Λύγισε και τη μαχητική Μπολόνια η Νάπολι!

Η Νάπολι παρέμεινε στην κορυφή της Serie A

Ούτε η μαχητικότατη Μπολόνια κατάφερε να βάλει φρένο στην εκπληκτική Νάπολι!Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι αγχώθηκε και δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο περίμεναν οι περισσότεροι κόντρα στους «ροσομπλού», όμως τελικά έδειξαν χαρακτήρα, βρίσκοντας τις λύσεις και πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-2.
Ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες με Ρασπαντόρι (20′), Μάριο Ρουί (25) και Πολιτάνο (27′), με την Μπολόνια να προειδοποιεί στο 39′. με τον Έμπισχερ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 41′ μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια και γκολ του Ζίρκζε, ωστόσο η Νάπολι πρόλαβε να απαντήσει πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με τον Ζουάν Ζεσούς να σκοράρει μετά από κόρνερ και αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων
Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, μετά από φάση διαρκείας και τελείωμα του Λοσάνο στο 49′, αλλά χάρηκαν μόνο για δύο λεπτά, αφού ο Μπάροου νίκησε τον Μέρετ από πολύ μακρινή απόσταση, για το 2-2. Στη συνέχεια η Νάπολι πίεσε και πήρε ξανά τα… ηνία του αγώνα, ψάχνοντας το τρίτο γκολ.
Τελικά, το βρήκε στο 69′, όταν ο Κβαρατσχέλια έκανε υπέροχη κάθετη πάσα για τον Οσιμέν και ο Νιγηριανός βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Μπολόνια, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2!
Έτσι, η Νάπολι παρέμεινε στην κορυφή της Serie A, αήττητη μετά από δέκα αγωνιστικές και στο +2 από τη δεύτερη Αταλάντα.