ΟΦΗ

Με ανατροπή το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα για τον ΟΦΗ!

Έβαλε τέλος στην «κατάρα» του Αγρινίου επικρατώντας 1-2 του Παναιτωλικού ο ΟΦΗ.

Στο Αγρίνιο ο ΟΦΗ φιλοξενήθηκε από τον Παναιτωλικό με σκοπό να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και να δώσει ένα τέλος στο αρνητικό σερί που έτρεχε στις εκτός έδρας αναμετρήσεις απέναντι στους Αγρινιώτες. Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος του αντιπάλου του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα παίρνοντας δίκαια το πρώτο τρίποντο της χρονιάς επικρατώντας με 1-2.

Παρότι οι Κρητικοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από νωρίς, 0-1 ο Καρέλης με κεφαλιά μόλις στο 7΄, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια παρέμεινε ψύχραιμη, κράτησε την ανωτερότητα με την οποία μπήκε στο ματς και κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα σε 1-1 με αυτογκόλ του Μαλή στο 17΄ μετά από πολύ όμορφη ενέργεια του Λάμπρου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι ανώτερος του αντιπάλου του κυκλοφορώντας πιο ορθολογικά τη μπάλα και έχοντας τις καλύτερες στιγμές στο ματς. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να κερδίσει πέναλτι στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης για χέρι του Καρέλη εντός περιοχής. Ο Νέιρα ευστόχησε από τα ένδεκα βήματα γράφοντας το τελικό 1-2 για τον ΟΦΗ που πανηγύρισε στο τέλος τη σημαντική νίκη σε μια έδρα που τον ταλαιπωρούσε αρκετά τα τελευταία χρόνια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «ασπρόμαυροι» είχαν αρκετές ευκαιρίες να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ και να «τελειώσουν» το ματς με χαρακτηριστικότερη όλων την ευκαιρία του 80ου λεπτού με τον Ντουρμισάι να σημαδεύει το δοκάρι και στην επαναφορά τον Καστάνιος να αστοχεί σε κενή εστία.

Με αυτήν τη νίκη ο ΟΦΗ έφτασε τους επτά βαθμούς προσπερνώντας στη βαθμολογία τον σημερινό του αντίπαλο, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στους πέντε αγνοώντας τη νίκη στην έδρα του για μία ακόμα αγωνιστική.

Στο μυαλό των κόουτς

Με αρκετά νέα πρόσωπα και κάποιες… εκπλήξεις παρέταξε τον ΟΦΗ στο σημερινό ματς απέναντι στον Παναιτωλικό ο Νίκος Νιόπλιας. Ο έμπειρος τεχνικός έμεινε στο γνωστό 4-3-3 με τον Επασί κάτω από τα δοκάρια, Πασαλίδη και Βούρο στο κέντρο της άμυνας, με τον Μαρινάκη στα δεξιά και τον Μπαλογιάννη να προτιμάται για πρώτη φορά ως αριστερό μπακ αντί των Γιαννούλη και Κοροβέση που έμειναν στον πάγκο. Από εκεί και πέρα, στον χώρο του κέντρου έκανε την επανεμφάνισή του ο Μεγιάδο αγωνιζόμενος δίπλα στον Γκαγέγος ως τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Νέιρα να αγωνίζεται πιο μπροστά σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο. Στην επιθετική γραμμή ως δεξί εξρέμ επιλέχθηκε ο Τοράλ, ο οποίος ντεμπούταρε σε επίσημο παιχνίδι της ομάδας, με τον Λάμπρου να διατηρείται στο αριστερό άκρο της επίθεσης και τον Φαν Ντούινεν στην κορυφή.

