ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μαζί στην κορυφή Χανιά και Καλαμάτα

Ο Γιούχτας νίκησε 2-0 τον Παναθηναϊκό Β΄

Ανατροπή στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου στη Super League 2!

Στο «Στ. Μαυροθαλασσίτης», το Αιγάλεω κατάφερε να πάρει ισοπαλία από την Athens Kallithea FC, η οποία έχασε την κορυφή! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αλλά το Αιγάλεω ισοφάρισε άμεσα και κράτησε το αποτέλεσμα ως το φινάλε (1-1), υποχρεώνοντας τους μέχρι πρότινος πρωτοπόρους σε μία κοστοβόρα «γκέλα».

Αυτοί που… έσπευσαν να εκμεταλλευτούν το «στραβοπάτημα» της Athens Kallithea FC, ήταν τα Χανιά και η Καλαμάτα, που πλέον ισοβαθμούν στην κορυφή! Οι Κρητικοί ήταν σαρωτικοί κόντρα στην Παναχαϊκή, την οποία διέλυσαν με σκορ 4-1, αφήνοντάς τη με μόλις 1 βαθμό μετά από 5 αγωνιστικές.

Το 1-0 των γηπεδούχων ήρθε από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάναλη στο 10ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια ήρθε το 2-0 από την κεφαλιά του Μαζουλουξή στο 16ο λεπτό και το 3-0 στο 22’ από τον Μανουσάκη. Ακριβώς με την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Χριστόπουλος μείωσε για την Παναχαϊκή. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 83′ από το δεύτερο τέρμα του Μαζουλουξή .

Η Καλαμάτα, από την άλλη, ήταν κυρίαρχη και καθάρισε από το πρώτο μέρος το υπέρ της αποτέλεσμα, νικώντας με σκορ 2-0 την Ηλιούπολη. Ο Γιάννης Πασάς άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, ενώ ο Ανδρέας Τάτος στο 44′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την πολύ καλή του πορεία, τέλος, συνέχισε και ο Γιούχτας, ο οποίος νίκησε εύκολα με σκορ 2-0 τον Παναθηναϊκό Β, που έμεινε με μόλις τρεις βαθμούς μετά από 5 αγωνιστικές, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στην 4η θέση. Σκόρερ της αναμέτρησης ο Νοικοκυράκης στο 5′ και ο Ροβίθης στο 36′.