Νίκη του Ολυμπιακού (89-86) επί του Ερυθρού Αστέρα και πρόκριση στα playoffs!

Μεγάλο τρίποντο του κορυφαίου Μόουζες Ράιτ στα τελευταία δευτερόλεπτα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και καθοριστικό στο τέλος τον Μόουζες Ράιτ, ο Ολυμπιακός νίκησε στο «θρίλερ» 89-86 τον Ερυθρό Αστέρα, στο Βελιγράδι και «κλείδωσε» και μαθητικά την πρώτη εξάδα!

Εκτός από κορυφαίος με 20 πόντους (εκ των οποίων οι 16π. στην τέταρτη περίοδο!), ο Αμερικανός σημείωσε ένα τεράστιο τρίποντο όταν μπάλα… έκαιγε, για το +3 (84-87), στα 24,8’’ πριν τη λήξη, κόβοντας τα… φτερά των Σέρβων. Ωστόσο, μεγάλη «πληγή» για τους «ερυθρόλευκους» του Πειραιά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, καθώς οι Σέρβοι πήραν 16 επιθετικά!

Από 12π. είχαν οι Κώστας Παπανικολάου και Τόμας Γουόκαπ, ενώ καλή εμφάνιση και από τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με 10π. και 6 ασίστ.

Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ξεχώρισαν οι Τζόελ Μπολομπόι και Άνταμ Χάνγκα με 19 πόντους ο καθένας, με τον πρώτο να μαζεύει και 12 ριμπάουντ.

Στο 21-12 πλέον ο Ολυμπιακός, ενώ από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος έχει αποκλειστεί εδώ και καιρό, υποχώρησε στο 11-22.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Συγκεντρωμένοι και στις δύο πλευρές του παρκέ μπήκαν οι Πειραιώτες στα πρώτα πέντε λεπτά, πηγαίνοντας στο +9 (3-12). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν τα αμυντικά ριμπάουντ και έκαναν λάθη, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει σερί 8-0 και να πλησιάζει στον πόντο (11-12), στο 7’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με καλή άμυνα και με μπροστάρη τον Πίτερς επιθετικά και με 9-0, πήγε στο +10 (11-21), στο 9’. Το τρίποντο του Τεόντοσιτς έκοψε προσωρινά το σερί, με το buzzer beater του Γουίλιαμς-Γκος να διαμορφώνει το 14-23 της πρώτης περιόδου.

Νωθρά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει επιμέρους σκορ 7-2 με Γκιεντράιτις και Χάνγκα (21-25), στα πρώτα τρία λεπτά. Οι Πειραιώτες απάντησαν με άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για το +9 (21-30), το οποίο διατήρησαν με τον Ράιτ (24-35), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδωσαν ξανά επιθετικά ριμπάουντ στους γηπεδούχους, οι οποίοι με Χάνγκα και Μπολομπόι πλησίασαν στο καλάθι (36-38), στο 18’. Με Σίκμα και ΜακΚίσικ οι φιλοξενούμενοι πήραν «ανάσα» και ξέφυγαν στο +6 (36-42), αλλά ο «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. (4/5 σε εκείνο το σημείο), μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο (39-42), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλή άμυνα και τον Πίτερς αξιόπιστο επιθετικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο μέρος, ξεφεύγοντας ξανά στο +9 (41-50), στα πρώτα δύο λεπτά. Ωστόσο, η… πληγή των χαμένων ριμπάουντ επέστρεψε για τους Πειραιώτες και με τον Νέντοβιτς να βρίσκει ρυθμό έξω από τα 6,75μ., ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε (52-52), στο 25’. Στη συνέχεια, τα τρίποντα των Γουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου και Μήτρου-Λονγκ έδωσαν «ανάσα» και διατηρούσαν μπροστά την ομάδα του Μπαρτζώκα (58-61), μέχρι το 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο ο Μπολομπόι αρχικά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους (61-61), ενώ με τρίποντο του Τεόντοσιτς από τα 8 μέτρα, ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά (64-63).

Με Ράιτ και Μήτρου-Λονγκ ο Ολυμπιακός μπήκε με σερί 4-0 στην τέταρτη περίοδο, για το +3 (64-67). Ο Μπολομπόι έσπασε το… ρόδι για τον Ερυθρό Αστέρα, με τον Ράιτ να αναλαμβάνει… δράση και να στέλνει τους Πειραιώτες στο +6 (69-75), στο 35’. Ξανά ο Μπολομπόι κρατούσε τους γηπεδούχους, με τον Παπανικολάου να απαντά για το +6 (75-81), στο 37’. Στα επόμενα λεπτά το ματς πήγε πολύ στις βολές, καθώς είχαν συμπληρωμένα φάουλ και οι δύο, με τους Πειραιώτες να διατηρούν το +5 (77-82), μέχρι το 38’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν ακόμη ένα κρίσιμο ριμπάουντ και το τρίποντο του Γκιεντράιτις έφερε το ματς στον πόντο (81-82), στα 1:31’’. Ο Ράιτ έδωσε «ανάσα», αλλά το τρίποντο του Χάνγκα έφερε νέα ισοπαλία (84-84), στα 47’’. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν ένα τεράστιο τρίποντο του Ράιτ (84-87), στα 24,8’’. Ο Γκιεντράιτις έκανε airball τρίποντο, με τον Μήτρου-Λονγκ να κάνει 0/2 βολές, στα 14’’ και τον Μπολομπόι με φόλοου να μειώνει στον πόντο (86-87). Στα 3’’ ο Γουόκαπ έκανε 2/2 από τη γραμμή και ο Ολυμπιακός νίκησε με το τελικό 86-89.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-42, 64-63, 86-89