NBA

Με… σούπερ ΝτεΡόζαν, «άλωσαν» τη Βοστώνη οι Μπουλς

Οι Σικάγο Μπουλς μοιάζουν… ασταμάτητοι στο ξεκίνημα της σεζόν καθώς πέρασαν και από την έδρα των Σέλτικς με 128-114.

Με ηγέτη τον ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν, το Σικάγο ζει και πάλι μεγάλες στιγμές καθώς βρέθηκε αισίως στο 6-1 ρεκόρ κερδίζοντας τους Σέλτικς μέσα στο TD Garden με 128-114. Και αυτό χάρη στο τελευταίο 12λεπτο όπου έκαναν πράγματα και θαύματα με επιμέρους σκορ 39-11!

Αυτή τη φορά ο ΝτεΡόζαν σταμάτησε στους 37 πόντους έχοντας 12/16 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Αν μη τι άλλο η παρουσία του ήταν κάτι παραπάνω από κομβική, με τον ΖακΛαβίν να προσθέτει άλλους 26 πόντους με 9/20 εντός παιδιάς και 7 τελικές πάσες.

Ο Άγιο Ντοσουμνου ήρθε από τον πάγκο και πρόφερε 14 πόντους για τους Μπουλς, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς τελείωσε το ματς με double-double έχοντας 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για λογαριασμό των Σέλτικς οι οποίοι ακόμα δεν έχουν καταφέρει να κερδίσουν στην έδρα τους μετρώντας τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς, ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 28 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ από 20 πόντους είχαν οι Τέιτουμ (8/22 σουτ) και Χόρφορντ (10 ριμπάουντ).