Όσον αφορά τον Παναιτωλικό ο Γιάννης Αναστασίου «κατέβασε» τους γηπεδούχους με επιθετικό σχήμα (4-3-3) παρά τις όποιες απουσίες. Στο τέρμα ήταν ο Μελισσάς με την αμυντική τετράδα να αποτελείται από τους Λούι, Μαλή, Βργκοτς και Αντούνες από δεξιά προς τα αριστερά. Βαρόνε, Τσιγγάρας και Καρέλης επιλέχθηκαν στον χώρο του κέντρου, ενώ οι επιθετική «τριπλέτα» αποτελούνταν από τους Ντουάρτε, Μόρσεϊ και Βέργο.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στον χώρο του κέντρου. Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Λούι να κάνει υπέροχη σέντρα με στόχο τον Καρέλη ο οποίος πήδηξε μόνος του στην «καρδιά» της άμυνας του ΟΦΗ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των «ασπρόμαυρων» για το 1-0. Άσχημο ξεκίνημα για τον ΟΦΗ που δέχθηκε γκολ στην πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων στον αγώνα. Ο Παναιτωλικός είχε νέα καλή στιγμή στο 13΄ με τον Καρέλη να κατεβάζει τη μπάλα και να κάνει το σουτ από πλάγια θέση δίχως όμως να βρίσκει στόχο. Ο ΟΦΗ κατάφερε να φέρει γρήγορα το ματς στα ίσα χάρη σε μια ατομική προσπάθεια του Λάμπρου στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Πιο συγκεκριμένα, ο ταλαντούχος εξτρέμ πέρασε σαν σταματημένους δύο αντιπάλους, στη συνέχεια «έκοψε» στη μικρή περιοχή με τον Μαλή να βρίσκει τη μπάλα και να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Πολύ έντονος ο ρυθμός του αγώνα μετά το γκολ της ισοφάρισης για τον ΟΦΗ με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω στο γήπεδο. Σημαντική στιγμή για τον ΟΦΗ στο 25΄ με τον Νέιρα να περνάει όμορφα στον Μαρινάκη, ο οποίος με τη μία βρήκε τον Νέιρα εντός περιοχής αλλά το τελείωμα του Αργεντίνου πέρασε λίγο άουτ. Νέα σημαντική ευκαιρία για τον ΟΦΗ που έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο με τον Μελίσσα να αποκρούσει σε κόρνερ τη μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου στο 37΄. Μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τους «ασπρόμαυρους», η τελευταία του πρώτου μέρους, με τον Τοράλ να προλαβαίνει τους πάντες στο πρώτο δοκάρι αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παναιτωλικού.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ είχε καλή στιγμή μόλις στο 46΄ με το σουτ του Τοράλ να περνάει λίγο άουτ. Καλύτερος ο ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να κυκλοφορεί πιο ορθολογικά τη μπάλα πατώντας συχνά την αντίπαλη περιοχή. Στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Καρέλη εντός της περιοχής του Παναιτωλικού. Ο Χουάν Νέιρα ευστόχησε από την άσπρη βούλα με τον Μελίσσα να επιλέγει τη σωστή γωνία δίχως ωστόσο να μπορεί να αποσοβήσει το 1-2 για τον ΟΦΗ. Ο Παναιτωλικός στη συνέχεια έψαξε αντίδραση με τον Βαρόνε να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 65΄ και τον Επασί να αποκρούει σε κόρνερ την κεφαλιά του Ιταλού μέσου των γηπεδούχων. Απίθανη φάση για τον ΟΦΗ στο 80΄ με τον Ντουρμισάι να επιχειρεί τη σέντρα-σουτ, τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα, ενώ στην επαναφορά ο Καστάνιος αστόχησε σε κενό τέρμα στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ! Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει με την κεφαλιά του Ζεστέντ να φεύγει άουτ. Νέα σημαντική στιγμή για τον ΟΦΗ ώστε να «τελειώσει» το ματς με τον Νέιρα να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 87΄ αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε σε κόρνερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης(Σελίμοβιτς 74΄), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γκαγέγος, Νέιρα, Τοράλ(Καστάνιος 57΄), Λάμπρου(Ντουρμισάι 70΄), Φαν Ντάινεν(Γιαννούλης 70΄)

Παναιτωλικός(Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Βργκοτς, Λούι(Κορνέλης 79΄), Μαλής, Ντουάρτε, Βαρόνε, Αντούνες(Αποστολάκης 79΄), Μόρσεϊ(Ζεστέντ 63΄), Τσιγγάρας(Φλόρες 63΄), Βέργος, Καρέλης(Μπελεβώνης 79΄)