ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκη παραμονής ο Γιούχτας στη Πάτρα

Με γκολ του Μπρους έφυγε με τεράστιο «διπλό» από την Αγυά επί της Παναχαϊκής (1-0)

Με τη ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη επί του Τηλυκράτη στην «αυλαία» της κανονικής περιόδου και την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού, ο Γιούχτας μπήκε… με κεκτημένη ταχύτητα και στα playouts του Β΄ ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη με το γκολ του Μπρους στο πρώτο ημίχρονο έφυγε με τεράστιο «διπλό» από την Αγυά επί της Παναχαϊκής (1-0), αποτέλεσμα που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει ακόμη περισσότερο στην υπέρβαση, σε αντίθεση με τους Πατρινούς, που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και μπήκαν σε ακόμη μεγαλύτερους μπελάδες όσον αφορά το μέλλον τους στην κατηγορία.

Στην πρώτη τους οργανωμένη επιθετική προσπάθεια στο ματς, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν στο σκορ με τον Μπρους, ο οποίος στο 30ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Νοικοκυράκη και με δυνατό σουτ «έγραψε» το 1-0.

Δέκα λεπτά μετά η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη έφτασε μία ανάσα από το 2-0, αλλά ο Κολοβούρης νίκησε τον Νοικοκυράκη στο τετ-α-τετ που είχαν.

Με το εις βάρος της σκορ στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Γιάννη Τάτση δεν είχε άλλη επιλογή από το να τα παίξει όλα για όλα στο β΄ ημίχρονο.

«Άγγιξε» την ισοφάριση στο 56′  με τον Ντε Τομάς να προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Πρινιωτάκη, ο οποίος αντέδρασε άψογα.

Η κορυφαία ευκαιρία των γηπεδούχων χάθηκε στο 84′ με το σουτ του Ζέκχοφ να σταματά στο δεξί δοκάρι του Πρινιωτάκη.

Στις καθυστερήσεις οι Αχαιοί έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Ζαμόρα να μην μπορεί από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης):  Κολοβούρης, Μπαρέτ, Ζαμόρα, Προύντζος, Μασουράς, Πατρινός, Νάστος (61′  Πετράτος), Μπόουεν (25′  λ.τρ. Ντε Τομάς), Τραορέ (61′  Αλιμπέ), Γαϊτανίδης (46′ Ζέκχοφ), Ταβάρες

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Τσίρης, Τζανής, Κόλα, Μπρους, Δασκαλάκης, Λώλης, Μπουτσάκης (73′  Θεοδωράκης), Νοικοκυράκης (88΄ Γκίνι),  Μπουρσέλης (67′  Κωστανάσιος), Αλεξόπουλος (88′  Κορνηλάκης)