KYΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Με επική ανατροπή στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Μέγας Κούρτιτς ισοφάρισε πριν… υπογράψει την ανατροπή με δικό του γκολ ο Μιτρίτσα.

Παρότι η ΑΕΚ έδειξε να «αγκαλιάζει» την πρόκριση με το γκολ του Σιμόες στο 82’, ο Κούρτιτς βγήκε ξανά μπροστά και με φοβερό γκολ στο 90’+5’ ισοφάρισε και τέζαρε την Ένωση, με τον Μιτρίτσα στα… καπάκια (90’+7’) να την αποτελειώνει και τον ΠΑΟΚ να παίρνει μυθική πρόκριση στα ημιτελικά!

Με τον Ολυμπιακό, πλέον, ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο… περσινό ζευγάρι του τελικού.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ΑΕΚ ο Αργύρης Γιαννίκης. Ο Τσιντώτας στην εστία, με τους Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλα και Χατζισαφί στην άμυνα. Σιμάνσκι και Σιμόες στον άξονα, με τους Τσούμπερ, Άμραμπατ, Γκαρσία στη μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Αραούχο.

Με διάταξη 4-3-3 κατέβασε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Ο Πασχαλάκης στο τέρμα, με τους Λύρατζη, Κρέσπο, Ίνγκασον και Σίντκλεϊ στην τετράδα της άμυνας. Τσιγγάρας, Κούρτιτς και Αουγκούστο τα τρία χαφ, με τους Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ να πλαισιώνουν τον Άκπομη στην επίθεση.

Χώρο και μπάλα στον ΠΑΟΚ έδωσε στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ, θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα που διαθέτει μεσοεπιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν το επέτρεψαν στον αντίπαλό τους έχοντας τον έλεγχο και ασκώντας μια πίεση η οποία δεν απέφερε καρπούς παρά το γεγονός ότι πάτησαν αρκετές φορές περιοχή. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου δε, η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον προωθημένο Μήτογλου αλλά το τέρμα του δεν μέτρηση καθώς ήταν για εκατοστά εκτεθειμένος. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 28’ ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να «φωνάξει» για μια εναέρια μονομαχία του Κρέσπο με τον Τζαβέλλα στην περιοχή της ΑΕΚ, με το ματς να συνεχίζεται αφού διαιτητής και VAR συμφώνησαν πως δεν υπάρχει παράβαση. Κάπου εκεί, ο ρυθμός έπεσε δραματικά. Πολλές μονομαχίες, αρκετά λάθη και χαμηλού επιπέδου ποδόσφαιρο ως το φινάλε του ημιχρόνου (0-0).

Η ΑΕΚ «μιμήθηκε» τον ΠΑΟΚ και μπήκε καλύτερα, όπως είχαν κάνει οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο μέρος. Είχε τον έλεγχο και την κατοχή, η ομάδα του Λουτσέσκου έπαιζε πίσω από την μπάλα και έβλεπε την Ένωση να πατάει καλύτερα. Μάλιστα, στο 58ο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, πάλι με τον Μήτογλου αλλά εκ νέου δεν μέτρησε για οφσάιντ, στο ξεκίνημα της φάσης στον Αραούχο. Ο Λουτσέσκου έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο, αλλά τίποτα δεν άλλαξε για την ομάδα του και όσο περνούσαν τα λεπτά, όλα έδειχναν πως αν κάποια ομάδα θα έβρισκε το γκολ αυτή θα ήταν η ΑΕΚ.

Κάτι που έγινε κιόλας στο 82ο λεπτό. Ο Σιμάνσκι εκτέλεσε έξυπνα πολύ γρήγορα το φάουλ που κέρδισε ο Αραούχο, βρίσκοντας σε ανισορροπία την άμυνα του ΠΑΟΚ, με τον Λιβάι να εφορμά προς την περιοχή και να σπάει στον Σιμόες που ερχόταν σαν τρέιλερ και με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-0. Η ΑΕΚ είχε σκορ πρόκρισης, το οποίο ίσως και δικαιούνταν βάσει της συνολικής εμφάνισής της στα δύο ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ, ούσα πιο επικίνδυνη και με κλασικότερες ευκαιρίες στα 180 λεπτά, αλλά οι φοβίες του Γιαννίκη και η τρομερή οπισθοχώρηση της ομάδας, έπαιξαν κομβικό ρόλο.

Πιο κομβικός, όμως, ήταν ο Γιάσμιν Κούρτιτς, ο οποίος διαθέτει τεράστια προσωπικότητα και αποτελεί έναν ποδοσφαιριστή διαφήμιση για το ποδόσφαιρό μας. Χωρίς να πανικοβληθεί, κάνοντας υπέροχο κοντρόλ και σημαδεύοντας τις… αράχνες στο αριστερό παραθυράκι της εστίας, πέτυχε το γκολ της σεζόν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και «ξέρανε» την ΑΕΚ, η οποία βγήκε όλη μπροστά να βρει ένα δεύτερο τέρμα ώστε να πάρει την πρόκριση. Όχι απλά δεν βρήκε, αλλά είδε τον Μιτρίτσα με ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή να γράφει το 2-1 για την ανατροπή έπος του ΠΑΟΚ, που πέταξε για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα (89′ Μισελέν), Τζαβέλλας, Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιμόες, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (93′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο (89′ Λε Ταλέκ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (63′ Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (93′ Μουργκ), Τσιγγάρας (63′ Μίτριτσα), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (82′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Άκπομ