ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Με ήττα ολοκλήρωσε τα φιλικά ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ελλάδα

H Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα 84-71 από τη Γερμανία

Ένα σκληρό… μάθημα πήρε η Ελλάδα ενόψει της έναρξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας, η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα 84-71 από τη Γερμανία, στο Αμπού Ντάμπι.

Για περίπου 25 λεπτά είχε καλή εικόνα το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη, ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα έχασε εντελώς τον έλεγχο, με τους Γερμανούς να φτάνουν ακόμη και στο +20 (76-56), στην αρχή της τέταρτης περιόδου.

Με τους Παπαγιάννη, Μήτογλου, Παπανικολάου, Λούντζη και Γουόκαπ ξεκίνησε η Ελλάδα το φιλικό. Νωθρά μπήκε στο πρώτο δίλεπτο η Εθνική, κάνοντας λάθη και επιτρέποντας στη Γερμανία να πάει στο 6-0. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ιτούδη βρήκαν λύσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά Φ. Βάγκνερ και Τάις έστειλαν τους Γερμανούς στο +7 (15-8), στο 7’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε αρκετά στα τελευταία λεπτά, με την Ελλάδα να κλείνει την πρώτη περίοδο στο -6 (20-14).

Με σημείο αναφοράς την άμυνά της και τον Ρογκαβόπουλο να μπαίνει ορεξάτος στο παρκέ, η Ελλάδα ξεκίνησε στη δεύτερη περίοδο με σερί 6-0 για την ισοφάριση (20-20). Ακολούθησαν απανωτά λάθη από την Εθνική, ενώ ο Φ. Βάγκνερ επέστρεψε στο παρκέ και απάντησε με ένα δικό του 9-0 για τους Γερμανούς (29-20), μέχρι το 16’. Η αντίδραση της Εθνικής ήταν τα τρίποντα των Γουόκαπ και Ρογκαβόπουλου (29-26), με τους Τάις και Φόιγκτμαν να απαντούν για το +7 (33-26) των Γερμανών, στο 18’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του Ιτούδη έσφιξαν αμυντικά, κράτησαν χωρίς πόντο τους αντιπάλους τους και εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των ελεύθερων βολών έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο πίσω στον πόντο (33-32).

Με καλές άμυνες και μπροστάρηδες τους Γουόκαπ και Μήτογλου, η Ελλάδα μπήκε πιο επιθετικά, με αποτέλεσμα να πάρει το πρώτο της προβάδισμα (40-41), στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, η Εθνική έχασε τον ρυθμό της (ενώ και οι διαιτητές έδιναν… ό,τι ήθελαν) με τη Γερμανία να κάνει σερί 6-0 (46-41), μέχρι το 25’. Η Ελλάδα «ξεκόλλησε» με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου, αλλά τα λάθη έδωσαν ρυθμό στον Ομπστ και τα μακρινά του σουτ για το +9 (53-44), στο 27’. Έκτοτε, οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο και έτσι ξέφυγαν ακόμη και στο +11 (58-47), με το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου να ήταν το 64-55.

Ακόμη πιο δυνατά μπήκαν οι Γερμανοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και αφού η Ελλάδα δεν είχε το… αντίδοτο για τους «καυτούς» Λο και Μο Βάγκνερ, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 (76-56), στο 33’. Η αντίδραση της Εθνικής ήρθε από τους Μήτογλου, Ρογκαβόπουλο και Γουόκαπ, οι οποίοι μείωσαν (80-67), αλλά η Γερμανία διατηρούσε τον πλήρη έλεγχο μέχρι και τη λήξη, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 33-32, 64-55, 84-71