Με ένα μυθικό comeback από το -18 η Ρεάλ νίκησε 98-94 την Παρτίζαν

Προκρίθηκε στο Final Four!

Σε ένα από καλύτερα ματς στην ιστορία της Ευρωλίγκας, η Ρεάλ επέστρεψε από το -17 και νίκησε 98-94 την Παρτίζαν στο Game 5 της Μαδρίτης, παίρνοντας το εισιτήριο για το Final Four του Κάουνας, όπου θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Μπαρτσελόνα!

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το σκορ ήταν στο 41-59, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να ήταν στο +15 (60-75), στο 28’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση της «βασίλισσας», την οποία άρχισε ο Ροντρίγκεθ και τη συνέχισε στην τέταρτη περίοδο ο Γιουλ με τα μεγάλα του σουτ, για την ολοκλήρωση της ανατροπής.

Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 19 πόντους για τη Ρεάλ, με τον δεύτερο να έχει 8π. Κορυφαίος ήταν ο Μούσα με 20 πόντους, ενώ ο Ταβάρες, ο οποίος έπαιζε με 4 φάουλ από τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, είχε 12π. και 7 ριμπάουντ. Τρομερός και ο Ρούντι, που ήταν άποντος, αλλά έβγαλε άμυνες και πήρε κρίσιμα ριμπάουντ στο τέλος.

Από τους Σέρβους, δεν έφτανε ο τρομερός Πάντερ με 28 πόντους. Καλή παρουσία από τον Παπαπέτρου με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 τάπες και 1 ασίστ, αλλά είχε και 3 λάθη, με την Παρτίζαν να κάνει συνολικά 6.

Ντέρμπι ήταν από το… τζάμπολ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και να χτυπούν κυρίως μέσα από τη ρακέτα, καθώς δεν ήταν τόσο αποτελεσματικές από την περιφέρεια με τη Ρεάλ να έχει ένα μικρό προβάδισμα (16-15), μέχρι το 7’. Στη συνέχεια, ο Λεσόρ έστειλε την Παρτίζαν στο +3 (16-19), με το ματς στα τελευταία λεπτά να γίνεται σκληρό με εκατέρωθεν φάουλ και τους Σέρβους να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά (22-23).

Με το τρίποντο του Ροντρίγκεθ η Ρεάλ ισοφάρισε προσωρινά (25-25) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Πάντερ να παίρνει «φωτιά» και να στέλνει την Παρτίζαν στο +9 (25-34), στο 12’. Με την επιστροφή του Ταβάρες, η «βασίλισσα» μείωσε (30-34), ωστόσο στη συνέχεια ο σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήρι έκανε τρίτο προσωπικό φάουλ και αποσύρθηκε, στο 14’. Έτσι, τα επόμενα λεπτά ανήκαν ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Λεσόρ και Πάντερ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 9-21 και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +16 (39-55).

Ο Πάντερ συνέχισε το ίδιο «ζεστός» στο δεύτερο μέρος, με την Παρτίζαν να εκτοξεύει τη διαφορά στο +18 (41-59), στο 22’. Στη συνέχεια, το ματς πήρε… φωτιά με απανωτά τρίποντα και από τους δύο, με τη Ρεάλ να μειώνει κάπως (56-67), με τον ΛεΝτέι να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +16 (56-72), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «βασίλισσα» ξεκίνησε την αντεπίθεσή της με μπροστάρηδες τους Ταβάρες και Ροντρίγκεθ, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (69-76), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την ίδια φόρα μπήκε η Ρεάλ στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τους Ροντρίγκεθ και Χεζόνια ισοφάρισε (81-81), στο 33’. Ο Λεσόρ «ξεκόλλησε» προσωρινά την Παρτίζαν, με τον Γιουλ να απαντά με δικό του σερί και να στέλνει τη «βασίλισσα» στο +5 (88-83), στο 35’. Ο Πάντερ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, προσπαθώντας να κρατήσει την ομάδα του Ομπράντοβιτς, αλλά Γιουλ και Ροντρίγκεθ έβαζαν το ένα μεγάλο σουτ πίσω από το άλλο, στέλνοντας τη διαφορά στο +9 (97-88), στο 38’. Ακολούθησαν λάθη από τους γηπεδούχους, με τους Έξουμ και ΛεΝτέι να μειώνουν στο τρίποντο (97-94), στα 47’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Χάνγκα έκανε λάθος, με τον Πάντερ να αστοχεί σε τρίποντο και τον Χεζόνια να κάνει 1/2 βολές (98-94), στα 24”. Στην επόμενη επίθεση, ο Έξουμ αστόχησε σε τρίποντο και έτσι η Ρεάλ πήρε τη νίκη και την πρόκριση στο Final Four!

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 39-55, 69-76, 98-94