ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

«Λύγισε» τη μαχητική Ανγκόλα η Ιταλία 81-67!

Ο Τόνουτ καθάρισε για την Ιταλία στην πρεμιέρα!

Η ομάδα του Ποτσέκο μπορεί να δυσκολεύθηκε για 30 λεπτά απέναντι στην Ανγκόλα, όμως με μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκαρντ της Αρμάνι που πέτυχε 18 πόντους και μοίρασε δύο ασίστ επικράτησε 81-67 των μαχητικών Αφρικανών, κάνοντας θετική πρεμιέρα στον όμιλο τους στο Μουντομπάσκετ.

Σπουδαία εμφάνιση και από τον Φοντέκιο που με 19 πόντους, 2 ασίστ και 5 ριμπάουντ βοήθησε τη «σκουάντρα ατζούρα» να πάρει τη νίκη. Εντυπωσιακός για την Ανγκόλα ο Ντουντάο που είχε 19 πόντους με 4/8 τρίποντα.

Το ματς:

Εντυπωσιακή η εκκίνηση του ματς για την Ανγκόλα, η οποία με πρωταγωνιστή τον Ντάνταο, προηγήθηκε με πέντε πόντους. Ο Πολονάρα με τον Τόνουτ ωστόσο πήραν από το χέρι την Ιταλία βάζοντας την μπροστά στο σκορ με 14-13. Ο Ντατόμε με τρίποντο έφερε την ομάδα του Ποτσέκο στο στο +6 ενώ το τρομερό σερί 7-0 από την Ανγκόλα μετέτρεψε το σκορ σε 20-17 με τον Σεβερίνι να κλείνει την πρώτη περίοδο με τρίποντο κάνοντας το 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ανγκόλας «έσφιξαν» την άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Φρανσίσκο έφερε το ματς στο -1 (23-22). Το ματς παρέμενε χωρίς σκορ για περίπου ενάμισι λεπτό και η Ανγκόλα κατάφερε μάλιστα με τον Φερνάντο να πάρει προβάδισμα 24-23. Ο Τόνουτ με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 25-24 για την Ιταλία με το ματς στα μισά την 2ης περιόδου να είναι ισόπαλο από το τρίποντο του Φερνάντο (29-29). Ντε Σόουζα και Γκονσάλες έφεραν την Ανγκόλα στο 32-29. Ωστόσο ο Μέλι πήρε μπρος και μετά από εξαιρετικές συνεργασίες με τον Φοντέκιο αλλά και εξαιρετική άμυνα οι παίκτες του Ποτσέκο πέρασαν ξανά μπροστά με 35-34.