NBA

Νίκη με ανατροπή οι Λέικερς από το -21 απέναντι στους Νικς

Ο Λεμπρόν Τζέιμς επέστρεψε με τριπλ-νταμπλ στη νίκη 122-115

Ο Λεμπρόν Τζέιμς επέστρεψε… αγριεμένος μετά από απουσία πέντε αγώνων λόγω τραυματισμού και οι Λέικερς, παρότι βρέθηκαν στο -21 στη δεύτερη περίοδο, «ανέτρεψαν» τους Νικς με 122-115 στην παράταση. Ο «βασιλιάς» ήταν απολαυστικός με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ καταγράφοντας το τέταρτο φετινό και 103ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του. Σπουδαία δουλειά έκαναν ο Άντονι Ντέιβις με 28 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ 29 πόντους είχε ο Μαλίκ Μονκ, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να μένει στους 5 πόντους με 1/10 σουτ και 4 λάθη. Αρ Τζέι Μπάρετ με 36 και Τζούλιους Ραντλ με 32 πόντους δεν έφταναν για τους Νικς, που συμπλήρωσαν οκτώ ήττες στα δέκα τελευταία ματς.

Οι Σανς άφησαν πίσω την ήττα που σταμάτησε το νικηφόρο σερί τους και επικράτησαν 95-80 των Γουίζαρντς στην Γουάσινγκτον. Η άμυνα, όπως μαρτυρά και το σκορ, έκανε τη διαφορά για την ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ (42-10), που είχε κορυφαίο τον ΝτιΆντρε Έιτον με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ σε μόλις 24 λεπτά.

Οι Γκρίζλις συνέχισαν την εξαιρετική τους πορεία περνώντας με 135-115 από το Ορλάντο. Ο Τζα Μοράντ πέτυχε 33 πόντους χωρίς να χρειαστεί να αγωνιστεί καθόλου στην τελευταία περίοδο.

Ένα τρομερό τρίτο δωδεκάλεπτο, με επί μέρους σκορ 35-8, αρκούσε στο Μαϊάμι για να κερδίσει στη Σάρλοτ με 104-86, με τον Τζίμι Μπάτλερ και τον Μπαμ Αντεμπάγιο να έχουν 27 και 20 πόντους αντίστοιχα.