάλας. Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους με τον Γιαννούλη να παίρνει τη θέση του Πασαλίδη.

Σημαντική στιγμή στο 69΄ για τον ΟΦΗ, με τον Λάμπρου να παίρνει τη μπάλα, να βγαίνει γρήγορα στην αντεπίθεση αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

Ο Νίκος Νιόπλιας προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 70΄ περνώντας στο ματς τους Φαν Ντάινεν και Καμάου στις θέσεις των Τοράλ και Καστάνιος αντίστοιχα.

Ο ΟΦΗ όπως ήταν λογικό κλείστηκε πίσω για να κρατήσει το υπέρ του 1-0, ενώ στις αντεπιθέσεις παρέμενε ιδιαίτερα απειλητικός θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Καμάου σε κενό χώρο, όπως είχε γίνει σε αντίστοιχη περίπτωση στο 69΄ με τον Λάμπρου.

Με τον αγώνα να βρίσκεται πλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΟΦΗ κρατούσε με ευκολία τη νίκη έχοντας κλείσει τους χώρους μην αφήνοντας τον Άρη να φανεί απειλητικός για την εστία του Επασί.

Τελευταία κίνηση από πλευράς Νιόπλια με τον Στάικο να παίρνει τη θέση του Λάμπρου.

Στο 89΄ ο Άρης κέρδισε πέναλτι με τον Μπαλογιάννη να υποπίπτει σε αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Ιτούρμπε. Ο Μπρούνο Γκάμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα.

Τίποτα το ιδιαίτερο στα τελευταία λεπτά με τον ΟΦΗ να… πετάει δύο βαθμούς μένοντας ισόπαλος 1-1 κόντρα σε έναν κατώτερο Άρη σήμερα.

Μετά το φινάλε του αγώνα υπήρξε μικρή ένταση με τα πνεύματα να ηρεμούν εντέλει και τους ποδοσφαιριστές να οδηγούνται στα αποδυτήρια του γηπέδου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης, Βούρος, Μαρινάκης(65΄Γιαννούλης), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γκαγέγος, Τοράλ(70΄Καμάου), Ντε Γκούζμαν, Λάμπρου(83΄Στάικος), Καστάνιος(70΄Φαν Ντάινεν)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Γκάνεα(46΄Λούμορ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο(81΄Ματίγια), Εντιαγέ(21΄Μαντσίνι), Σάσα, Γκάμα, Ματέο Γκαρσία, Καμαρά(81΄Μάνος)