ΟΦΗ

«Λευκή» ισοπαλία στη Νίκαια με την εξάδα να παραμένει ανοικτή!

Ιωνικός και ΟΦΗ έμειναν στο 0-0 με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να ξεχωρίζουν.

Δίχως νικητή έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Ιωνικού και ΟΦΗ στη Νίκαια για την 24η αγωνιστική της Super League 1.

Σε μια αναμέτρηση με πολλές φάσεις εκατέρωθεν και τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να ξεχωρίζουν με τις επεμβάσεις τους, ΟΦΗ και Ιωνικός έμειναν ισόπαλοι 0-0, αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί από βαθμολογικής άποψης τους φιλοξενούμενους.

Αυτό γιατί πλέον ο ΟΦΗ βρίσκεται στους 34 βαθμούς και στην 6η θέση του πρωταθλήματος, αλλά την ίδια στιγμή ο Αστέρας Τρίπολης βρίσκεται δύο βαθμούς μακριά από την εξάδα με τρία παιχνίδια λιγότερα, ενώ σε λίγο δοκιμάζεται στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο. Όσον αφορά τον Ιωνικό, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πρέπει να είναι ικανοποιημένη με την εικόνα της έχοντας πλέον 22 βαθμούς, οκτώ περισσότερους από τον Ατρόμητο και την επικίνδυνη ζώνη.

Αξίζει να αναφερθεί πως υπάρχουν παράπονα προς τη διαιτησία από το «στρατόπεδο» των φιλοξενούμενων για τη φάση του πρώτου ημιχρόνου και το χτύπημα εκτός φάσης του Aosman στον Μαρινάκη, ενώ αμφισβητείται και η τελική απόφαση του Ευαγγέλου και του Φωτιά στο VAR στη φάση του πέναλτι που ζητάει ο ΟΦΗ για μαρκάρισμα στον Λάμπρο πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων. Φάση η οποία είναι όντως πολύ δύσκολη ακόμα και από τα ριπλέι.

Στο μυαλό του κόουτς

Επιστροφή στην ενδεκάδα για τους Mellado και Neira, με τον Gallegos να απαρτίζει την τριάδα στη μεσαία γραμμή του ΟΦΗ στο 4-3-3 που επέλεξε ο Νίκος Νιόπλιας. Ο Epassy παρέμεινε κάτω από τα δοκάρια, με τους Μαρινάκη, Βούρο, Γιαννούλη και Μπαλογιάννη να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Στην επίθεση Τσιλιανίδης και Durmishaj πήραν φανέλα βασικού στα «φτερά», με τον Phellype να διατηρείται στην κορυφή.

Για τον Ιωνικό ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 5-3-2 με τον Χουτεσιώτη να είναι κάτω από τα δοκάρια και τους Sanchez, Chyhrynskyi, Romao, Βαλεριάνο και Μύγα στην άμυνα. Στη μεσσαία γραμμή επιλέχθηκαν οι Κιάκος, Canas και Dalcio, με τους Μάντζη και Aosman να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο.

Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ να πρεσάρει ψηλά αλλά τον Ιωνικό να αντέχει βρίσκοντας λύσεις στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του.

Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Ιωνικό στο ματς με τον Romao να αστοχεί από μακριά στο 10ο λεπτό, λίγο νωρίτερα είχε απειλήσει ο ΟΦΗ με το διαγώνιο σουτ του Μπαλογιάννη να καταλήγει στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.

Καλή στιγμή για τον Ιωνικό στο 14΄ με τον Κιάκο να κάνει το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μπαλογιάννης έβαλε την κόντρα απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την εστία του ΟΦΗ.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 21΄ μετά από λάθος του Χουτεσιώτη, ο Phellype έκοψε την κατάλληλη στιγμή στον Τσιλιανίδη, ο οποίος σούταρε από πολύ ευνοϊκή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και πέρασε κόρνερ. Γρήγορη απάντηση από τους γηπεδούχους με τον Sanchez στο 23΄ να παίρνει την κεφαλιά αλλά να μη βρίσκει στόχο.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «ασπρόμαυρους» με τον Durmishaj να μη μπορεί να νικήσει τον Χουτεσιώτη εξ επαφής, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να επιδεικνύει φοβερά αντανακλαστικά.

Αντικανονικό χτύπημα από τον Aosman πάνω στον Μαρινάκη στο 26΄, με τον διαιτητή Ευαγγέλου να δείχνει παίζετε και το VAR να μην τον καλεί να δει τη φάση με τον παίκτη του ΟΦΗ να βρίσκεται στο έδαφος. Υπενθυμίζουμε πως στο VAR είναι ο Φωτιάς.

Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ στο ματς με τον τραυματία Dusmishaj να περνάει εκτός με πρόβλημα στη μέση και τον Μπουζούκη να παίρνει τη θέση του. Δεν αλλάζει σχηματισμό ο Νιόπλιας με τον Μπουζούκη να παίζει στο δεξί άκρο της επίθεσης και τον Τσιλιανίδη στο αριστερό. Αρκετό το ξύλο από μεριάς γηπεδούχων που επιδιώκουν να πάνε το ματς στη δύναμη.

Επικίνδυνο σουτ του Μάντζη το οποίο εξουδετερώνει ο Epassy με τη συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου.

Μεγάλη ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για τον Ιωνικό με τον Μπαλογιάννη να στέλνει τη μπάλα άθελα του προς την εστία της ομάδας του και τον Epassy να πέφτει στη δεξιά του γωνία πραγματοποιώντας εξαιρετική επέμβαση.

Σειρά του ΟΦΗ να απειλήσει την αντίπαλη εστία με τον Phellype να παίρνει την κεφαλιά εντός μεγάλης περιοχής αλλά να μη μπορεί να βρει στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ιωνικός κέρδισε φάουλ σε καλή θέση με τον Aosman να αναλαμβάνει την απευθείας εκτέλεση αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Epassy.

Αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος και για τις δύο ομάδες, με το σκληρό παιχνίδι ωστόσο από πλευράς γηπεδούχων να συνεχίζεται υπό τις… ευλογίες του Ευαγγέλου.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό με τον Thuram (είχε πάρει νωρίτερα τη θέση του Κιάκου) να παίρνει την κεφαλιά στην «καρδιά« της άμυνας των φιλοξενούμενων, με τη μπάλα να σκάει στο έδαφος και τον Epassy να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Δυνατό σουτ του Μπαλογιάννη εκτός περιοχής στο 67΄ με τον Χουτεσιώτη να πέφτει στη γωνία του και να αποκρούει, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο ΟΦΗ βγήκε ξανά σε θέση βολής με τον Τσιλιανίδη να κάνει το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει τη μπάλα. Ξανά σουτ του Τσιλιανίδη στο 70΄ με τον Χουτεσιώτη να έχει και πάλι απάντηση! Μετράμε έξι ευκαιρίες στα τελευταία έξι λεπτά…

Φάουλ για τον ΟΦΗ στο 72΄ με τους ποδοσφαιριστές των Κρητικών να διαμαρτύρονται στον Ευαγγέλου πως η επαφή έχει γίνει εντός μεγάλης περιοχής. Το VAR εξέτασε τη φάση με το παιχνίδι να συνεχίζεται με φάουλ υπέρ του ΟΦΗ. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Gallegos με τον Χουτεσιώτη να εξουδετερώνει το δυνατό σουτ του Χιλιανού.

Καλύτερος ο ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά καθώς έχει κλείσει τον Ιωνικό στα καρέ του αλλά αστοχία και Χουτεσιώτης κρατούσαν το ματς στο 0-0!

Νέα σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Gallegos να γυρίζει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Phellype να πλασάρει άουτ.

Κίτρινη κάρτα στον Neira στο 79΄ με τον Αργεντίνο να συμπληρώνει 10 κάρτες, πράγμα που σημαίνει πως θα χάσει τα δύο τελευταία παιχνίδια των Κρητικών στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Δίχως ευκαιρίες από το 80΄ και μετά με τον ΟΦΗ να πιέζει για το γκολ που θα του δώσει μια σπουδαία νίκη για την είσοδό του στην εξάδα. Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου στο ματς.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μάναλη να παίρνει την κεφαλιά και τον Epassy να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση. Φανταστικοί και οι δύο τερματοφύλακες σήμερα!

Απειλή από πλευράς ΟΦΗ αυτήν τη φορά με τον Μαρινάκη να επιχειρεί το διαγώνια σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Η τελευταία ευκαιρία της αναμέτρησης ανήκε στον Ιωνικό με τον Aosman να κάνει το σουτ από τα αριστερά και τον Epassy να αποκρούει σε κόρνερ.

Με τη λήξη του αγώνα ο Neira κυνήγησε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα ώστε να χάσει μόνο μία αναμέτρηση, με τον Ευαγγέλου να τον αποβάλει.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Mellado, Neira, Gallegos, Τσιλιανίδης(71΄Λάμπρου), Durmishaj, Phellype

Ιωνικός (Μπάμπης Τεννές): Χουτεσιώτης, Sanchez, Chyhrynskyi, Romao, Βαλεριάνος, Μύγας, Κιάκος(55΄Thuram), Canas(84΄Πλατέλας), Dalcio, Μάντζης(78΄Μάναλης), Aosman