ATP

Κυρίαρχος ο Τσιτσιπάς, εύκολα 2-0 τον Ντε Μινόρ

Ο Έλληνας τενίστας…σκόρπισε σε 90 λεπτά τον Αυστραλό, επόμενος αντίπαλος ο Κάρλος Αλκάραθ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει πάρει για τα καλά τον αέρα του Άλεξ Ντε Μινόρ. Ο 24χρονος Έλληνας νικώντας με 6-4, 6-3 εξασφάλισε την παρουσία του στη φάση των «16» του Μαϊάμι Όπεν, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό, Κάρλος Αλκάραθ.

Αυτή ήταν η 8η νίκη σε ισάριθμες συναντήσεις του Τσιτσιπά με τον 23χρονο Ντε Μινόρ στο tουr και ήρθε πέρα για πέρα δίκαια. Ο Τσιτσιπάς επέβαλε το παιχνίδι του, σε ελάχιστες περιπτώσεις βρέθηκε σε δύσκολη θέση και εξασφάλισε την πρόκριση σε 90 λεπτά.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο, με τον Τσιτσιπά να επιλέγει στην αρχή της τακτικής του να ανεβαίνει στο φιλέ. Ο Τσιτσιπάς κρατούσε με άνεση το σερβίς του, αλλά από την άλλη σπαταλούσε ευκαιρίες για να κάνει τη ζωή του λιγότερη κοπιαστική.

Στο 4ο γκέιμ είχε διπλό break point και ένα αβαντάζ, όμως ο Ντε Μινόρ είχε τις απαντήσεις, για το 2-2. Ετσι χωρίς κάτι αξιοσημείωτο το σετ έφθασε στο 5-4 και τον Αυστραλό να σερβίρει. Στο κρίσιμο σημείο ο Τσιτσιπάς βρήκε δύο set point, έχασε το πρώτο, αλλά μετά πέτυχε το break για το 6-4 στο εναρκτήριο σετ.

Στο 1ο γκέιμ στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς βρέθηκε σε δύσκόλη θέση, όμως έδειξκε ψυχραιμία στο 15-40, κρατώντας τελικά το σερβίς του για το 1-0.

Ο Ντε Μινόρ βρήκε την 3η και τελευταία ευκαιρία του για break στο 3ο γκέιμ, αλλά πάλι δεν τα κατάφερε, αμέσως μετά ο Τσιτσιπάς πέτυχε το break για το 3-1. Αυτό αποτέλεσε τη βάση για την κυριαρχία του στο υπόλοιπο του αγώνα, έκανε το 4-1 και τελείωσε το σετ και το παιχνίδι στο 6-3.

Ο Τσιτσιπάς για 3η διαδοχική χρονιά είναι στους «16» του τουρνουά και η καλύτερη πορεία του στο 1000άρι Master του Μαϊάμι είναι η περσινή μέχρι τα προημιτελικά.