Νίκησε την Αρμίνια Μπίλεφελντ και βλέπει… Ευρώπη η Χόφενχαϊμ

Η Χόφενχαϊμ επιβλήθηκε 2-0 της Αρμίνια και ανέβηκε στην 5η θέση της Bundesliga.

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, η Χόφενχαϊμ επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας 2-0 την αήττητη εδώ και έξι αγωνιστικές Αρμίνια Μπίλεφελντ, στο σημερινό ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Χίμπνερ στο 22’, που βρήκε πρώτα στο δοκάρι και μετά στην πλάτη του Ορτέγκα, με τον αρχηγό να κάνει… σεφτέ στα γκολ για φέτος.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 49ο λεπτό, σε προσπάθεια του Μπρούνερ, αλλά αντί του 1-1 έγινε το 2-0, στην αμέσως επόμενη φάση…

Όταν ο Ρούτερ μετουσίωσε σε γκολ την σέντρα του Νταμπούρ από τα αριστερά, βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη φορά στα τρία τελευταία παιχνίδια και έκτη συνολικά στο πρωτάθλημα.

Η Αρμίνια, που είχε στο βασικό σχήμα για 90 λεπτά τον ομογενή Σεμπάστιαν Βασιλειάδη ενώ ο Στέφανος Καπίνο ήταν εκτός αποστολής, δεν κατάφερε να «επιστρέψει» και έμεινε στην 15η θέση, ισόβαθμη με την Στουτγκάρδη.