ΠΟΛΟ

Με νέο buzzer beater, η Εθνική Ελλάδας νίκησε 10-9 το Μαυροβούνιο

Προκρίθηκε στους «4» του Παγκοσμίου πρωταθλήματος

Ελλάδα με ψυχή και πάθος, νίκησε το Μαυροβούνιο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος!

Η «γαλανόλευκη» είχε το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του προημιτελικού και μπορεί στο τέλος το παιχνίδι να έγινε θρίλερ, όμως, το γκολ του αμυντικού, Δημήτρη Σκουμπάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα της έδωσε την πρόκριση στους «4» του τουρνουά και τη δυνατότητα να διεκδικήσει ακόμη ένα μετάλλιο σε μια μεγάλη διοργάνωση.

Τεράστια εμφάνιση από τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά που ήταν ο πρώτος σκόρερ με πέντε τέρματα, ενώ όλοι οι παίκτες της ομάδας του Θοδωρή Βλάχου έβγαλαν αυταπάρνηση και με την τεράστια ποιότητα που έχουν, κατάφεραν να λυγίσουν το πολύ καλό και αξιόμαχο Μαυροβούνιο.

Έτσι, η Ελλάδα προκρίθηκε και περιμένει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Ιταλία και τη Σερβία για να μάθει την αντίπαλό της στα ημιτελικά.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε δυνατά και άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Γενηδουνιά, με τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει το 2-0 λίγο αργότερα. Ο Ουκρόπινα πέτυχε το πρώτο γκολ του Μαυροβουνίου στον παίκτη παραπάνω και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος του προημιτελικού.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα και με διαδοχικά γκολ από τους Γκιουβέτση και Γενηδουνιά έφτασε στο +3 (6-3). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με γκολ του Ντούρο Ράντοβιτς, ο οποίος στον παραπάνω έκανε το 6-4.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το Μαυροβούνιο μείωσε τη διαφορά στο γκολ με τον Πόπαντιτς από τα 6μ., για να απαντήσει ξανά ο Γενηδουνιάς με πέναλτι. Αυτό, ήταν το τελευταίο τέρμα της Εθνικής μας ομάδας στο τρίτο οκτάλεπτο και η αντίπαλός της με ένα επί μέρους 3-1 έφερε το ματς σε ισορροπία για πρώτη φορά.

Η απάντηση της Εθνικής ήρθε με τον Αργυρόπουλο που έκανε το 8-7, με τον Ράντοβιτς να ισοφαρίζει λίγο αργότερα στον παίκτη παραπάνω. Το ματς έγινε θρίλερ, η Ελλάδα κράτησε την ισορροπία της στα κρίσιμα σημεία και ο Αργυρόπουλος έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 9-8.

Το Μαυροβούνιο δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη και ο Σπάιτς έκανε το 9-9, με τις άμυνες να κυριαρχούν στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Εκεί, με παίκτη παραπάνω η Ελλάδα βρήκε το «χρυσό» γκολ, αφού ο Σκουμπάκης πέτυχε το 10-9, στη συνέχεια έβγαλε την άμυνα και πήρε την τεράστια πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 10-9

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-3, 1-3, 3-2

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Αλαφραγκής, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Καλογερόπουλος, Τζωρτζάτο

Μαυροβούνιο: Άντριτς, Μάτσιτς, Πέρκοβιτς, Αβέρκα 1, Τσούτσκοβιτς, Πόπαντιτς 1, Βούγιοβιτς, Ντ. Ράντοβιτς 3, Ουκρόπινα 2, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 1, Β. Ράντοβιτς, Τεσάνοβιτς