CONFERENCE LEAGUE

Ο Άρης με κεφαλιά του Φαμπιάνο λύγισε την Αραράτ (1-0)

Mε κεφαλιά του Φαμπιάνο από ασίστ του Πάλμα στο 80ο λεπτό

Ξόρκισε τους δαίμονες του παρελθόντος και έφυγε για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League o Άρης! Οι Θεσσαλονικείς είδαν τις… παλιοσειρές Πάλμα και Φαμπιάνο να βγαίνουν μπροστά, με τον πρώτο να «σερβίρει» και τον δεύτερο να «πίνει» για να λυγίσουν με 1-0 την Αραράτ!

Κάπως έτσι, η ομάδα του Τόλη Τερζή πήρε την αγχωτική πρόκριση (μετά και το 1-1 του πρώτου αγώνα) και πάει για να μετρήσει τις δυνάμεις του απέναντι στη Ντινάμο Κιέβου, η οποία και σαφώς είναι πολύ πιο υψηλό εμπόδιο από τους Αρμένιους, αλλά όχι και ανυπέρβλητο!

Πρώτο ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στους Ουκρανούς και ρεβάνς στο Βουκουρέστι, με τον Τερζή να γνωρίζει πως πρέπει να βελτιώσει αρκετά πράγματα, αλλά και να κρατάει την καλή αμυντική λειτουργία, όπως και την εξαιρετική εμφάνιση του… game changer, Σαβέριο.

Στο μυαλό του κόουτς

Ο τεχνικός των «κίτρινων», Απόστολος Τερζής, διατήρησε το 4-3-3 αλλά προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι στην Αρμενία. Στην εστία ήταν ο Κουέστα και οι Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι στην τετράδα της άμυνας. Οι Τζούρασεκ, Νταρίντα, Ρουπ στα χαφ, με τους Πάλμα, Μενέντες, Μορόν στην τριπλέτα της επίθεσης.

Η Αραράτ έβγαζε παίκτες στο δεύτερο μισό του γηπέδου προσπαθώντας να πιέσει ψηλά τον Άρη και να του βάλει δύσκολα στην κυκλοφορία της μπάλας. Οι Θεσσαλονικείς είχαν θέματα στην ανάπτυξη και παρότι ήλεγχαν τον αγώνα, δεν έφτιαχναν καθαρές φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Κάπως έτσι, οι Αρμένιοι λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά στο 18ο λεπτό με τον Γένε να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Άρη αλλά η λόμπα του δεν πέρασε από τον Κουέστα που το έβγαλε, ενώ ο Ισπανός κίπερ δευτερόλεπτα μπλόκαρε το πλασέ του Καστανιέιρα.
Ο Άρης έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, ανέβαινε και πίεζε, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό και καλές επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να έχει μια φλύαρη υπεροχή, χωρίς κλασικές φάσεις αλλά να… γυροφέρνει στην περιοχή της Αραράτ. Αρκετές στατικές φάσεις, πολλά γεμίσματα αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με άνεση το μηδέν και το ημίχρονο βγήκε όπως ξεκίνησε το ματς, χωρίς σκορ (0-0).

Ο Τερζής έβλεπε για δεύτερο σερί ματς τον Μενέντεζ να μην πηγαίνει καλά και αποφάσισε να ρίξει τον Σαβέιρο στο παιχνίδι, με τον Ισπανό εξτρέμ να μπαίνει φουριόζος. Με την πρώτη του επαφή στο παιχνίδι (46’), έφτιαξε φάση αφού μετά το ένα-δύο με τον Μορόν έκανε το τελείωμα με το εξωτερικό, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά μετά και πάλι ο Σαβέριο έκανε ωραία προσπάθεια και γύρισμα στον Μορόν, ο οποίος ρόλαρε πάνω σε έναν αντίπαλο αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό, αφού δεν είχε την κατάλληλη ισορροπία. Και στο 52’, πάλι από τα πόδια του Σαβέριο ήρθε η νέα τελική με την κεφαλιά του Μορόν, αλλά ο Ερμάκοφ έβγαλε σε κόρνερ.

Παρά το εκρηκτικό ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο μέρος το γκολ δεν ήρθε, με την Αραράτ να «παγώνει» στη συνέχεια τον ρυθμό του αγώνα και να κρατάει τους «κίτρινους» μακριά από την περιοχή. Ο Τερζής έριξε τους Πάβιτσιτς και Ζουλ στον αγώνα και έβγαλε τους Τζούρασεκ και Ρουπ, θέλοντας να τονώσει την ομάδα του από τη μέση και μπροστά. Παρόλα αυτά, ο ρυθμός είχε πέσει και η Αραράτ κρατούσε στη συνέχεια με άνεση το 0-0, ενώ λίγο έλειψε να φτάσει και κοντά στο γκολ με το μακρινό σουτ του Γένε που πέρασε λίγο άουτ στο 70ο λεπτό.
Τα λεπτά περνούσαν, οι Αρμένιοι έπαιζαν κλειστά και έδειχναν σαφή διάθεση να πάνε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τις… παλιοσειρές. Διότι στο 80ο λεπτό ο Πάλμα σέντραρε και ο Φαμπιάνο με καρφωτή κεφαλιά εκτέλεσε τον Ερμάκοφ για το 1-0 μέσα σε «πανζουρλισμό» σε κερκίδες και αγωνιστικό χώρο. Ο Άρης είχε το πάνω χέρι όχι μόνο στο ματς αλλά και στην υπόθεση πρόκριση και πλέον καλούνταν να αμυνθεί. Το κατάφερε με επιτυχία και αν είχε πιο καθαρό μυαλό στις κόντρες με υπεραριθμία που έβγαλε στο φινάλε, θα μπορούσε να βρει και ένα δεύτερο τέρμα. Κάτι που δεν συνέβη, αλλά δεν… χάλασε κιόλας τους Θεσσαλονικείς που πανηγύρισαν με την ψυχή τους στο τέλος τη σπουδαία αυτή πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο.
MVP: Θα μπορούσε να είναι ο Σαβέριο που μπαίνει στο ημίχρονο και αλλάζει αρκετά την εικόνα του Άρη, αλλά ο Φαμπιάνο είναι αυτός που βγαίνει… μπροστά για να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του. Πιστώνεται και το μηδέν στην άμυνα, παρέα με τους συμπαίκτες του ο Βραζιλιάνος επίσης.

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Τζούρασεκ (Ζουλ 61′), Ρουπ (Πάβισιτς 61′), Νταρίντα, Μενέντες (Σαβέριο 46′), Πάλμα (Ματαρίτα 89′), Μορόν (Χριστοδουλόπουλος 87′).

Αραράτ-Αρμενία (Μινασιάν): Ερμάκοφ, Αλεμάο (Χακομπιάν 84′), Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν (Τερτενιάν 72′), Καστανέιρα (Τέρα 65′), Μουραντιάν, Ομπιέρο (Αμπαρτσουμιάν), Σερομπιάν (Αβανεσιάν 65′), Γιένε, Έζα.