Με γκολ του Σάντσεζ στο 120+1′ πήρε το Σούπερ Καπ η Ίντερ!

Ίντερ και Γιουβέντους ήρθαν αντιμέτωπες στο Σαν Σίρο για τον τελικό του Σούπερ Καπ Ιταλίας, με τους «νερατζούρι» να θέλουν να κατακτήσουν για 7η φορά το τρόπαιο, ενώ οι «μπιανκονέρι», να υπερασπιστούν τον τίτλο, ως πολυνίκης μάλιστα του θεσμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, όταν ο ΜακΚένι με άνετη κεφαλιά από σέντρα του Άλβαρο Μοράτα, άνοιξε το σκορ στο 25′.

Το προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ όμως, καθώς ο Ντε Σίλιο ανέτρεψε τον Έντιν Τζέκο εντός περιοχής της Γιουβέντους, με τον διαιτητή Ντανιέλε Ντοβέρι να είναι σε άριστη θέση και να καταλογίζει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο «παράθυρο» του Ματία Περίν, ισοφαρίζοντας έτσι, στο 35ο λεπτό.

Το 1-1 έμεινε μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας, και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα μισάωρο της παράτασης.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, πριν εκείνος πάει στη διαδικασία των πέναλτι, ο Αλέξις Σάντσες εκμεταλλεύτηκε τόσο την αδράνεια του Άλεξ Σάντρο, όσο και το κακό κοντρόλ του συμπαίκτη του, Ματέο Ντάρμιαν, πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Σαμίρ Χαντάνοβιτς και έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του Μιλάνου!