Μέγα κάζο για τη Μπάγερν Μονάχου – Ιστορική νίκη πανηγύρισε η Μπόχουμ

Η ομάδα των Σταφυλίδη και Λαμπρόπουλου επικράτησε 4-2 της πρωταθλήτριας Γερμανίας.

στορική νίκη για Μπόχουμ επί της Μπάγερν Μονάχου! Η ομάδα των Σταφυλίδη και Λαμπρόπουλου συνέτριψε εντός έδρας με 4-2 την πρωταθλήτρια, στην οποία έριξε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, για την 22η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από ασίστ του Κομάν. Η χαρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πλέον πρέπει να ανασυνταχθούν ενόψει Ζάλτσμπουργκ, κράτησε λίγο. Ο Αντούι Ατζέζ ισοφάρισε στο 14’ έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Στο 38’ ο Ουπαμεκανό έκανε πέναλτι και ο Λοκάντια υπέγραψε την ανατροπή της Μπόχουμ, ενώ ακόμα πιο εντυπωσιακό ήταν το φίνις, το οποίο έκανε στο α’ μέρος. Γκαμπόα και Χόλτμαν εκτέλεσαν με σουτάρες τον Ούλραϊχ.

Με λιγότερη ορμή παρουσιάστηκε η Μπόχουμ στο δεύτερο μέρος, έχοντας στόχο να προστατέψει το προβάδισμά της, ενώ μοιραία η Μπάγερν παρά τις απουσίες της (Νόιερ, Ντέιβις, Γκορέτσκα) δεδομένα θα έβγαζε αντίδραση. Ουσιαστικά, αυτό συνέβη πολύ αργά, παρά τα σημάδια ανάκαμψης, στο 75ο λεπτό, με τον Λεβαντόφσκι να μειώνει με ωραίο βολέ. Η Μπάγερν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με τέσσερις εύστοχες τελικές σε 20 σουτ, συν ένα δοκάρι και με αυτά τα ποσοστά δεν γινόταν να κάνει ανατροπή. Ο Σταφυλίδης μπήκε στο 72’ και ο Λαμπρόπουλος παρέμεινε στον πάγκο.