WTA

Νίκη της Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στο Νότιγχαμ

H Μαρία Σάκκαρη κέρδισε τη Xiyu Wang με 2-0 σετ

Με επιτυχία συνδύασε τον πρώτο της αγώνα στο χορτάρι μετά από έναν χρόνο η Μαρία Σάκκαρη, η οποία επικράτησε τις Xiyu Wang με 6-2, 7-6 (6).

Δεν ήταν εύκολη πρεμιέρα για την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, ειδικά στο κομμάτι της προσαρμογής, τα πήγε όμως αρκετά καλά και πήρε την πρόκριση για τη φάση των “16” του Rothesay Open Nottingham.

Στο 1ο σετ ήταν πολύ καλύτερη από την Κινέζα, αφού δεν αντιμετώπισε κανένα break point και “έσπασε” 2 φορές στη σειρά το σερβίς της, για να το κερδίσει με 6-2.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν διαφορετικά και η Μαρία χρειάστηκε να δουλέψει πολύ πιο σκληρά για να κλείσει το ματς.

Αρχικά επέστρεψε από το 0-2 για να προηγηθεί με 3-2, όμως έχασε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν προς το τέλος του σετ. Έχασε συγκεκριμένα ένα match point στο 4-5, 30-40 και άλλα δυο στο 5-6, 0-40.

Η Wang, που κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της μετά το τριπλό match point που αντιμετώπισε στο 12ο game, προηγήθηκε με 5-3 και με 6-5 στο tie-break, είχε δηλαδή ένα set point για να “κλέψει” το σετ.

Η Μαρία κατάφερε να το αποσοβήσει και να δημιουργήσει αργότερα άλλο ένα match point, το 5ο της, το οποίο και αξιοποίησε, για να πανηγυρίσει τη νίκη μέσα σε ανακούφιση.

Η Σάκκαρη θυμίζουμε πως έχασε στον 1ο γύρο του Roland Garros από την Karolina Muchova σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, με την Τσέχα στη συνέχεια να φτάνει μέχρι τον τελικό του τουρνουά.

Είχε αρκετό χρόνο μπροστά της μετά απ’ αυτή την ήττα κι έτσι επέλεξε να ξεκινήσει νωρίς τη σεζόν της στο γρασίδι, παίζοντας στο 250άρι του Νότιγχαμ.

Μετά το καλό της ξεκίνημα, θα περιμένει την αναμέτρηση της Alize Cornet με την Katie Swan, για να μάθει ποια θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο.