ΟΦΗ

«Λύγισε» στο «Καραϊσκάκης» με ενδεκάδα… ανάγκης ο ΟΦΗ

Gari Rodrigues στο 19΄ και αυτογκόλ του Durmishaj στο 89΄ έδωσαν τη νίκη με 2-0 στον Ολυμπιακό.

Ο ΟΦΗ των πολλών απουσιών δεν τα κατάφερε κόντρα σε έναν αρκετά ανώτερο Ολυμπιακό με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 2-0 σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Super League 1.

Μοναδικοί διασωθέντες στην προσπάθεια που έκανε ο ΟΦΗ στο Φάληρο ήταν ο Epassy με τις αποκρούσεις του κρατώντας στο ματς τον ΟΦΗ και ο Βούρος που βρέθηκε αρκετές φορές είτε στο δρόμο τον παικτών του Ολυμπιακού ανακόπτοντάς τους, είτε στην πορεία της μπάλας με σημαντικά μπλοκς απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την εστία των «ασπρόμαυρων».

Το σκορ είχε ανοίξει στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης ο Gari Rodrigues με δυνατό διαγώνιο σουτ, με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να κεραυνοβολεί την εστία του ΟΦΗ αλλά αστοχία και Epassy κράτησαν τον δείκτη του σκορ στο 1-0 μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 70ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο αφού ο Γιαννούλης υπέπεσε σε αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Μασούρα αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα του Έκμπεργκ μιας και ήταν ο τελευταίος παίκτης για τον ΟΦΗ πριν βρεθεί ο Μασούρας σε θέση τετ-α-τετ.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά του από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στους 13 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στην 7η θέση του πρωταθλήματος, μόλις έναν βαθμό μακριά από τα Play offs, έχοντας ματς περισσότερο από τον 6ο Αστέρα και μία αγωνιστική να απομένει.

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Νίκος Νιόπλιας έμεινε στο 4-3-3 με τον Epassy κάτω από το τέρμα και τους Βούρο-Γιαννούλη στο κέντρο της άμυνας. Στα άκρα ο Μαρινάκης δεξιά και ο Κοροβέσης αριστερά, ενώ στη μεσαία γραμμή το… λίφτινγκ ήταν ολικό με τον Selimovic να αγωνίζεται σε ρόλο αμυντικού χαφ και τους Στάικο-Μπουζούκη να τον πλαισιώνουν. Στην επίθεση αριστερά προτιμήθηκε ο Van Duinen, δεξιά ο Τσιλιανίδης, ενώ στην κορυφή επιλέχθηκε ο Λάμπρου.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επανέφερε το σύστημα 4-2-3-1, επιλέγοντας Κίτσο και Gari Rodrigues στο βασικό σχήμα. Ο νεαρός άσος πήρε τη θέση του Reabciuk στο βασικό σχήμα, ενώ ο διεθνής άσος εκείνη του Aguibou Camara. Ο Vaclik ήταν κάτω από τα δοκάρια, Lala, Ba, Cisse και Κίτσος στην άμυνα. Ο Μπουχαλάκης είχε τον M’Vila στο πλευρό του, ενώ οι Gari Rodrigues, Carvalho και Μασούρας ήταν η μεσοεπιθετική τριπλέτα. Στην κορυφή ο El Arabi.

Καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία τον κινήσεων και τον ΟΦΗ να μην κλείνεται πίσω προσπαθώντας να «χτίσει» δομημένα τις επιθέσεις του.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 5΄με τον Μασούρα να αφήνει πίσω του τον Μαρινάκη, αλλά να μη μπορεί να νικήσει τον Epassy από κοντά.

Γκολ για τον Ολυμπιακό στο 11΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Carvalho ο El Arabi εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα του ΟΦΗ κάνοντας από κοντά με δυνατό σουτ το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους».  Γίνεται έλεγχος της φάσης με το VAR να καλεί τον διαιτητή στο μόνιτορ και τον Έκμπεργκ να ακυρώνει ορθά το γκολ για χέρι του Μαροκινού πριν το σουτ του 1-0.

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 16΄ με τον Μασούρα να κάνει το πλασέ από διαγώνια θέση και τον Epassy να απομακρύνει σε κόρνερ. Απανωτές ευκαιρίες από πλευράς Ολυμπιακού που δεν αφήνει τον ΟΦΗ να «αναπνεύσει».

Ο ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά δεν μπορεί να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν κατά κράτος στο κέντρο και να κάνουν το ένα σουτ μετά το άλλο!

Γκολ για τον Ολυμπιακό στο 19ο λεπτό του αγώνα με τον Gari Rodrigues να κάνει το διαγώνιο σουτ μετά από σέντρα του Carvalho και τον Epassy να μην έχει απάντηση αυτήν τη φορά για το 1-0 των γηπεδούχων!

Ανήμπορος να αντιδράσει ο ΟΦΗ που δε μπορεί να αλλάξει μπάλα πέραν της αμυντικής του τετράδας! Οι απουσίες στο κέντρο είναι εμφανέστατες, με τον Ολυμπιακό να το έχει καταλάβει και να πιέζει συνεχώς τον αντίπαλό του.

Παραλίγο αυτογκόλ από τον ΟΦΗ με τον Μασούρα να κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και τον Βούρο να γυρίζει επικίνδυνα τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Epassy.

Συνεχίζει να κεραυνοβολεί την εστία του Epassy ο Ολυμπιακός, με τον Καμερουνέζο τερματοφύλακα να έχει επτά επεμβάσεις στο μισάωρο και τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να βρίσκεται μονίμως στην επίθεση.

Πρώτη τελική από πλευράς ΟΦΗ στο 35΄ με το μακρινό σουτ του Λάμπρου να φεύγει άουτ, μετά από λάθος εκτίμηση του Cisse. Πλέον ο ΟΦΗ απεγκλωβίζεται σε ορισμένες περιπτώσεις στον πρέσινγκ των «ερυθρολεύκων» πατώντας το επιθετικό μισό του γηπέδου, σε αντίθεση με το πρώτο μισάωρο που δε μπορούσε να βγει από τα καρέ του. Τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο.

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 42΄ με τον Carvalho να στρώνει στον El Arabi, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά δε βρήκε στόχο.

Αλλαγές από πλευράς Νιόπλια με την έναρξη του δεύτερου μέρους με τους Weiss και Durmishaj να παίρνουν τις θέσεις των Van Duinen και Τσιλιανίδη.

Δίχως κάτι το ουσιαστικό στα πρώτα λεπτά μετά την ανάπαυλα με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 53΄ με τη σέντρα σουτ του Gari Rodrigues να εξουδετερώνεται σε δύο χρόνους από τον Epassy, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να προλαβαίνει τον El Arabi πριν «οπλίσει».

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ μετά την ανάπαυλα στο 57΄ με τον Weiss να βρίσκει εντός περιοχής τον Dormishaj, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά αστόχησε.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 59΄ με τον M’Vila να κλέβει τη μπάλα και να τροφοδοτεί τον Gari Rodrigues, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Epassy. Στη συνέχεια ο Μασούρας επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι δίχως επιτυχία.

Νέα αλλαγή για τους Κρητικούς με τον Νιόπλια να ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο τον Kamau στη θέση του Στάικου. Πιο επιθετικός πλέον ο ΟΦΗ στην προσπάθειά του να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα στο 66΄ με τον El Arabi αλλά ο Έκμπεργκ ακύρωσε το γκολ, αφού το είδε ξανά στο μόνιτορ του γηπέδου, για χέρι του Μασούρα στην προσπάθειά του να τροφοδοτήσει τον El Arabi. Παραμένει το 1-0 στο ματς.

Ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες στο 70ο λεπτό του αγώνα με τον Γιαννούλη να γκρεμίζει τον Μασούρα όντας ο τελευταίος παίκτης των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα ο Σουηδός διαιτητής να του δείξει την κόκκινη κάρτα αποβάλλοντάς τον από το ματς.

Διπλή απειλή για τον Ολυμπιακό με τον νεοαφιχθέντα Valbuena να κάνει την απευθείας εκτέλεση και τον Epassy να αποκρούει, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Carvalho δοκίμασε το πόδι του από μακριά με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΟΦΗ.

Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο 76΄ με τον Kamau να βρίσκει χώρο και να κάνει το σουτ αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Vaclik.

Μία ακόμα αλλαγή για τους φιλοξενούμενους με τον Πασαλίδη να μπαίνει στη θέση του Λάμπρου, μετά την κόκκινη που δέχθηκε ο Γιαννούλης.

Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Νιόπλια να ολοκληρώνει τις αλλαγές του περνώντας στη θέση του Μπουζούκη τον Λυμπεράκη.

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό στο 84ο λεπτό με τον Valbuena να κάνει «γλυκιά» σέντρα και τον Cisse να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστία του Epassy.

Γκολ για τον Ολυμπιακό στο 89΄ με τον Durmishaj να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια του να προλάβει τον Μπουχαλάκη προτού γίνει εκείνος επικίνδυνος. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός «σφράγισε» μία εύκολη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ματς, διαδικαστικού χαρακτήρα πλέον.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Selimovic, Στάικος(61΄Kamau), Μπουζούκης, Van Duinen(46΄Weiss), Τσιλιανίδης(46΄Durmishaj), Λάμπρου

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Vaclik, Lala(83΄Vrousai), Ba, Cisse, Κίτσος, M’Vila, Μπουχαλάκης, Gari Rodrigues(72΄Valbuena), Μασούρας, Carvalho(90΄Madiga), El Arabi