WTA

Νίκη για τη Μαρία Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στην Αδελαΐδα

Δεν είχε εύκολη αποστολή, αλλά τα κατάφερε “λυγίζοντας” στα τρια σετ την Tamara Zidansek

Η Σάκκαρη είχε ένα μουδιασμένο ξεκίνημα στο 2022, έκανε ένα κακό 2ο σετ και γενικά πιέστηκε αρκετά στην πρεμιέρα της στο Adelaide International, στο τέλος όμως πήρε την πρόκριση απέναντι στην Zidansek με 6-2, 0-6, 6-4, πετυχαίνοντας τον στόχο της.

Aπέκτησε από νωρίς τον έλεγχο στο 1ο σετ η Σάκκαρη, η οποία χρειάστηκε να σβήσει break point για να κάνει το 2-1 στο 3ο game, αλλά αργότερα έκανε εκείνη το break και προηγήθηκε με 3-1. Στο 5ο game έσβησε διπλό break point για να φτάσει στο 4-1 και λίγο έλειψε να κάνει και το 5-1, αλλά ήταν η σειρά της Zidansek να σβήσει break point και να μειώσει σε 2-4.

Η Σάκκαρη βγήκε από ακόμα μια πολύ δύσκολη θέση στο 7ο game, σβήνοντας τριπλό break point στο 4-2, 0-40, για να κρατήσει ξανά το σερβίς της και να φτάσει στο 5-2. Με ένα ακόμη break, το δεύτερο στο ματς, η Ελληνίδα παίκτρια έκανε το 6-2 και έκλεισε το 1ο σετ.

Τα πράγματα άλλαξαν στο 2ο σετ, με την 24χρονη Σλοβένα, Νο.30 στον κόσμο, να κερδίζει τους 8 από τους 10 πρώτους πόντους για το 2-0 και να κάνει ένα ακόμα break στη συνέχεια για να φτάσει στο 4-0. Η Σάκκαρη προσπάθησε να παλέψει για να μείνει στο σετ, επέστρεψε από το 0-40 στο 5ο game, όμως τελικά υπέστη νέο break και δεν απέφυγε το bagel.

Παρόλα αυτά, η 26χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, πέρασε στην αντεπίθεση στο καθοριστικό 3ο σετ, όπου προηγήθηκε με 3-0. Η Zidansek αντιστάθηκε ξανά και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3, κρατώντας το σερβίς της στο 6ο game μετά από 4 ισοπαλίες.

Παρά το momentum της Zidansek, η Σάκκαρη ανέβασε το επίπεδό της σε εκείνο το σημείο και απέφυγε τα λάθη. Απείλησε αρχικά στο 8ο game, που είχε break point για το 5-3, με τη Σλοβένα να μένει όρθια και να ισοφαρίζει σε 4-4. Μετά απ’ αυτό, η Μαρία κέρδισε 8 πόντους στη σειρά και τελικά έκανε το αποφασιστικό break στο 10ο game για να πάρει το 3ο σετ με 6-4 και να ολοκληρώσει τη μάχη έπειτα από 2 ώρες και 5 λεπτά.

Δεν ήταν ιδανικό ξεκίνημα, ήταν όμως μια σημαντική νίκη για τη Μαρία, που βρίσκεται στο Νο.3 του ταμπλό του Adelaide International. Θα μάθει αύριο την αντίπαλή της στον 2ο γύρο, μετά την πρεμιέρα της Shelby Rogers, που θα αντιμετωπίσει μια qualifier.