Νίκη για Περβολαράκη και μισή πρόκριση 2-0 η Εθνική!

Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε του κορυφαίου Τυνήσιου Skander Mansouri, με 6-4, 6-3

Μια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μιχάλης Περβολαράκης, ο οποίος κέρδισε χωρίς να απωλέσει σετ το Νο.1 της Τυνησίας, Skander Mansouri, για να κάνει το 2-0 για την Ελλάδα, που είναι πλέον με το ένα πόδι στα πλέι-οφ του World Group I του Davis Cup!

Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε του κορυφαίου Τυνήσιου τενίστα και Νο.254 στον κόσμο, με 6-4, 6-3, για να πάρει μέσα σε 1 ώρα και 24 λεπτά τον δεύτερο πόντο για την Εθνική μας ομάδα, που προηγείται με 2-0 της Τυνησίας στην Τύνιδα.

Δεν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι για τον Περβολαράκη, που υπέστη break με love στο 1ο game του παιχνιδιού και έμεινε πίσω με 0-2. Ο Mansouri κράτησε εύκολα το σερβίς του και στο 4ο game και έκανε το 3-1.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο Περβολαράκης ξεκίνησε την αντεπίθεσή του, μια αντεπίθεση διαρκείας, αφού κυριάρχησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επιστροφή, κερδίζοντας τα 8 από τα 9 επόμενα games.

Πρώτα κατάφερε μετά από ένα game με πολλές ισοπαλίες να πάρει πίσω το break και να ισοφαρίσει σε 3-3 στο 1ο σετ. Ανέβασε πολύ τα ποσοστά του από τη γραμμή του σερβίς, προηγήθηκε με 4-3 και με 5-4 και πίεσε τον Mansouri στο 10ο game, όπου κατάφερε στο 4ο set point του να κάνει το break και το 6-4.

Έχοντας και το momentum στο πλευρό του, ο 26χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.391 στην παγκόσμια κατάταξη, κέρδισε τους 12 από τους 13 πρώτους πόντους του 2ου σετ, για να προηγηθεί με 3-0 και να αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο στο ματς.

Στο 5ο game απειλήθηκε μετά από αρκετή ώρα στο σερβίς του, αλλά έμεινε στο ύψος του, σβήνοντας 2 break points για να κάνει το 4-1. Στο 7ο game χρειάστηκε να κρατήσει το σερβίς του από το 30-30, ενώ στο 9ο game το έκανε με love, για να “σφραγίσει” τη μεγάλη νίκη του, πριν την συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα.

Μ’ αυτή την πολύ καλή εμφάνιση, ο Περβολαράκης “υπέγραψε” το 2-0 της Εθνικής μας ομάδας, στον εκτός έδρας αγώνα της με την Τυνησία.

Πλέον, η Ελλάδα βρίσκεται με το ένα πόδι στα πλέι-οφ του World Group I του 2023, αφού χρειάζεται μόνο μια νίκη στους αυριανούς τρεις εναπομείναντες αγώνες.

Θα τη διεκδικήσει από το διπλό, το οποίο θα ξεκινήσει στις 12:00 το μεσημέρι ώρα Ελλάδας. Εκεί, οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσουν τον Mansouri και τον πολύπειρο Malek Jaziri.

Ακόμα και αν δεν έρθει σ’ αυτό το ματς η 3η νίκη, η Εθνική μας θα έχει δυο ακόμα ευκαιρίες. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Mansouri, σε έναν αγώνα που η ομάδα μας θα είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί, ενώ για το 5ο rubber είναι δηλωμένοι ο Περβολαράκης και ο Dougaz.

ΤΥΝΗΣΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 2-0