GRAND SLAM

Νωρίς εκτός και η Σάκκαρη από τη Νέα Υόρκη

Δυο μέρες μετά τον αποκλεισμό του Τσιτσιπά, τη Νέα Υόρκη αποχαιρετά και η Μαρία Σάκκαρη

H κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια όλων των εποχών, ημιφιναλίστ πέρσι στο US Open και Νο.3 στο ταμπλό της φετινής διοργάνωσης, είχε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με την Κινέζα Xiyu Wang, αλλά ηττήθηκε έπειτα από τρία γεμάτα σετ, με 3-6, 7-5, 7-5.

Δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που πήρε στον αγώνα η Μαρία, η οποία είδε το υπέρ της 3-1 να γίνεται 3-3, αλλά είχε μια εμφατική απάντηση, κερδίζοντας τους 12 από τους 13 επόμενους πόντους, για να κλείσει το 1ο σετ με 6-3.

Στο 2ο σετ ωστόσο η Κινέζα έκανε πρώτη το break και προηγήθηκε με 3-1. Στη συνέχεια έσωσε και ένα break point, για να κρατήσει το σερβίς της και να φτάσει στο 4-1. Η Σάκκαρη βρήκε την ευκαιρία που έψαχνε και έκανε το break back για να μειώσει προσωρινά σε 4-3, όμως με νέο break η Wang έφτασε στο 5-3.

Και σε αυτό είχε απάντηση η 27χρονη Ελληνίδα, η οποία έκανε νέο break για το 5-4 και στο επόμενο game έσβησε ένα set point και υπερασπίστηκε το σερβίς της για το 5-5. Στο 11ο game είχε και μια τεράστια ευκαιρία για break, που θα της έδινε τη δυνατότητα να κλείσει το ματς στο σερβίς της.

Δεν την αξιοποίησε, με την Wang να κρατάει τελικά το πολύ κρίσιμο service game της για το προβάδισμα με 6-5, μεταφέροντας ξανά όλη την πίεση στην πλευρά της Μαρίας. Δεν μπόρεσε να κρατήσει το σερβίς της στο επόμενο game η Ελληνίδα και η Κινέζα πήρε με περιπετειώδες τρόπο το 2ο σετ με 7-5.

Περιπέτειες είχαμε και στο 3ο σετ, αλλά και νέες χαμένες ευκαιρίες για τη Σάκκαρη να φτάσει στη νίκη. Αυτή τη φορά η πρωταθλήτριά μας απώλεσε το προβάδισμα με 3-1 και είδε την Wang να κερδίζει τους 12 από τους 15 επόμενους πόντους, περνώντας μπροστά με 4-3.

Έμεινε στο σετ η Μαρία και ισοφάρισε σε 4-4, ενώ σέρβιρε με επιτυχία και για την παραμονή της στο τουρνουά αργότερα, για το 5-5. Δεν μπόρεσε να το κάνει και δεύτερη φορά ωστόσο, κάνοντας ένα κακό game από τη γραμμή του σερβίς, κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η Wang, που με το καθοριστικό break έκανε το 7-5 και στο 3ο σετ.

Μετά από 2 ώρες και 44 λεπτά αγώνα, η Σάκκαρη έχασε τη μάχη με την Wang και θα μείνει εκτός 3ου γύρου στο τελευταίο Grand Slam της χρονιάς. Μετά τη φανταστική περσινή της σεζόν, η 27χρονη Ελληνίδα πασχίζει να βρει και πάλι συνέπεια με τα μεγαλύτερα τουρνουά του πλανήτη, αφού μετά την πορεία της ως τον τελικό του Indian Wells τον Μάρτιο, δεν κατάφερε να κάνει κάποια πολύ μεγάλη πορεία σε 1000άρι ή Grand Slam. Στα Slams η καλύτερη πορεία της ήταν στην Αυστραλία, όπου έφτασε μέχρι τη 16άδα.

Ο πρόωρος αποκλεισμός της στη Νέα Υόρκη θα έχει και σημαντικό αντίκτυπο στην κατάταξη, αφού πέρσι είχε φτάσει ως τις “4” στο US Open, κερδίζοντας 720 βαθμούς.

Θα χάσει τουλάχιστον 2 θέσεις σε 10 μέρες, όταν και θα ανανεωηθεί ξανά η κατάταξη της WTA, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο Νο.5 – στην καλύτερη περίπτωση, μιας και υπάρχουν μερικές παίκτριες που μπορούν να τη ρίξουν πιο χαμηλά, με πρώτη αυτή τη στιγμή την Jessica Pegula, που αν μπει στα προημιτελικά θα τη βγάλει εκτός Top 5.