ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκη Βόλου και Αιγάλεω… έκαναν σεφτέ

Νίκη των Χανίων στην Καλαμάτα

Τον… χαβά της η Κοζάνη, καθώς επικράτησε και της Αναγέννησης Καρδίτσας με 1-0, για την 5η αγωνιστική του Α’ ομίλου της φετινής Super League 2.

Με τον Νάτσο να ευστοχεί σε πέναλτι στο 69’ και τη νεοφώτιστη ομάδα να κατακτάει έτσι το τρίτο διαδοχικό της «τρίποντο», διατηρώντας παράλληλα το μηδέν παθητικό σε ισάριθμα ματς!

Ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στην αναμέτρηση υπήρξε τραυματισμός και σχεδόν επτά λεπτά διακοπής για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον αρχηγό της ΑΣΑ…

Στα άλλα σημερινά παιχνίδια του ομίλου, η Νίκη Βόλου πήρε την πρώτη της νίκη φέτος και μάλιστα με το εντυπωσιακό 3-1 και με ανατροπή, απέναντι στον ουραγό Απόλλωνα Πόντου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με… γκολ από τα αποδυτήρια, μόλις στο 3’, αλλά η ομάδα της Μαγνησίας απάντησε άμεσα δύο λεπτά μετά, ενώ πήρε το προβάδισμα στο 20ο λεπτό. Με τον Γαβριηλίδη να χρίζεται σκόρερ ξανά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ενώ η ΑΕΛ ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Μακεδονικό στο «AEL FC Arena», με τις δύο ομάδες να καταγράφουν αμφότερες δεύτερο διαδοχικό «Χ».

Για τον Β’ όμιλο, δε, το Αιγάλεω κατέκτησε τους πρώτους τρεις βαθμούς του στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 1-0 την Παναχαϊκή και αφήνοντάς την στην τελευταία θέση της βαθμολογίας!

Το τέρμα που χάρισε τη νίκη στο «σίτι» ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Ευαγγέλου, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Γκάβριτς είδε τον Κολοβούρη και το… δοκάρι να αποκρούουν το δυνατό σουτ του.

Β’ Όμιλος:

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (20/10)
Ολυμπιακός Β’-Παναθηναϊκός Β’ 3-1 (26′ Τσέλιος, 49′ Κωστούλας, 78′ Αποστολόπουλος – 52′ Σαρδέλης)