ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Άρης νίκησε άνετα 80-63 τη Σλασκ Βρότσλαβ

Πήρε τη δεύτερη νίκη του στον δεύτερο όμιλο

Έχοντας το σταθερό προβάδισμα και σοβαρότητα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης νίκησε εύκολα 80-63 τη Σλασκ Βρότσλαβ στην Πολωνία για την τέταρτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Euro Cup κι έκανε το «2 στα 2» στο γκρουπ, μπαίνοντας για τα καλά στο «κόλπο» της πρόκρισης στους «16» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, αφήνοντας σταθερά τους Πολωνούς χωρίς νίκη και στο 0-4.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έχαναν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως με σερί σε τρίτη και τέταρτη περίοδο έφτασαν σε διψήφιες διαφορές και στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι των Θεσσαλονικέων ήταν οι Γκάλινατ με 23 και Καρ με 18 πόντους, ενώ για τους Πολωνούς ξεχώρισαν οι Παραχούσκι, Γκράβετ με 11 και Μίλετιτς με 10 πόντους.

Ο Άρης «χτύπησε» στις αδυναμίες της Σλασκ μέσα στην πολωνική ρακέτα και διατηρούσε το +1 με +3 στην αρχή της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Ντε Σόουζα σε αυτό το διάστημα. Οι Σανόγκο και Γκάλινατ αύξησαν τη διαφορά με τα καλά ποσοστά των «κίτρινων» και, με σερί 5-0, φτάσαμε σε νταμπλ σκορ για τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, που είχαν πρώτο «βιολί» τον Καρ πλέον. Ο Ζέμπσκι με προσωπικό σερί 4-0 μείωσε 16-20, αλλά ο Καρ ολοκλήρωσε 16-22 το πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα της Σλασκ έφεραν το 22-22 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου κι ένα 4-0 του Παραχούσκι έφερε το προβάδισμα των Πολωνών, οι οποίοι σιγά-σιγά άρχισαν να διατηρούν το +2 στης κακές επιλογές των παικτών του Άρη και στα πολλά ριμπάουντ που μάζευαν οι γηπεδούχοι. Ο Μίλετιτς έφερε το 35-31 κι οι πολλές επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων τους διατηρούσαν στο +1 με +3.

Ένα σερί 5-0 του Άρη έφερε το 40-43 για τους «κίτρινους» κι ο Μίλετιτς ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 42-43. Οι Πολωνοί είχαν 10/17 δίποντα και 16 ριμπάουντ, ενώ οι Θεσσαλονικείς 3/14 τρίποντα και 10/14 βολές.

Οι πολλές επιθετικές επιλογές του Άρη έφεραν το +7 για τους «κίτρινους» στην έναρξη της τρίτης περιόδου κόντρα στην κακή άμυνα ζώνης των Πολωνών σε αυτό το διάστημα. Ο Γκάλινατ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και διατηρούσε αυτό το προβάδισμα κι ένα σερί 4-0 στο τελευταίο λεπτό έφερε το 52-61 για τους «κίτρινους» στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Καρ έφερε το 52-64 για τον Άρη στην έναρξη της τέταρτης περιόδου κι ο ίδιος την έφερε ξανά σε διψήφια διαφορά σερί 3-0 της Σλασκ. Ένα 7-0 σερί του «αυτοκράτορα» με πρωταγωνιστή τον Χάρελ έφερε το 57-73, ένα 4-0 σερί της Σλασκ μείωσε σε 61-73, όμως ένα σερί 5-0 των «κίτρινων» βοήθησε στο τελικό 63-80 για το 2-2 ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 42-43, 52-61, 63-80