Μια διαστημική Ζαλγκίρις διέλυσε με 96-70 την Εφές

Ο Λαουρίνας Μπιρούτις με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισε

Υπερηχητική η Ζαλγκίρις, συνέτριψε με 96-70 την Εφές στο Κάουνας για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και την έπιασε στο 9-14 διατηρώντας κάποιες ελπίδες για τα play in. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κυριάρχησε απόλυτα φτάνοντας στο +20 στην πρώτη και στο +30 στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν παρά μόνο κατά διαστήματα.

Ο Λαουρίνας Μπιρούτις με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους νικητές, που είχαν άλλους τέσσερις διψήφιους σκόρερ και την Παρασκευή υποδέχονται τον Παναθηναϊκό. Γουίλ Κλάιμπερν με 19 και Ντάριους Τόμπσον με 17 πόντους ήταν οι μόνοι διασωθέντες για την Εφές που βλέπει την πρόκριση πλέον με το… κιάλι.

Η «καταιγίδα» της Ζαλγκίρις άρχισε από το τζάμπολ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 8-0 στο δίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν σε… άλλο γήπεδο και η ομάδα του Τρινκιέρι έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και 5/5 τρίποντα, έκλεισε το δεκάλεπτο με το απίθανο 34-14! Τα χειρότερα δεν είχαν έρθει για την Εφές, καθώς οι Λιθουανοί με τρομερό ρυθμό που είχε στο πόδι την κατάμεστη και πάλι «Ζαλγκίριο Αρένα» ξέφυγαν με 46-16 (!) προτού συμπληρωθούν τα πρώτα 14 λεπτά της αναμέτρησης. Η αντίδραση της τουρκικής ομάδας με μπροστάρη τον Κλάιμπερν έριξε τη διαφορά στους 18 (46-28), αλλά αποδείχτηκε πρόσκαιρη, αφού η Ζαλγκίρις πάτησε πάλι γκάζι και έκλεισε το ημίχρονο στο +21 (58-37).

Ο Μπιρούτις συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις και με σημείο αναφοράς αυτόν και τον Ντίμσα η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγχο και διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στο 69-41 στα μισά της τρίτης περιόδου. Η Εφές έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς ρίχνοντας τη διαφορά στους 17 (76-59) στο τέλος του δεκαλέπτου, αλλά Κλάιμπερν και Τόμπσον δεν είχαν συμπαραστάτες. Οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα και πολύ περισσότερες επιθετικές λύσεις έφτασαν άνετα στη νίκη και πλέον περιμένουν τον Παναθηναϊκό AKTOR την Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 76-59, 96-70