ΠΟΛΟ

Κρίμα και άδικο για την Εθνική, ήττα 11-10 και αποκλεισμός από την Ιταλία

Αποχαιρέτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ντόχα

Η «γαλανόλευκη» γνώρισε την ήττα με σκορ 11-10 από την Ιταλία, χάνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, σε ένα παιχνίδι που έδειχνε να ελέγχει, είχε προβάδισμα δύο τερμάτων στο τελευταίο οκτάλεπτο, αλλά στα τελευταία 2,5 λεπτά έπαθε μπλακ άουτ και οι Ιταλοί το εκμεταλλεύτηκαν, παίρνοντας τη μεγάλη πρόκριση.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου βρέθηκε μπροστά με 10-8, όμως, δεν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν τη δική τους αντεπίθεση, πανηγυρίζοντας στο τέλος τη νίκη.

Έτσι, η Ιταλία τιμώρησε για μια ακόμη φορά τη «γαλανόλευκη» (8 νίκες στα τελευταία 11 ματς) και θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ισπανία στα ημιτελικά, ενώ η Ελλάδα θα κληθεί να αναμετρηθεί με το Μαυροβούνιο για τις θέσεις 5-8 (15/02).

Το ματς:

Άστοχες οι πρώτες επιθέσεις και για τις δυο ομάδες, με την Ελλάδα να έχει δοκάρι, ενώ οι Ιταλοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Φοντέλι (0-1). Η «γαλανόλευκη», όμως, εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Γενηδουνιά, παίρνοντας και το προβάδισμα (2-1) με τον Γκιουβέτση, αξιοποιώντας στον απόλυτο βαθμό την αποβολή του Μπρούνι.

Η «γαλανόλευκη» έκανε τρομερό ξεκίνημα και πέτυχε το 3-1 στην αντεπίθεση με τον Παπαναστασίου, με τον Ζερδεβά να αποκρούει στη συνέχεια, με το πρώτο οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον καλύτερο τρόπο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Με ανάλογο τρόπο ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος με το εύστοχο πέναλτι του Φουντούλη (4-1), με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 4-2 με τον Ντι Σόμα. Από εκεί και μετά, όμως, η Ελλάδα έπαθε μπλακ άουτ με την αποβολή του Αργυρόπουλου και οι Ιταλοί έκαναν φοβερή αντεπίθεση! Μείωσαν στο γκολ (4-3) με τον Κοντέμι και ισοφάρισαν με τον ίδιο παίκτη για το 4-4.

Καταστροφικά αποδείχθηκαν τα τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο για τους τυπικά γηπεδούχους, αφού οι Ιταλοί έκαναν την ολική ανατροπή με τον Πρεσούτι (4-5) και πήραν αέρα δυο τερμάτων με τον Ετσενίκε για το 4-6. Η Ελλάδα, ωστόσο, έδειξε σφυγμό και πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου μείωσε σε 5-6 με τον Καλογερόπουλο.

Στο δεύτερο μέρος η Ιταλία έκανε το 5-7 με τον Νταμόντε στο τέλος της επίθεσης, αλλά ο Νικολαΐδης είχε άμεση απάντηση για το 6-7, με τη «γαλανόλευκη» να κάνει εντυπωσιακή επιστροφή, ισοφαρίζοντας σε 7-7 με τον Βλαχόπουλο! Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τον Βελότο (7-8), αλλά ο Βλαχόπουλος έφερε εκ νέου την ισοφάριση, με τον Ζερδεβά να κάνει τρομερή απόκρουση στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (8-8).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ψυχωμένη Ελλάδα ολοκλήρωσε το μεγάλο comeback και πέρασε μπροστά με 9-8 με το εύστοχο πέναλτι του Ντίνου Γενηδουνιά, ενώ ο Ζερδεβάς πραγματοποιούσε τρομερές αποκρούσεις, κρατώντας όρθια την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου! Η «γαλανόλευκη» πήρε αέρα δύο τερμάτων με το νέο πέναλτι του Γενηδουνιά (10-8), αλλά στη συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ και το πλήρωσε σοβαρά.
Ο Φοντέλι μείωσε σε 10-9, ενώ το λάθος της «γαλανόλευκης» έβγαλε στην κόντρα τους Ιταλούς με τον Παπαναστασίου να κάνει πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ντι Σόμα για το 10-10. Λυτρωτής για τη «σετεμπέλο» αποδείχθηκε ο Ντι Φούλβιο, που σκόραρε το 10-11 και έδωσε στην Ιταλία τη μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-5, 3-2, 2-3

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Αργυρόπουλος , Κανακάκης, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος, Παπανικολάου

Ιταλία (Αλεσάντρο Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο, Κοντέμι, Μαρτσιάλι, Φοντέλι, Βελότο, Ρεντσούτο, Ετσενίκε, Πρεσιούτι, Μπρούνι , Ντι Σόμα, Ντόλτσε, Νικόζια, Γκράτα

15/02, 16:30: Σερβία ή Κροατία – Ουγγαρία ή Γαλλία
* Ο μικρός τελικός θα διεξαχθεί στις 17 Φεβρουαρίου στις 15:00 και ο μεγάλος τελικός την ίδια μέρα στις 16:30.