NBA

Με οδηγό τον Μίτσελ οι Τζαζ επικράτησαν 112-109 των Κλίπερς

Οι Σίξερς επιβλήθηκαν με 118-102 των Χοκς και ισοφάρισαν σε 1-1

Ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε τη διαφορά στη νίκη των Σίξερς με 118-102 κόντρα στους Χοκς, στο Game 2 της ημιτελικής φάσης της Ανατολής στο NBa, και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά.

Ο Καμερουνέζος σέντερ/πάουερ φόργουορντ έκανε double-double με 40 πόντους (11/20 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 12/16 βολές) και 13 ριμπάουντ, ενώ εκείνος που ήταν καθοριστικός στην 4η περίοδο ήταν ο Σέικ Μίλτον με 14π. (με 4 στα 5 τρίποντα).

Από εκεί και πέρα, η Φιλαδέλφεια πήρε κεφάλι στο σκορ, κάτι που διατήρησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Σε ό,τι αφορά την Ατλάντα, ο Τρέι Γιανγκ είχε 21 πόντους, αλλά είχε 1/7 τρίποντα και 6/16 σουτ στο σύνολο. Από την πλευρά τους, οι Χουέρτερ και Γκαλινάρι πρόσθεσαν από 20 και 21 πόντους, αντίστοιχα, βοηθώντας όσο μπορούσαν προερχόμενοι από τον πάγκο.

Πλέον η σειρά βρέθηκε στο 1-1 και μεταφέρεται την Ατλάντα, όπου οι Χοκς θα κληθούν να υπερασπιστούν το break στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-20, 57-55, 91-84, 118-102

Δείτε τα highlights

Νίκη με «καυτό» Μίτσελ και καθοριστικό Γκομπέρ για τους Τζαζ κόντρα στους Κλίπερς και 1-0.

Η ομάδα της Γιούτα επικράτησε 112-109 εντός έδρας με ανατροπή στο δεύτερο μέρος από το -13 και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς της Δύσης. Ο 24χρονος γκαρντ σημείωσε 45 πόντους, έχοντας 10/15 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη σε 37 λεπτά. Παράλληλα, οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Κλάρκσον σημείωσαν από 18 πόντους, ενώ η ομάδα τους είχε 17/50 τρίποντα. Ο Γκομπέρ με τάπα στον Μόρις λίγο πριν το τέλος κλείδωσε τη νίκη των γηπεδούχων, που αγωνίστηκαν δίχως τον Κόνλεϊ.

Από την πλευρά των ηττημένων Λέοναρντ και Τζορτζ πέτυχαν συνολικά 43 πόντους, με τον πρώτο να σημειώνει 23 και τον δεύτερο 20, αλλά το ποσοστό τους δεν ήταν καλό 13/36 σουτ εντός παιδιάς. Ο Κέναρντ είχε 18 πόντους (4/6 τρίποντα) με πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο αλλά έπεσε στη συνέχεια.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει οριστεί για τα ξημερώματα (05:00) της Παρασκευής στη Γιούτα.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-25, 47-60, 79-79, 112-109

Τζαζ-Κλίπερς 112-109