EURO

Με ήρωα τον Ντόμπβικ στους «8» του θεσμού η Ουκρανία!

Η Ουκρανία πήρε την πρόκριση στο τελευταίο λεπτό της παράτασης επικρατώντας με 1-2 της Σουηδίας.

Η φάση των «16» του Euro 2020 έλαβε τέλος στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης με την αναμέτρηση της Σουηδίας με την Ουκρανία να… κλείνει την αυλαία. Αυτή ήταν η πέμπτη συνάντηση των δύο ομάδων με τους Σουηδούς να μετράνε μόλις μία νίκη (σε φιλικό αγώνα τον Αύγουστο του 2011), μία ισοπαλία και δύο ήττες.  Η τελευταία αναμέτρηση μεταξύ Σουηδίας και Ουκρανίας ήταν στο Euro 2012 με τους Ουκρανούς να επικρατούν 2-1 με ανατροπή, η οποία έφερε την υπογραφή του τωρινού τους προπονητή Αντρέι Σεφτσένκο.

Στην Κοπεγχάγη συμπληρώθηκε το παζλ της φάσης των «8» με την Ουκρανία να παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού επικρατώντας με 1-2 της Σουηδίας στην παράταση. Στην κανονική διάρκεια τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου πέτυχαν ο Ζιντσένκο στο 26΄ από πλευράς Ουκρανίας και ο Φόρσμπεργκ στο 43΄ για τη Σουηδία. Στο δεύτερο ημίχρονο, αφού είδαμε συνολικά τρία δοκάρια (δύο για τη Σουηδία και ένα για την Ουκρανία), καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Εκεί όπου οι Σουηδοί έμειναν με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο μετά την αποβολή του Ντάνιελσον στο 99΄, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ουκρανία και με ήρωα τον Ντόμπβικ στο 120΄ του αγώνα πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού επικρατώντας με το τελικό 1-2 επί της Σουηδίας!

Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη, κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Στην πρώτη σημαντική στιγμή του αγώνα στο 11′  οι Ουκρανοί είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν αλλά ο Όλσεν είχε απάντηση στο σουτ του Γιάρεμτσουκ μπλοκάροντας τη μπάλα. Σημαντική στιγμή στο 19΄, για τη Σουηδία αυτήν τη φορά, με το πλασέ του Ίσακ να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπούσχαν. Στο 26΄ η Ουκρανία κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Ζιντσένκο να κατεβάζει σε πρώτο χρόνο την άριστη ασσίστ του Στεπανένκο και να εκτελεί σε δεύτερο για το 0-1 της Ουκρανίας. Πονηρή εκτέλεση από τον Λάρσον στο 30΄ με τον Μπούσχαν να προλαβαίνει τη μπάλα στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ. Μετά το γκολ του Ζιντσένκο η αναμέτρηση απέκτησε ρυθμό με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Τελευταία και πιο σημαντική εξ αυτών ήταν το σουτ του Γιαρμολένκο στο 32΄ το οποίο όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Σουηδία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Φόρσμπεργκ να πετυχαίνει το τέταρτο γκολ του στη διοργάνωσης φέρνοντας το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα.

Αρκετά νωθρό το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να κινούνται σε… ταχύτητες πρώτων λεπτών της αναμέτρησης. Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για τη Σουηδία με τον αρχηγό της, Λάρσον, να δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά να αστοχεί. Τεράστια ευκαιρία για την Ουκρανία στο 55΄ με τον Σίντορτσουκ να επιχειρεί το σουτ στην κίνηση αλλά να σημαδεύει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Όλσεν. Ένα λεπτό αργότερα η Σουηδία ισοφάρισε τα δοκάρια με το πλασέ του Φόρσμπεργκ να σταματάει έτερο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπούσχαν. Ακόμα μια σημαντική στιγμή στο ματς για την Ουκρανία στο 67΄ με το σουτ του Γιαρμολένκο να μπλοκάρεται από τον Όλσεν. Νέο δοκάρι για τον Φόρσμπεργκ στο 69΄ με τον μεσοεπιθετικό της Λειψίας να σημαδεύει αυτήν τη φορά το οριζόντιο δοκάρι του Μπούσχαν. Σε μία από τις τελευταίες προσπάθειες των ομάδων πριν οδηγηθούν στην παράταση, ο Κουλουσέφσκι βρέθηκε στην πλάτη της ουκρανικής άμυνας αλλά καθυστέρησε με τον Ζαμπάρνι να τον προλαβαίνει και να παραχωρεί το κόρνερ.

Στην παράταση η Σουηδία έμεινε γρήγορα (99΄) με παίκτη λιγότερο με τον Ντάνιελσον να βρίσκει με τις τάπες τον Μπεσέντιν και τον Ορσάτο, μετά από χρήση βαρ, να βγάζει την κόκκινη κάρτα από το τσεπάκι του. Χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία το πρώτο μέρος της παράτασης με τις δύο ομάδες να μοιάζουν εξουθενωμένες και τους Σουηδούς κυρίως να αμύνονται βρισκόμενοι με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο. Η πρώτη τελική προσπάθεια στην παράταση ήρθε αισίως στο 117΄ με το σουτ του Μαλινόφσκι να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Όλσεν. Στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα, στο 120΄, ο Ντόμπβικ πέτυχε με κεφαλιά το πολυπόθητο γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 και δίνοντας με αυτόν τον τρόπο την πρόκριση στην Ουκρανία!

Ενδεκάδες:

Σουηδία(Γιαν Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ(Κραφτ 83΄), Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αγκούστινσον(Μπένγκτσον 83΄), Λάρσον(Κλέισον 97΄), Όλσον(Χελάντερ 101΄), Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κουλουσέφσκι(Κουάισον 97΄), Ισάκ(Μπεργκ 97΄)

Ουκρανία(Αντρέι Σεφτσένκο): Μπούσχαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Κρίτσοβ, Ματβιένκο, Στεπανένκο(Μακαρένκο 95΄), Σαπαρένκο(Μαλινόφσκι 61΄), Σίντορτσουκ(Μπέζους 118΄), Ζιντσένκο, Γιαρμολένκο(Ντόβμπικ 106΄), Γιάρεμτσουκ[(Μπεσέντιν 91΄)Τσιγκάνκοφ 102΄]