ΟΦΗ

Μια εξαιρετική παράδοση έχει χτίσει στις πρεμιέρες της Super League ο Χουάν Νέιρα

Σκοράρει στις τέσσερις από τις έξι σεζόν του στον ΟΦΗ!

Χαρούμενος για πολλούς λόγους ήταν ο Χουάν Νέιρα μετά το γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης του ΟΦΗ με τον Άρη αφού εκτός της νίκης που έδωσε την ομάδα του με 3-2, έδωσε συνέχεια και σε μια ιδιαίτερη παράδοση που έχει χτίσει τα τελευταία χρόνια!

Συγκεκριμένα, ο Αργεντινός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για τέταρτη φορά στα έξι χρόνια παρουσίας του στην κρητική ομάδα σε πρεμιέρες του πρωταθλήματος, ωστόσο, στο παιχνίδι με τους «κίτρινους» κατάφερε για πρώτη φορά να συνδυάσει το γκολ που σημείωσε με τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς στις προηγούμενες τρεις πρεμιέρες μέτρησε δυο ισοπαλίες και μια ήττα.

Η αρχή έγινε στο ντεμπούτο του με τον ΟΦΗ και στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο τη σεζόν 2018-19, όπου είχε σημειώσει και τα δυο γκολ της ομάδας του σε διάστημα τριών λεπτών (23′-26′) στην ισοπαλία με 2-2 στη Νέα Σμύρνη.
Νέιρα: Σκοράρει στις πρεμιέρες με τον ΟΦΗ
Την επόμενη σεζόν και στην ισοπαλία με 1-1 ανάμεσα στον Άρη και τον ΟΦΗ ο 34χρονος έμεινε χωρίς γκολ, αλλά βρήκε δίχτυα την αγωνιστική περίοδο 2020-21 όταν ο ΟΦΗ υποδέχτηκε τον Παναιτωλικό και ο Νέιρα είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 60ο λεπτό, ένα αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Στη συνέχεια ακολούθησε η σεζόν 2021-22 όπου ο Άρης με τον ΟΦΗ έμειναν στη λευκή ισοπαλία στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ενώ την περσινή σεζόν ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός είχε χριστεί σκόρερ στην εκτός έδρας ήττα της κρητικής ομάδας από τον Ατρόμητο με 3-1.
Τελικά, η τρίτη αφετηρία πρωταθλήματος του ΟΦΗ με τον Άρη ήταν και… φαρμακερή για τον Νέιρα. Σε ένα ροκ παιχνίδι, ο Αργεντινός έξι λεπτά μετά την είσοδό του πέτυχε το γκολ της λύτρωσης για την ομάδα και έβαλε… φωτιά στο «Γεντί Κουλέ», δίνοντας έτσι και συνέχεια στην εκπληκτική παράδοση που έχει χτίσει!

Συνολικά με τη φανέλα του ΟΦΗ ο Νέιρα μετράει 25 γκολ και 15 ασίστ σε 120 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.