Μαλάουι 2-1 Ζιμπάμπουε: Ανατροπή με άρωμα… Μάνγκο

Με δύο τέρματα του Γκαμπιαντίνιο Μάνγκο επικράτησε με 2-1 της Ζιμπάμπουε το Μαλάουι.

Μαλάουι και Ζιμπάμπουε ήρθαν αντιμέτωπες στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, με αμφότερες τις εθνικές να έχουν ηττηθεί στην πρεμιέρα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με δυνατή, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από μακριά του Ίσμαελ Βάντι από σέντρα του Μπασέρα στο 38′.

Το προβάδισμα τους άντεξε μόλις πέντε λεπτά, με τον Γκαμπιαντίνιο Μάνγκο να ισοφαρίζει με κοντινή προβολή από γέμισμα του Φρανσίσκο Μαντιγκά.

Ο Μάνγκο ήταν εκείνος που ολοκλήρωσε και την ανατροπή για τις «φλόγες», όταν με εκμεταλλεύτηκε το παιδαριώδες λάθος του Χαντέμπε και πλάσαρε τον Μάρι στο 58ο λεπτό.